poniedziałek, 27 maja, 2024
32 220 35 21biuro@omegasoft.pl
spot_img
Strona głównaAktualnościJak nie korzystać z bankowości elektronicznej?

Jak nie korzystać z bankowości elektronicznej?

Częstym celem cyberprzestępców są nie tylko nasze dane, ale także pieniądze zgromadzone na kontach bankowych. Mimo tego, że banki co jakiś czas publikują poradniki, jak bezpiecznie korzystać z bankowości elektronicznej, to jednak wciąż spora grupa użytkowników popełnia kluczowe błędy pozwalające na kradzież ich pieniędzy. Zapominamy, że sprawcy przestępstw coraz częściej do swoich poczynań wybierają Internet, więc poza zachowaniem ostrożności na ulicy, należy także zachować rozsądek podczas korzystania z sieci.

Uważajmy na hasła do bankowości elektronicznej

Jednym z najczęściej popełnianych błędów jest posiadanie tego samego hasła do różnych serwisów. Wystarczy, że nastąpi wyciek danych ze źle zabezpieczonego portalu lub forum i hakerzy dysponują danymi logowania użytkowników. Mają wówczas ułatwiony dostęp do poczty elektronicznej, kont na portalach społecznościowych czy rachunków bankowych. Bezpiecznym rozwiązaniem jest posiadanie oddzielnych haseł do powyższych usług i jednego do mniej istotnych stron lub forów. Można też posunąć się jeszcze dalej i do każdej strony posiadać osobne hasło. Tutaj z pomocą przyjdą programy antywirusowe, które często posiadają managery haseł. Nawet, jeżeli posiadamy antywirus bez tego modułu, możemy zainstalować przeznaczony do tego celu osobny program do przechowywania haseł. Tego typu aplikacje są dostępne zarówno na komputery, jak i urządzenia mobilne.
Nie podawajmy także naszych haseł osobom postronnym, nawet bliskim. Jeśli zajdzie taka konieczność, zmieńmy je przy następnym logowaniu.

Jak bezpiecznie zalogować się do banku?

Choć bezpieczne logowanie zalecają i opisują niemal wszystkie banki, to jednak i tutaj użytkownikom często brakuje ostrożności. Należy pamiętać, by:

  1. Adres do banku wpisywać w pasku adresu w przeglądarce,
  2. Nie klikać pochodzących z wiadomości e-mail linków do banków,
  3. Zwracać uwagę, czy adres strony rozpoczyna się od https://,
  4. Sprawdzać, czy na stronie logowania widnieje symbol kłódki,

Dbajmy o Programy antywirusowe i aktualizowanie systemu

Warto wiedzieć, że obecnie nawet najbardziej rozsądne korzystanie z bankowości elektronicznej nie uchroni nas przed zakusami cyberprzestępców. Niezbędne jest posiadanie nie tylko aktywnego programu antywirusowego, ale także aktualizowanie systemu i innych programów. Jeśli korzystamy z banku przez Internet, zaopatrzmy się w antywirusa zawierającego manager haseł i moduł do obsługi bankowości elektronicznej.

PODOBNE ARTYKUŁY

Popularne artykuły

Recent Comments

komputerowiec z sacza NA KTO CHCE NADGRYŹĆ JABŁKO?