piątek, 14 czerwca, 2024
32 220 35 21biuro@omegasoft.pl
spot_img
Strona głównaAktualnościRansomware Dyna-Crypt zaszyfruje i ukradnie Twoje pliki

Ransomware Dyna-Crypt zaszyfruje i ukradnie Twoje pliki

Ostatnio powstało nowe ransomware, które nie tylko szyfruje pliki ofiary, ale także kradnie znajdujące się na jej komputerze dane. Złośliwe oprogramowanie zostało odkryte przez analityków z G Data Software. Ransomware okazuje się być wyjątkowo uciążliwe dla użytkownika, ponieważ poza standardowym dla tego typu oprogramowania szyfrowaniem plików kradnie mnóstwo informacji, bezpowrotnie kasując przy okazji wcześniej skradzione dane.

Jakie informacje kradnie ransomware Dyna-Crypt?

Trzeba przyznać, że ilość danych, jaką kradnie Dyna-Crypt jest imponująca. Informacje, które mogą dostać się w ręce cyberprzestępców to:

  1. Zrzuty ekranu pulpitu,
  2. Nagrania audio zapisane na komputerze,
  3. Komendy wpisywane na klawiaturze,
  4. Dane z wielu programów zainstalowanych na komputerze – m.in.: Skype, Mozilla, Chrome, Thunderbird, Steam, TeamSpeak.

Wykradzione dane są następnie zapisywane w folderze „%LocalAppData%\dyna\loot\”, pakowane do archiwum o rozszerzeniu .zip i przygotowane do wysłania do twórcy programu.
Aby jeszcze bardziej utrudnić życie ofierze ataku, ransomware z niewiadomego powodu kasuje wiele folderów, z których pochodziły wykradzione dane.
Warto zaznaczyć, że szyfrowane są pliki: video, audio, graficzne i tekstowe. Do nazwy zaszyfrowanego pliku dołączane jest rozszerzenie .crypt. Po zaszyfrowaniu plików Dyna-Crypt wyświetli ekran blokady z żądaniem wpłacenia okupu w kwocie 50$ w bitcoinach.
Na koniec dobra wiadomość – jak zawsze, nie warto płacić okupu przestępcom, bo pliki zaszyfrowane przez Dyna-Crypt na szczęście można łatwo odszyfrować.

PODOBNE ARTYKUŁY

Popularne artykuły

Recent Comments

komputerowiec z sacza NA KTO CHCE NADGRYŹĆ JABŁKO?