wtorek, 20 lutego, 2024
32 220 35 21biuro@omegasoft.pl
spot_img
Strona głównaBezpieczeństwoJak bezpiecznie korzystać z poczty?

Jak bezpiecznie korzystać z poczty?

Poczta e-mail to obok Facebooka podstawowy sposób komunikowania się w Internecie. Współczesne skrzynki mailowe są coraz wygodniejsze w obsłudze, szybsze, a także oferują szereg dodatkowych funkcji.

Codzienne używanie skrzynki mailowej wymaga zatroszczenia się o kwestie bezpieczeństwa, bo to właśnie tą drogą trafia do nas bardzo dużo potencjalnie groźnych informacji. Zanim przejdziemy do sposobów walki z nimi, warto opisać je nieco dokładniej.

Cały ten spam

Mówiąc o bezpieczeństwie poczty e-mail nie sposób nie zacząć od spamu, który spędza sen z powiek wielu użytkownikom. Czym jest spam? Ogólnie tą nazwą określa się wiadomości mailowe, które trafiają na nasze konto i starają się nas nakłonić do określonej reakcji. Spam występuje w wielu odmianach. Jest nim zarówno mail zachęcający do zakupu określonego produktu jak i propozycja niezwykle opłacalnego biznesu. Do spamu zaliczają się także łańcuszki, czyli maile z prośbą o przesłanie ich do innych osób, oraz prośby o pomoc – często pochodzące z zagranicy i bardzo emocjonalne.

Spam sam w sobie nie stanowi zagrożenia. Możemy w końcu takiego maila wysłać do kosza i skasować. Oczywiście, jeśli obudzisz się rano i na Twojej skrzynce znajdzie się około 30 spamowych maili, to Cię to zirytuje, ale po ich wykasowaniu problemu nie będzie.

Co innego, jeśli zareagujesz na taki mail. Klikając na link, który się w nim znajduje lub odpowiadając na wiadomość narażasz się na instalację złośliwego oprogramowania lub na kradzież danych dostępowych do Twojego konta.

Phishing, czyli cyberprzestępcy wędkują

Pod nazwą phishing, kryją się wiadomości mailowe wysyłane w formie spamu, które udają powiadomienia z instytucji finansowych oraz banków. W takiej wiadomości rzekomy bank lub firma obsługująca płatności w sieci prosi Cię lub wręcz ponagla do podania informacji takich jak dane konta bankowego, karty kredytowej, dane osobiste lub hasło do konta. Niektóre maile phishingowe sugerują, że w danym momencie niezbędna jest zmiana Twojego hasła.

Oczywiście te wszystkie wiadomości mają tylko jeden cel: wyciągnąć i wykraść Twoje dane osobowe. Tym, co sprawia, że są one groźne jest fakt, że oszuści wykorzystują strach przed negatywnymi konsekwencjami nie wykonania jakiegoś działania, np. szantażują awarią, brakiem dostępu do środków finansowych. Co więcej, skuteczność takich kampanii wynika również z łudząco podobnego imitowania stron oryginalnych instytucji, które mają rzekomo służyć do logowania.

Walka ze spamem

Skuteczna walka ze spamem wymaga zastosowania odpowiednich środków. Podstawowe to oczywiście Twoje reakcje, czyli usuwanie informacji, które wyglądają jak spam. Nie jest to wcale tak trudne, bo twórcy takich kampanii zwykle podszywają się pod rzekomo znane Ci, rzeczywiste osoby, wykorzystują nazwy firm, a także innego rodzaju widoczne sztuczki. Po pewnym czasie jesteś w stanie z łatwością rozpoznać co jest spamem a co nie tym bardziej, że jego najogólniejsza definicja to wszystkie informacje, których nie chcesz dostawać.

Spam można usuwać samemu. Nie jest to jednak optymalne rozwiązanie, a to dlatego, że bywa zbyt czasochłonne. Jeśli dziennie, tak jak niektóre osoby, otrzymujesz od 20 do 100 e-maili to przesiewanie ziarna ze spamowych plew staje się żmudną i irytującą pracą.

Aby jej uniknąć, warto wykorzystać odpowiednie oprogramowanie, które zajmie się tym odsiewaniem za Ciebie. Filtry antyspamowe są obecne w zaawansowanych skrzynkach pocztowych jak Gmail. To jednak nie wszystko, gdyż możesz w tym celu użyć osobnego oprogramowania np. BullGuard Spamfilter czy MailWasher. Taki program dodatkowo zoptymalizuje usuwanie niechcianych informacji.

Kolejnym, zdecydowanie najbardziej skutecznym rozwiązaniem jest używanie zaawansowanych programów antywirusowych wyposażonych w zestawy filtrów antyspamowych. Wśród nich są chociażby takie produkty jak ESET, czy Kaspersky.

Innym rozwiązaniem jest wykorzystanie listy spamu. Jeśli wiadomości z jakiegoś adresu trafiają do Ciebie notorycznie i nie radzą sobie z tym żadne filtry programowe, to możesz zawsze umieścić ten adres na liście spamowej RBL (real time block list), co ostatecznie uniemożliwi docieranie tej wiadomości do Ciebie.

Antyphishing w akcji

Identyfikowanie, co jest phishingiem a co nie wiąże się z podobnymi działaniami jak w przypadku spamu. Tutaj również możesz zacząć od ręcznej eliminacji wiadomości phishingowych. Ułatwia to fakt, że banki nigdy nie proszą mailowo swoich klientów o zmianę haseł lub ich ponowne podanie. O tym, że masz do czynienia ze spamem może Cię również przekonać brak zamkniętej kłódki przy adresie rzekomej strony banku lub brak adresu rozpoczynającego się od „https”.

Pozbywanie się phishingu na własną rękę nie jest oczywiście marzeniem żadnego użytkownika. W końcu kto by chciał spędzać czas na czytaniu i usuwaniu takich maili. Dlatego też lepiej zaopatrzyć się w oprogramowanie z filtrami antyphishingowymi. Takie wtyczki stanowią w tej chwili część praktycznie każdej szanującej się wyszukiwarki. Ich włączenie pozwoli Ci uniknąć wejścia na fałszywą stronę.

Same filtry w wyszukiwarkach to jednak nie wszystko. Bardzo ważne jest korzystanie z możliwości antyphishingowych, jakie dają współczesne programy antywirusowe. Takie cenione antywirusy jak Bitdefender, Norton, czy ESET nie tylko zostały wyposażone w szeroką paletę filtrów ale również na bieżąco monitorują potencjalne ataki złośliwego oprogramowania. Korzystając z takiego programu masz pewność, że wchodząc na podejrzaną stronę antywirus wyświetli na ekranie ostrzeżenie lub w ogóle zablokuje dostęp do takiej strony. Oczywiście, by cieszyć się z takiej ochrony należy dbać aby program antywirusowy był zawsze zaktualizowany. Jak go właściwie wybrać, dowiesz się klikając tutaj

PODOBNE ARTYKUŁY

Popularne artykuły

Recent Comments

komputerowiec z sacza on KTO CHCE NADGRYŹĆ JABŁKO?