poniedziałek, 4 marca, 2024
32 220 35 21biuro@omegasoft.pl
spot_img
Strona głównaDomBezpieczeństwoBezpieczne płatności online

Bezpieczne płatności online

Korzystanie z bankowości elektronicznej jest szybkie, sprawne i wygodne, ale nie wolno zapomnieć o bezpieczeństwie. Aby o nie zadbać, najlepiej stosować się do kilku złotych zasad, które uchronią Cię przed cyberprzestępstwami.

Uważaj na maile od oszustów

Jeśli nie chcesz aby Twoje hasło i login trafiły w niepowołane ręce to nigdy nie odbieraj i nie odpowiadaj na maile, które zostały rzekomo wysłane do Ciebie przez bank i w których jesteś proszony o podanie poufnych informacji. Fakt jest taki, że banki nigdy czegoś takiego nie robią, więc jeśli na Twoją skrzynkę trafi taki mail to możesz być w 100% pewien, że jest to oszustwo.

Oszuści oprócz wykorzystywania nazwy banku stosują również logo i identyfikację kolorystyczną łudząco podobne do Twojego banku po to, aby Cię nabrać (złowić – stąd nazwa tego procederu, czyli phishing). Pamiętaj także, aby nie naciskać żadnych odnośników w takim mailu, ponieważ w ten sposób najłatwiej zainfekujesz swój komputer. Więcej porad, jak bezpiecznie korzystać z poczty znajdziesz tutaj.

Zawsze patrz na adres logowania

Większość użytkowników bankowości internetowej wchodzi na swoje konta, nie wpisując całego adresu banku, ale wpisując jego nazwę w wyszukiwarkę. Takie działanie niesie ze sobą niebezpieczeństwo otwarcia strony, która jest praktycznie identyczna jak strona banku, ale w rzeczywistości służy do kradzieży danych logowania. Jak upewnić się, że znalazłeś się na właściwej stronie i nie trafiłeś pod fałszywy adres? W tym celu trzeba zwrócić uwagę, czy adres witryny, na której się logujesz zaczyna się od „https://” a obok niego wyświetla się symbol zamkniętej kłódki. Jeśli tak jest, to znak, że jesteś na prawdziwej stronie logowania. Jeśli nie, to padłeś ofiarą oszustwa i pod żadnym pozorem nie możesz wpisywać loginu ani hasła. Najlepiej od razu wyjdź z tej strony. Aby ta metoda była skuteczna, należy wyrobić w sobie nawyk każdorazowego sprawdzania adresu logowania. Choć może to wydawać się dosyć niewygodne, to nauczysz się tego szybciej niż myślisz. Alternatywą dla leniwych jest dodanie adresu bankowości internetowej do zakładek przeglądarki.

Stosuj najlepsze programy antywirusowe

Bezpieczne korzystanie z bankowości internetowej nie jest możliwe jeśli na Twoim komputerze nie został zainstalowany odpowiednio wydajny program antywirusowy. O tym, jakimi kryteriami warto kierować się przy wyborze, można przeczytać tutaj Na rynku znajdziesz szeroki wachlarz propozycji, wśród których na szczególną uwagę zasługują takie antywirusy jak Norton, ESET, czy Kaspersky. Godny uwagi jest także Bitdefender. Oprócz podstawowej ochrony antywirusowej zaawansowane programy zabezpieczające oferują rozwiązania dedykowane do ochrony bankowości internetowej. Dla przykładu, jeden z najpopularniejszych antywirusów, ESET Smart Security oferuje zestaw narzędzi chroniących Ciebie od momentu gdy trafisz na stronę banku. Program otwiera specjalne i odrębne okno przeglądarki, które jest zabezpieczone przed próbami przechwycenia Twoich danych logowania. W oknie dezaktywowane są wszystkie dodatki, np. pasek narzędzi, co gwarantuje wzmocnioną ochronę. Ponadto, ESET Smart Security chroni Cię przed pułapkami phishingowymi oraz botnetami, które mogą zaatakować serwer Twojego banku.

W podobny sposób działa funkcja Bezpieczne Pieniądze w Kaspersky Internet Security. Jeśli ją aktywujesz, to przy każdym wejściu do banku strona logowania będzie wyświetlana w oddzielnej bezpiecznej przeglądarce umieszczonej w zielonej ramce. Wpisując swój login i hasło w tym miejscu masz pewność, że Twoje dane nie zostaną wykradzione, przechwycone, a także, że nikt nie wykona nieautoryzowanego zrzutu z Twojego ekranu. Stosowanie najlepszych antywirusów to pewność, że Twoje dane nie zostaną zhakowane w chwili logowania i że będziesz mógł korzystać z bankowości w sposób wygodny i szybki. Oczywiście pod warunkiem, że postawisz na oryginalne, najlepiej płatne oprogramowanie z aktualną bazą wirusów i narzędzi chroniących.

Korzystaj tylko z zaufanych urządzeń

Ta zasada jest bezpośrednio związana z wyżej opisaną rolą programów antywirusowych. Otóż korzystając z bankowości internetowej na Twoim komputerze stacjonarnym, tablecie lub smartfonie masz pewność, że urządzenie jest odpowiednio zabezpieczone i że nie ma na nim multum programów szpiegujących i wirusów. Jeśli jednak korzystasz z obcego i niesprawdzonego komputera, to takiej pewności nie możesz mieć. Oczywiście, możesz sprawdzić, czy jest na nim zainstalowany antywirus i zapytać o to właściciela, ale stuprocentowej pewności nie uzyskasz nigdy. Takie, wydawałoby się podstawowe środki ostrożności są dodatkowo utrudnione gdy wykonujesz transakcje bankowe na komputerach publicznych. Dlatego też należy za wszelką cenę unikać wchodzenia na konto internetowe banku z innych urządzeń niż Twoje.

Nie zapomnij o połączeniu internetowym

Jeśli masz w ręku własne, sprawdzone urządzenie, to jeszcze nie znak, że jesteś całkowicie bezpieczny. Kolejnym bardzo istotnym parametrem mającym wpływ na Twoją ochronę jest rodzaj połączenia internetowego z jakiego aktualnie korzystasz. Jeśli jest to Twoja, domowa sieć Wi-Fi lub sieć kogoś bliskiego, to nie ma obaw. Co innego, jeśli musisz wykonać szybki przelew internetowy, będąc w kawiarni lub na stacji kolejowej. Wtedy zawsze istnieje ryzyko, że ktoś podejrzy Twoje dane. Dobrze o tym pamiętać i w takich sytuacjach w miejsce otwartych hot-spotów używać własnego pakietu transferu danych.

Używaj silnego hasła

Na koniec pozostawiliśmy kwestię najbardziej podstawową, czyli Twoje hasło do banku. Choć pewnie to już wielokrotnie słyszałeś i czytałeś, to jednak warto to powtórzyć: im bardziej złożone hasło, tym mniejsze prawdopodobieństwo, że ktoś je zhakuje. W przypadku dostępu do banku warto naprawdę się postarać i stworzyć hasło złożone z wielu symboli i zawierające małe i duże litery, cyfry, a także ciągi znaków, które trudno odgadnąć znając inne dane na Twój temat, np. imię psa, kogoś z rodziny, etc. Wykluczone jest stosowanie takiego samego hasła do bankowości internetowej jak do innych usług i serwisów, z których korzystasz. Jeśli przeraża Cię konieczność zapamiętania hasła zawierającego 20 znaków, to zawsze możesz skorzystać z menedżera haseł – również dostępnego w wielu programach antywirusowych.

PODOBNE ARTYKUŁY

Popularne artykuły

Recent Comments

komputerowiec z sacza on KTO CHCE NADGRYŹĆ JABŁKO?