niedziela, 23 czerwca, 2024
32 220 35 21biuro@omegasoft.pl
spot_img
Strona głównaBezpieczeństwoDlaczego warto zabezpieczać dane w chmurze?

Dlaczego warto zabezpieczać dane w chmurze?

Dostęp do dokumentów z każdego miejsca na świecie, o każdej porze, z dowolnego sprzętu, a nawet bez instalowania specjalnego oprogramowania – te wszystkie korzyści daje przechowywanie danych w chmurze. Choć kilkanaście lat temu komputer miał dysk twardy o pojemności około 8 GB, a do przenoszenia danych wystarczyło wyposażyć pracownika w 3,5 calową dyskietkę, dziś jest to nie do pomyślenia.

Firmy coraz częściej decydują się na przechowywanie danych w chmurze, co umożliwia sprawną pracę zdalną czy wyjazdy służbowe bez zabierania grubych teczek dokumentacji. To niezwykle wygodne, jednak niesie za sobą pewne zagrożenia. Jak się przed nimi chronić? Pomożemy Ci znaleźć odpowiedź.

Co to znaczy “dane w chmurze”, czyli jak ta chmura właściwie działa?

Korzystanie z chmury jest proste – wybierasz usługodawcę (np. Microsoft OneDrive, Dysk Google lub Dropbox), zakładasz konto, a następnie przesyłasz pliki, tworzysz je lub edytujesz korzystając z urządzenia podłączonego do Internetu. Czy zastanawiałeś się jednak, gdzie właściwie znajdują się dane, które przechowujesz w chmurze?

Choć z perspektywy użytkownika dane w chmurze znajdują się “w internecie”, w rzeczywistości muszą istnieć gdzieś w formie fizycznej. Twoje pliki są więc udostępniane dla Ciebie z serwerów dostawcy, którego wybrałeś, np. Google lub Microsoftu. Serwery te mają postać olbrzymich centrów danych, w których wydajne komputery i pojemne dyski są sprzężone w jedną sieć. Ta sieć zarządza Twoimi plikami, przetwarza je i utrzymuje ich fizyczne odpowiedniki.

Czy dane w każdej chmurze są tak samo bezpieczne?

Chmura publiczna, prywatna, hybrydowa, a może multicloud? W zależności od fizycznej lokalizacji zasobów i tego, kto jest ich właścicielem, można wyróżnić kilka rodzajów chmur obliczeniowych. Które rozwiązania zapewniają większe bezpieczeństwo?

 • Chmura publiczna

Nie, nie chodzi o to, że każdy może przeglądać dane zamieszczone w takiej chmurze. Tego typu chmura jest “publiczna”, ponieważ zasoby i usługi ze wspólnej puli mogą być wynajęte i dowolnie wykorzystane przez każdego.Usługodawca udostępnia klientom zasoby za odpowiednią opłatę.

Chmury publiczne są najbardziej ekonomiczne – płatność jest naliczana jedynie za zasoby, które aktualnie wykorzystujesz. Jej konfiguracja daje zazwyczaj dużo możliwości, a nie wymaga od firmy utrzymywania własnej, często kosztownej infrastruktury w postaci firmowych serwerów.

Korzystanie z chmury publicznej niesie za sobą jednak obawy o bezpieczeństwo, kontrolę i prywatność danych. Nie masz bezpośredniego wpływu na to, gdzie dane są przechowywane i czy są odpowiednio zabezpieczone. W przypadku małych firm, zapewnia jednak wydajność niemożliwą do osiągnięcia za pomocą własnego środowiska IT. Przykładem chmury publicznej może być np. Amazon Web Services czy Microsoft Azure.

 • Chmura prywatna

Z chmurą prywatną masz do czynienia wtedy, gdy zasoby są dostarczane do wyłącznego użytku pojedynczej organizacji. Zaplecze sprzętowe może należeć do tej organizacji lub do zewnętrznego dostawcy, ale korzysta z nich tylko ten jeden podmiot i nikt inny.

Dzięki chmurze prywatnej, firma ma pełną kontrolę nad zasobami i usługami, przez co bezpieczeństwo danych, stabilność i dostępność usług jest znacznie wyższa. W takiej chmurze, Twoje zasoby są fizycznie i logicznie odseparowane, w przeciwieństwie do danych w chmurze publicznej, gdzie odseparowanie jest jedynie wirtualne.

Chmura prywatna sprawdzi się jednak głównie w dużych organizacjach, ze względu na duży koszt budowy i obsługi takiej chmury.

 • Chmura hybrydowa

Łączy cechy dwóch poprzednich rozwiązań – infrastrukturę lokalną (jak w chmurze prywatnej) z chmurami publicznymi. Często na chmurze prywatnej firma przechowuje dane najważniejsze, a na publicznej – te mniej istotne.

 • Multicloud

W takim przypadku organizacja korzysta z wielu dostawców chmury publicznej, może też dodatkowo posiadać chmurę prywatną. Dzięki temu, firma ma pewność, że nawet w przypadku awarii jednego dostawcy, będzie mogła przerzucić istotne zadania na drugiego.

Dodatkowo, korzystając z multichmury możesz wybierać najlepsze usługi spośród różnych usługodawców. Wdrożenie tego rozwiązania jest jednak trudne i dość kosztowne.

Co może grozić danym w chmurze?

Dzięki chmurze masz prosty i szybki dostęp do swoich danych. Niestety, podobnie jak w wypadku korzystania z bankowości elektronicznej czy robienia zakupów w internecie, rozwiązanie to niesie za sobą ryzyko utraty lub wykradzenia informacji. Czy wyciek danych z chmury jest możliwy? Co może grozić Twoim danym w chmurze?

 • Przejęcie loginu i hasła

To najbardziej podstawowy sposób, dzięki któremu przestępca może uzyskać dostęp do Twojej chmury. Korzystanie ze słabych lub domyślnych haseł (jak np. data urodzenia czy imię psa) to kiepski pomysł. Takie hasło można łatwo złamać, a niekiedy nawet odgadnąć.

Aby ochronić swoją chmurę, stwórz silne hasło, składające się z co najmniej 8 małych i dużych liter, cyfr i znaków specjalnych. Korzystaj również z dwuetapowego logowania, które wymaga podania dodatkowego jednorazowego hasła wysyłanego np. sms-em. Dzięki temu, ryzyko niepowołanego dostępu do danych będzie znacznie mniejsze.

 • Nieuczciwi administratorzy

Administratorzy serwerów obsługujących chmurę, ze względu na swoją pracę, mają dostęp do danych znajdujących się w chmurach. Choć są to osoby spełniające restrykcyjne warunki i posiadające odpowiednie uprawnienia, nie można wykluczyć, że znajdzie się wśród nich ktoś pragnący wykorzystać swoje umiejętności do przestępczych celów.

 • Atak cyberprzestępców

Dane przechowywane w chmurze stanowią łakomy kąsek dla hakera. Przestępcy dobrze wiedzą, że w chmurach przechowywane są niejednokrotnie prywatne zdjęcia, dane osobowe, a wśród nich także dane wrażliwe. Dlatego właśnie, szukają luk w zabezpieczeniach stworzonych przez dostawców chmur i próbują je wykorzystać. Tworzą również wirusy, które mają pomóc im w przejęciu danych z chmury.

 • Awaria sprzętu

Dane w chmurze mogą zostać skasowane – jak każde inne. Znajdują się przecież na fizycznym serwerze. Centra danych oferujące przechowywanie informacji w chmurze dbają wprawdzie o tworzenie kopii zapasowych na różnych urządzeniach, jednak żadna firma nie da 100% pewności, że serwery przechowujące dane nie ulegną awarii.

 • Regulacje prawne inne niż w Europie

Firmy, których serwery zlokalizowane są poza Unią Europejską, realizują zasady zabezpieczania danych wynikające z prawa danego kraju. Warto więc sprawdzić, gdzie dokładnie są przechowywane Twoje pliki.

Wybierając dostawcę, upewnij się również, czy posiada on odpowiednie certyfikaty związane z ochroną danych, np. ISO/IEC 27001 czy ANSi/TIA-942.

O tym, że dane w chmurze nie są tak bezpieczne, jak obiecują dostawcy, przekonali się w grudniu 2019 klienci Microsoft Azure. Baza danych obsługi klienta, zawierająca takie dane, jak imiona, nazwiska, adresy e-mail i IP, w wyniku luki w zabezpieczeniach trafiła do internetu. Wyciek danych mógł dotknąć ponad 250 mln użytkowników.

Jaki program wybrać do ochrony danych w chmurze?

Wiesz, że przechowywanie danych w chmurze daje Ci wiele korzyści, a być może jest niezbędne do wykonywania Twojej pracy. Nie chcesz jednak obudzić się w dniu, w którym nie będziesz mógł dostać się do swoich danych, utracisz je lub – co gorsza – dowiesz się, że zostały przejęte przez hakera.

Na szczęście, istnieje rozwiązanie, które zapewni prawdziwą cyberochronę Twoim danym. To narzędzie łączy w sobie funkcje tworzenia kopii zapasowych, zabezpieczenia przed wirusami, programami szpiegującymi i innym złośliwym oprogramowaniem. Mowa o programie Acronis Backup.

Acronis uchroni Cię przed wszystkimi zagrożeniami, jakie mogą spotkać Twoje dane w sieci – od awarii, przez zgubienie lub kradzież sprzętu, aż po cyberataki. Da Ci pewność, że to, co zapisałeś w sieci, jest i będzie zawsze dostępne i bezpieczne, w każdym miejscu i o każdym czasie.

Dzięki Acronis będziesz mógł śmiało zapewnić swoich klientów, że dane, które przekazują Twojej firmie, są w pełni bezpieczne. Ten program pomoże Ci wypełnić wymogi wyznaczone przez przepisy RODO. Acronis Backup proponuje także rozwiązania dla domu, abyś mógł być spokojny o swoje dane w każdej postaci.

Nigdy o nim nie słyszałeś? Choć nie jest jeszcze rozpowszechniony wśród polskich przedsiębiorców, na świecie korzysta z niego już ponad 500 000 firm. Ten program jest tak skuteczny, że hakerzy będą mieć poważne wątpliwości, czy warto atakować Twoją firmę.

Co jeszcze przemawia za skorzystaniem z oferty Acronis?

5 cech Acronis, dzięki którym praca w chmurze stanie się łatwiejsza niż kiedykolwiek

 1. Kompletna ochrona firmowych danych

Acronis pozwala na ochronę wszystkich maszyn wirtualnych w chmurze. Nie ma znaczenia, czy korzystasz z systemu Windows, Linux czy MacOS. Tworzy kompletne obrazy dysków, zawierające wszystkie dane, aplikacje i ustawienia za pomocą sprawdzonej technologii.

 1. Najszybsze na świecie przywracanie kopii zapasowych

Acronis pozwala przywracać dane na ten sam lub inny sprzęt, włączając w to inną chmurę, a także dowolny system fizyczny lub wirtualny. W dodatku robi to najszybciej na świecie – wystarczy 15 sekund.

 1. Różne opcje składowania kopii zapasowych

Możesz skorzystać z wielu opcji składowania kopii danych. Wybieraj spośród lokalnych dysków twardych, macierzy NAS, SAN, napędów taśmowych lub niezawodnego magazynu Acronis Cloud Storage. Dzięki temu, zachowasz pełną kontrolę nad swoimi środowiskami pracy w chmurze.

 1. Zmniejszenie kosztów działu IT

Nie chcesz wydawać kroci na specjalistów? Acronis zapewnia dostęp do przyjaznej dla użytkownika konsoli zarządzającej, dostępnej z poziomu przeglądarki internetowej. Za jej pomocą ochronisz wszystkie środowiska pracy w chmurze.

 1. Najwyższa ochrona danych

Acronis zapewnia jedyną technologię kopii zapasowych, która wykrywa oraz zapobiega nieautoryzowanym operacjom szyfrowania plików i kopii zapasowych. Dzięki niej, możesz nie obawiać się ataków ransomware, w których haker blokuje dostęp do Twoich danych i żąda okupu za odzyskanie go.

Dane, które przechowujesz w chmurze to cenny towar. Ich utrata może narazić Cię na poważne straty. Warto je więc odpowiednio zabezpieczyć, korzystając z najlepszych dostępnych rozwiązań.

PODOBNE ARTYKUŁY

Popularne artykuły

Recent Comments

komputerowiec z sacza NA KTO CHCE NADGRYŹĆ JABŁKO?