poniedziałek, 4 marca, 2024
32 220 35 21biuro@omegasoft.pl
spot_img
Strona głównaSymantec / NortonGrayware – czy jest groźne?

Grayware – czy jest groźne?

Większość użytkowników zapewne nigdy nie słyszało o grayware, adware czy madware – to dlatego, że uważane są za mniej groźne niż inne zagrożenia internetowe. Czy słusznie?

Co to jest grayware?

img_phone_alert_app_store_375x243Grayware to zwięzła nazwa potencjalnie niechcianych programów. Nie są one tak niebezpieczne jak wirusy czy inne złośliwe kody, z którymi stykają się użytkownicy komputerów i urządzeń mobilnych podczas korzystania z Internetu. Nie znaczy to jednak, że są one w pełni nieszkodliwe – ich przedostanie się na urządzenie może powodować długotrwałe kłopoty związane z jego użytkowaniem.

Spośród nich najmniej groźnym jest fakt, że grayware jest po prostu irytujące podczas korzystania z komputera. Może ono chociażby powodować stałe wyświetlanie reklam pop-up w wyskakujących okienkach, utrudniając przeglądanie stron i wpływając na szybkość pracy. W niektórych sytuacjach grayware może jednak śledzić poczynania użytkowników w sieci, rejestrując dane z przeglądarki. Pojawienie się tego złośliwego oprogramowania na urządzeniu sprawia także, że staje się ono bardziej podatne na infekcje, otwierając w ten sposób drogę innym, groźniejszym programom.

Adware i madware – niechciane i niebezpieczne reklamy

Najczęstszym celem oprogramowania grayware jest zebranie informacji o użytkownikach, które zostaną wykorzystane do przygotowania i wyświetlania reklam, a co za tym idzie zarabiania pieniędzy przez wydawców oprogramowania. Tego typu programy noszą nazwę adware (kiedy dotyczy reklam wyświetlanych na komputerze) lub madware (na urządzeniach mobilnych).

Bez względu jednak na treść reklam, adware i madware powodują spowolnienie działania urządzeń oraz sprawiają, że są one bardziej podatne na ataki. Często przekazują one dane o użytkownikach innym podmiotom w celach marketingowych. Co więcej, programy te niejednokrotnie współpracują z programami szpiegującymi typu spyware, które śledzą i rejestrują aktywność użytkowników online, a dane przez nie zgromadzone mogą z łatwością zostać wykorzystane przez cyberprzestępców.

Madware, oprócz klasycznych danych dotyczących zainteresowań, wyszukiwanych informacji i przeglądanych stron www, może także rejestrować w jakich miejscach przebywa użytkownik. Dzięki temu oprogramowaniu mogą oni być również bombardowani wiadomościami tekstowymi, zachęcającymi do kliknięcia w przesyłany groźny link lub odpowiedzi na kosztowny sms premium.

Jak się chronić?

icon_warning_tri_yel_112x102Zgodnie z zaleceniami specjalistów bezpieczeństwa firmy Symantec, aby skutecznie chronić się przed grayware, należy w pierwszej kolejności zadbać o niezawodne i najbardziej aktualne rozwiązania zabezpieczające przed zagrożeniami internetowymi. Każde z urządzeń, niezależnie od zainstalowanego systemu operacyjnego, musi zostać wyposażone w optymalne oprogramowanie antywirusowe. Bez zwłoki trzeba również instalować aktualizacje systemu udostępniane przez producenta – cyberprzestępcy często korzystają z niezałatanych luk bezpieczeństwa.

Warto też zwrócić większą uwagę na odwiedzane strony internetowe – należy ja opuścić, jeśli cokolwiek wzbudza niepokój albo wydaje się podejrzane. Większą ostrożność trzeba też zachować podczas instalacji nowych aplikacji. Najlepiej pobierać je wyłącznie z oficjalnego sklepu, a przed ich zapisaniem sprawdzić informacje na ich temat w sieci. Nigdy nie wolno również klikać w reklamowe okna pop-up, a także pobierać załączniki lub klikać w linki przesłane przez nieznane osoby.

Źródło: community.norton.com

Marcin

PODOBNE ARTYKUŁY

Popularne artykuły

Recent Comments

komputerowiec z sacza on KTO CHCE NADGRYŹĆ JABŁKO?