niedziela, 14 kwietnia, 2024
32 220 35 21biuro@omegasoft.pl
spot_img
Strona głównaBezpieczeństwoInformacje o wirusach komputerowych - skąd czerpać wiedzę?

Informacje o wirusach komputerowych – skąd czerpać wiedzę?

Wirusy, robaki, trojany, spyware, adware, keyloggery… – nazw na określenie zagrożeń, jakie czyhają na Twój komputer jest mnóstwo. Jeśli myślisz, że nie musisz się ta tym wszystkim znać, jesteś w błędzie. Współcześnie, aby złapać niechcianego szkodnika, wystarczy mieć połączenie z internetem.

Ilość ataków na komputery – i to nie tylko te firmowe, ale również prywatne – jest zatrważająca. Praktycznie codziennie powstają nowe szkodliwe programy, które służą wykradaniu danych, przejmowaniu kontroli nad sprzętem czy śledzeniu Twojej aktywności w sieci.

Aby dobrze radzić sobie z przeciwnikiem, najlepiej gruntownie go poznać. Podpowiemy Ci, skąd czerpać wiedzę o wirusach i innych zagrożeniach w sieci.

Strony producentów antywirusów

Któż zna się lepiej na szkodliwym oprogramowaniu, niż twórcy programów antywirusowych? Firmy takie, jak Norton, Panda, Kaspersky, Bitdefender czy ESET nie tylko zabezpieczają komputery profesjonalnym oprogramowaniem, dającym Ci wiedzę na temat aktualnego stanu Twojego urządzenia.

Warto zajrzeć na oficjalne strony producentów antywirusów. Wiele z nich (np. Kaspersky) publikuje na swoich witrynach przydatne artykuły, dzięki którym lepiej poznasz wszystkie możliwe zagrożenia. Warto przeczytać również dział FAQ – odpowiedzi na często zadawane pytania pomagają zaznajomić się z najbardziej rozpowszechnionymi problemami. Takie firmy oferują też często możliwość kontaktu ze specjalistami i uzyskanie profesjonalnej pomocy technicznej.

Wyszukiwarka

Aby uzyskać odpowiedź na męczące Cię pytania odnośnie wirusów komputerowych, warto skorzystać z popularnych wyszukiwarek. Po wpisaniu potrzebnego hasła, wyświetli się długa lista wyników, dzięki której zwykle odnajdziesz odpowiedź na żądane zapytanie.

Przeszukując zakamarki internetu, pamiętaj o zachowaniu czujności. Wejście na podejrzane strony często kończy się złapaniem wirusa. Dlatego, najlepiej klikaj w linki ze znanych stron związanych z branżą IT. Choć czasem ich treść może posiadać branżowe słownictwo i być nieco bardziej zawiła, takie strony gwarantują rzetelność podanych informacji. Aby sprawdzić opinię o danej witrynie, warto zerknąć na portale społecznościowe – strony funkcjonujące w internecie od dłuższego czasu zwykle mają na nich konta, co potwierdza ich wiarygodność.

Blogi

Samo przeszukiwanie internetu nie zawsze wystarcza, by zdobyć potrzebną wiedzę. Rodzajów zagrożeń i pułapek internetowych wciąż przybywa i czasem możesz nawet nie wpaść na to, co może Ci grozić.

Aby być na bieżąco, warto obserwować blogi związane z nowymi technologiami i zagrożeniami internetowymi. Ich twórcy dbają o to, aby przekazywać najnowsze wiadomości, a na dodatek robią to w sposób przystępny i ciekawy. Dzięki nim dowiesz się rzeczy, które nie zawsze są opisane wprost na oficjalnych stronach producentów.

Informatycy

W niektórych sytuacjach, sam internet nie wystarczy, aby uzyskać pomoc. Kiedy Twój komputer zaatakowały wirusy lub padłeś ofiarą jeszcze bardziej przebiegłego ataku (np. ransomware, który blokuje dostęp do Twojego komputera i żąda okupu za odblokowanie go), poproś o pomoc fachowca. Dobry informatyk nie tylko usunie z Twojego komputera wszystkie szkodliwe programy, ale też podpowie, w jaki sposób bronić się przed potencjalnymi przyszłymi atakami.

Korzystając z internetu, powinieneś zadbać o zabezpieczenie swojego sprzętu. Aby paść ofiarą hakera, nie musisz być znaną personą. W czasach, gdzie duża część życia odbywa się w sieci, wiedza o czyhających zagrożeniach komputerowych okazuje się być koniecznością, a nawet jedną z podstawowych kompetencji społecznych.

PODOBNE ARTYKUŁY

Popularne artykuły

Recent Comments

komputerowiec z sacza on KTO CHCE NADGRYŹĆ JABŁKO?