niedziela, 23 czerwca, 2024
32 220 35 21biuro@omegasoft.pl
spot_img
Strona głównaBezpieczeństwoJak rozpakować plik rar zabezpieczony hasłem?

Jak rozpakować plik rar zabezpieczony hasłem?

Masz do czynienia z ważnymi, prywatnymi danymi, które nie powinny trafić w niepowołane ręce? Kiedy otrzymujesz poufne informacje, bardzo często przybierają one postać pliku spakowanego uprzednio popularnym programem WinRAR. Czego potrzebujesz, aby go otworzyć?

Po pierwsze – program

Aby rozpakować plik, na początek potrzebujesz odpowiedniego programu, czyli wspomnianego już WinRARa. Ta niepozorna aplikacja, którą można rozpoznać po ikonie trzech książek złączonych paskiem, towarzyszy nam już od lat 90. ubiegłego wieku. Jeśli nie masz jej jeszcze zainstalowanej na swoim komputerze, możesz pobrać instalator ze strony win-rar.com. Za darmo otrzymasz 40-dniową wersję próbną, później, by korzystać z programu legalnie, należy wykupić licencję. Jej koszt to około 210 złotych.

Do rozpakowania plików RAR możesz też użyć bezpłatnych odpowiedników WinRARa, np. 7-ZIP, PeaZip, IZArc lub Universal Extractor. Te programy, choć obsługują format RAR, nie zawsze dobrze dają sobie radę z plikami z hasłem. Jeśli ich użyjesz, odszyfrowywanie będzie przebiegać bardzo wolno, lub w ogóle nie dojdzie do skutku – tak, jakby archiwum plików było uszkodzone.

Wszystko dlatego, że archiwa RAR używają szyfrowania za pomocą standardu AES-128. To o wiele silniejsza metoda, niż w przypadku formatu ZIP. RAR zapewnia większe bezpieczeństwo danych, ale przez to potrzebuje solidniejszego programu deszyfrującego, który szybko poradzi sobie z rozpakowaniem plików.

Po drugie – hasło

Archiwa RAR zabezpieczone hasłem służą zwykle do zabezpieczenia naprawdę ważnych informacji, np. danych wrażliwych. Aby uniemożliwić dostęp do nich hakerom, którzy posiadają wyspecjalizowane narzędzia do odzyskiwania haseł, szyfrowanie używane przy tym formacie jest wyjątkowo silne.

Co to oznacza? Jeśli nie posiadasz hasła, nie uzyskasz dostępu do zabezpieczonych plików. Hasło musiałoby być wyjątkowo słabe (np. składać się z dwóch cyfr), aby taki manewr się udał. W innym przypadku, łamanie go zajęłoby odpowiedniemu programowi kilka… a nawet kilkaset lat. Algorytm szyfrowania plików RAR nie posiada żadnych możliwości obejścia – jedyną możliwością jest sprawdzenie wszystkim możliwych kombinacji znaków. Jeśli zgubisz hasło, nawet twórca programu WinRAR nie byłby w stanie go odzyskać.

Warto przy tym punkcie zwrócić uwagę na kwestię tworzenia, przesyłania i przechowywania haseł. Jeśli sam zabezpieczasz plik hasłem, zadbaj o to, by było silne. Nie używaj słów z żadnych istniejących języków – wybierz przypadkową kombinację liter i cyfr. Pamiętaj również, że hasła rozróżniają duże i małe litery. Aby nie utracić dostępu do plików, przechowuj hasła w odpowiednim miejscu. Świetną metodą jest korzystanie z funkcji menedżera haseł, oferowanej przez dobre programy antywirusowe, np. Norton, Panda lub ESET.

Chcesz otworzyć zaszyfrowany plik RAR i zadbać o to, aby nikt niepowołany nie dostał się do hasła? Zadbaj, aby nie było ono bezpiecznie przekazywane. Nigdy nie proś, aby nadawca pliku wysłał Ci hasło w sposób, który umożliwia przejęcie go osobom trzecim, np. w wiadomości e-mail lub poprzez SMS.

Instrukcja rozpakowywania pliku RAR z hasłem

Program zainstalowany? Posiadasz hasło? A więc do dzieła!

  • Kliknij w nazwę pliku prawym przyciskiem myszy i wybierz opcję “Wypakuj do…”,
  • Wprowadź hasło i zatwierdź je, klikając “ok”,
  • Otwórz katalog, powstały w wyniku rozpakowywania pliku (katalog będzie posiadał tę sama nazwę, co plik .rar).

Gotowe! Teraz możesz swobodnie korzystać z pliku zabezpieczonego hasłem. Pamiętaj jednak, aby po skończeniu pracy z plikiem zadbać, by nie dostał się w niepowołane ręce, np. kasując go.

PODOBNE ARTYKUŁY

Popularne artykuły

Recent Comments

komputerowiec z sacza NA KTO CHCE NADGRYŹĆ JABŁKO?