niedziela, 16 czerwca, 2024
32 220 35 21biuro@omegasoft.pl
spot_img
Strona głównaAktualnościFałszywe e-maile ze sklepu Zara.com

Fałszywe e-maile ze sklepu Zara.com

Do spamu trafiającego do skrzynek mailowych zdążyła przyzwyczaić się większość użytkowników. Fałszywe faktury za telefon czy prąd, rzekome powiadomienia od kurierów, a nawet zawiadomienia od komorników lub z sądów to bardzo znane ataki. Ich celem jest najczęściej instalacja złośliwego oprogramowania na komputerze ofiary. Ostatnio pojawił się nowy atak polegający na rozsyłaniu do skrzynek mailowych fałszywego zawiadomienia ze sklepu Zara.com.

Jak wygląda fałszywe zawiadomienie o zamówieniu?

W temacie wiadomości znajduje się tekst: „Dostarczenie zamówienia do sklepu – załączony paragon elektroniczny”. Wiadomość wygląda na bardzo wiarygodną – napisana poprawną polszczyzną, zawierająca poprawne linki, a nawet opatrzona prawdziwym logo sklepu internetowego. Tego samego nie można powiedzieć o załączniku – nie dość, że zawiera złośliwy kod, to jeszcze jest przepuszczany przez filtry Gmaila. Fałszywy paragon elektroniczny to koń trojański, ten sam, którego cyberprzestępcy używali przy rozsyłaniu rzekomych faktur z Playa. Wprawdzie sam plik nie ukradnie haseł i nie zaszyfruje danych, ale umożliwi autorowi ataku doinstalowanie innego szkodliwego oprogramowania. To z kolei może skończyć się już poważnymi stratami – zaszyfrowaniem całego pliku i żądaniem okupu.
Jeśli zatem nic nie zamawialiśmy ze sklepu Zara.com, zignorujmy taką wiadomość. Pamiętajmy, że zbytnie zaufanie do nieznanych załączników może nas kosztować utratę ważnych plików, poufnych danych i pieniędzy. Pamiętajmy też, że nawet najbardziej zaawansowane oprogramowanie antywirusowe nie zastąpi zdrowego rozsądku i odrobiny ostrożności.

PODOBNE ARTYKUŁY

Popularne artykuły

Recent Comments

komputerowiec z sacza NA KTO CHCE NADGRYŹĆ JABŁKO?