niedziela, 16 czerwca, 2024
32 220 35 21biuro@omegasoft.pl
spot_img
Strona głównaBezpieczeństwoJak zaszyfrować dane?

Jak zaszyfrować dane?

Czasy, kiedy prywatną korespondencję czy inne ważne dokumenty wystarczyło zamknąć w szafce na klucz, by być spokojnym o ich bezpieczeństwo, dawno minęły. Teraz zapisujesz dane na komputerze, laptopie, tablecie lub smartfonie sądząc, że w ten sposób będą najlepiej chronione. Czy na pewno?

Cyberprzestępcy prześcigają się w pomysłach na zdobycie Twoich danych. Wirusy, programy szpiegujące, podszywanie się pod sieć WiFi to tylko niektóre wykorzystywane przez nich sposoby. Informacje o Tobie to cenny towar. Mowa tu nie tylko o danych osobowych (które hakerzy wykorzystują np. do wyłudzania kredytów czy rejestrowania fikcyjnych firm). Twoje prywatne dane mogą trafić np. do firm marketingowych, a osobiste zdjęcia czy filmy – posłużyć jako narzędzie szantażu.

Prowadzisz własny biznes? Ochrona danych, zwłaszcza tych osobowych przechowywanych przez Twoją firmę, to jej kluczowe zadanie. Ich wyciek skutkuje wysokimi karami finansowymi, a także utratą zaufania klientów.

We wszystkich powyższych przypadkach warto sięgnąć po metody zapewniające bezpieczeństwo plików. Jedną z nich jest szyfrowanie danych. Zaszyfrowane pliki są dla osób trzecich po prostu bezużyteczne.

Szyfrowanie dysku to za mało

Dzięki szyfrowaniu, zmienisz treść zgromadzonych na dysku plików na niemożliwą do odczytania przez hakera – aby je rozszyfrować potrzebowałby kluczy, a ich brak praktycznie uniemożliwia odczyt danych.

Kiedy decydujesz się na szyfrowanie, masz kilka opcji. Możesz zaszyfrować cały dysk lub pojedyńcze pliki. Częstym rozwiązaniem jest również szyfrowanie katalogów, czyli zbiorów plików.

Jakie rozwiązanie jest nalepsze? Wydawałoby się, że najprościej zaszyfrować cały dysk, jednak to nie jest to najskuteczniejsze rozwiązanie. Pełne szyfrowanie dysku nie zastępuje całkowicie szyfrowania pojedynczych plików. Gdy używasz całościowego szyfrowania dysku, robisz to za pomocą jednego klucza. W wypadku ataku na komputer wystarczy, że haker go odkryje, aby otrzymać dostęp do wszystkich danych.

Pamiętaj również, że szyfrowanie całego dysku jest skuteczne tylko po wyłączeniu komputera. Gdy go włączysz, pliki zostają odszyfrowane, abyś mógł z nich korzystać. Twoje dane są więc wtedy narażone na ataki, np. poprzez sieć. Dużo większe bezpieczeństwo daje więc połączenie szyfrowania dysku z szyfrowaniem pojedynczych plików lub katalogów, które działa niezależnie od pracy komputera.

Szyfrowanie dysku i plików jest równie ważne, co szyfrowanie SSL na stronach internetowych. Twoja firma opiera swoją pracę na sprzedaży online lub innej działalności, która w jakikolwiek sposób zbiera dane klientów przez internet? Powinieneś wykupić certyfikat SSL, który potwierdza szyfrowanie danych. Jego obecność potwierdza charakterystyczna kłódka obok adresu www. To niewielki koszt w skali roku – około 100 zł, a zapewnia najwyższy stopień bezpieczeństwa oraz zaufanie klientów.

Jak zaszyfrować dane?

Aby zaszyfrować dane, skorzystaj z oprogramowania dedykowanego do szyfrowania lub z antywirusa wyposażonego w taką funkcję. Warto rozważyć zwłaszcza tę druga opcję, gdyż razem z szyfrowaniem otrzymasz w pakiecie wiele innych opcji, chroniących Twoje dane przed atakami hakerów. Chodzi to nie tylko o ochronę przed wirusami, ale też tworzenie kopii zapasowych, sieć VPN czy menedżer haseł. Funkcję szyfrowania o nazwie BitLocker zapewnia również sam system Windows 10.

Pamiętaj, że bezpłatne narzędzia tworzą pasjonaci lub osoby, które mają jakiś cel w darmowym udostępnianiu programu – np. wyświetlanie reklam podczas korzystania lub – w gorszym wypadku – przemycenie wraz z nim szkodliwego programu, np. wirusa podczas instalacji. Korzystając z propozycji znanych marek, masz pewność, że kod jest dużo lepiej zabezpieczony – stworzyło go wielu specjalistów zatrudnionych za duże kwoty.

Szyfrowanie za pomocą programu antywirusowego

O bezpieczeństwo swoich danych zadbasz np. z programem Kaspersky Total Security. Najcenniejsze pliki i dokumenty zaszyfrujesz w dodatkowo zabezpieczonej przestrzeni chronionej ustalonym przez Ciebie hasłem.

Podobne zabezpieczenie zastaniesz również w Panda Dome Complete. Szybkie i proste w obsłudze szyfrowanie danych zapewni Ci zabezpieczenie poufnych plików i folderów na komputerze.

Tak samo jak w powyższych propozycjach, funkcję szyfrowania znajdziesz w Eset Smart Security Premium. Ten antywirus umożliwia nie tylko szyfrowanie plików, ale też nośników wymiennych, np. urządzeń USB. Odszyfrujesz je na każdym urządzeniu z systemem Windows. Masz więc gwarancję ochrony cennych i poufnych informacji, a także bezpiecznego przekazywania danych.

W zależności od rodzaju pakietu oprogramowania antywirusowego jaki zakupisz, otrzymasz różne funkcje szyfrowania danych – od szyfrowania dysków, pojedynczych plików, folderów, aż po szyfrowanie tekstu, maili, czy też przenośnych pamięci. Zwróć na to uwagę, aby program był jak najlepiej dopasowany do Twoich potrzeb.

Szyfrowanie za pomocą Windows 10

Posiadasz Windows 10 w wersji Pro,  Education lub Enterprise? Do zabezpieczenia danych skorzystasz z funkcji BitLocker, który zaszyfruje zarówno cały dysk twardy, dodatkowe dyski w komputerze, a także wymienne pamięci masowe. Ta funkcja nie jest dostępna w systemie Windows 10 Home.

Szyfrowanie danych za pomocą BitLocker jest szybkie i proste. Również odszyfrowywanie odbywa się błyskawicznie. Jak włączyć standardowe szyfrowanie funkcją BitLocker?

  • zaloguj się na urządzeniu z systemem Windows 10 przy użyciu konta administratora,
  • wybierz przycisk Start, a następnie w obszarze “System Windows” wybierz opcję “Panel sterowania”,
  • W obszarze “Szyfrowanie dysków funkcją BitLocker” wybierz opcję “Zarządzaj funkcją BitLocker”,
  • Wybierz opcję “Włącz funkcję BitLocker”,
  • Postępuj zgodnie z instrukcjami.

W ten sposób zaszyfrujesz cały dysk, wybraną partycję lub wybrane nośniki USB. To szczególnie istotne, kiedy przenosisz poufne dane na pendrive’ach, które są bardziej podatne na kradzież lub zgubienie. Odpowiednio zabezpieczony pendrive zapewnia bezpieczeństwo danych, nawet jeśli dostanie się w niepowołane ręce. Zaszyfrowanie całego dysku często oznacza pewien spadek wydajności, jednak nie jest on drastyczny.

Pamiętaj, że chcąc uzyskać dostęp do zaszyfrowanych danych, musisz znać algorytm szyfrowania i klucz szyfrujący. W przypadku BitLockera musisz mieć także dostęp do oryginalnego komputera (czyli do tego samego modułu TPM).

Zagrożenia związane z szyfrowaniem danych

Szyfrowanie danych chroni je przed odczytem informacji przez osoby niepowołane, jednak decydując się na nie, zachowaj pewne środki ostrożności, abyś sam nie utracił do nich dostępu.

Po pierwsze, dopilnuj, aby nie utracić klucza odzyskiwania dostępu do Twoich danych, czyli hasła, którego użyjesz do odblokowania systemu. Bez niego nie dostaniesz się do swoich danych po ich zaszyfrowaniu. W przypadku BitLockera, hasło znajduje się np. na koncie Microsoft, a także na wydruku zachowanym po aktywowaniu funkcji.

Pamiętaj też, że gdy dojdzie do uszkodzenia systemu lub samego dysku możesz mieć problem z dostaniem się do danych. Przy próbie ich odzyskania taki dysk może pozostać niewidoczny lub same dane mogą być nieczytelne, w zależności od zastosowanej metody szyfrowania i użytego systemu.

W przypadku niektórych systemów szyfrujących dysk wyciągnięty z komputera, w którym pracował, może być już niezdatny do użytku w innym zestawie komputerowym. Aby mieć pewność, że nie utracisz danych, wykonuj regularnie ich kopie zapasowe i przechowuj je w bezpiecznym miejscu.

Podsumowując: na polu walki ze złodziejami danych nie zostajesz sam. Każda poważniejsza firma zajmująca się tworzeniem programów antywirusowych, przygotowała wiele przemyślanych sposobów na szyfrowanie dysków i plików. Od Ciebie i od  Twoich potrzeb zależy co wybierzesz. W pewnym stopniu również od budżetu, jaki posiadasz, choć wiadomo, że kiedy chodzi o bezpieczeństwo pracy – cena takiej ochrony jest raczej drugorzędnym miernikiem przy decyzji.

PODOBNE ARTYKUŁY

Popularne artykuły

Recent Comments

komputerowiec z sacza NA KTO CHCE NADGRYŹĆ JABŁKO?