poniedziałek, 4 marca, 2024
32 220 35 21biuro@omegasoft.pl
spot_img
Strona głównaPoradnikiJak bezpiecznie korzystać z publicznych sieci WiFi - poradnik

Jak bezpiecznie korzystać z publicznych sieci WiFi – poradnik

Restauracje, kawiarnie, puby, centra handlowe, hotele, lotniska… miejsc, gdzie możesz skorzystać z publicznej sieci WiFi jest mnóstwo. Kiedy czekasz na swoje zamówienie lub po prostu odpoczywasz, darmowy hotspot daje Ci możliwość przejrzenia ulubionych stron, portali społecznościowych, a w razie konieczności zrobienia przelewu.

Takie rozwiązanie jest wygodne, ale czy na pewno bezpieczne? Niestety, niezupełnie. Musisz pamiętać, że publicznych sieci używają również hakerzy, dla których otwarte WiFi stanowi doskonałą okazję do przejęcia wartościowych danych.

Jeśli często korzystasz z publicznych sieci, dobrze trafiłeś. Mamy dla Ciebie poradnik, dzięki któremu poznasz zasady bezpieczeństwa podczas używania bezpłatnego WiFi. Ich stosowanie uchroni Cię przed podglądaniem przez hakerów tego, co robisz w Internecie, a także kradzieżą danych i plików z Twojego sprzętu.

Jak haker dostaje się do Twoich danych i co tak naprawdę go interesuje

Otwarta sieć WiFi daje cyberprzestępcom szerokie możliwości ataków. Kiedy korzystasz z prywatnego, dobrze zabezpieczonego łącza, przechwycenie Twojego ruchu sieciowego nie jest łatwe. W przypadku publicznego WiFi wręcz przeciwnie – to jak zaproszenie dla hakera.

Cyfrowi przestępcy mogą używać publicznych WiFi na dwa sposoby:

 1. Wykorzystanie istniejących punktów dostępu

Kiedy haker znajduje się w tej samej otwartej sieci co Ty, przygotowanie ataku to łatwe zadanie. Istnieje mnóstwo sposobów, żeby wykraść dane, które przesyłasz w takiej sieci. Cyberprzestępcy używają różnych programów do przechwytywania i analizy danych, aby podejrzeć przeglądane przez Ciebie strony, przejąć przesyłane pliki lub dane logowania.

 1. Rozmieszczanie własnych routerów

Hakerzy mogą jeszcze bardziej ułatwić sobie zadanie, rozmieszczając własne hotspoty w publicznych miejscach. Często mają one bardzo podobne nazwy do oficjalnych, aby wzbudzić zaufanie potencjalnych ofiar.

Jeśli skorzystasz z takiego łącza, Twój ruch sieciowy zostanie zarejestrowany przez hakera, który nie będzie musiał bawić się w łamanie żadnych zabezpieczeń. Jako administrator sieci, będzie miał do niej pełny dostęp. Wykradzenie ważnych haseł i loginów w takiej sytuacji jest dla hakera jeszcze łatwiejsze.

No dobrze, ale jakie dane właściwie interesują hakerów? Oto kilka przykładów:

 • Dane do kont pocztowych

Wiadomości na Twoim koncie e-mail stanowią prawdziwą kopalnię wiedzy dla hakera. I nie chodzi tu o przeglądanie Twojej prywatnej korespondencji z ciekawości.

Cyberprzestępca dobrze wie, gdzie uderzyć – interesują go przede wszystkim dane osobowe, informacje o loginach i hasłach. Wiele osób przechowuje na swoich skrzynkach wiadomości wysyłane podczas rejestracji na różnych serwisach (od Facebooka, przez sklepy internetowe, po profil zaufany czy konto na PUE ZUS). Utrata takich danych może mieć dla Ciebie opłakane skutki.

 • Odwiedzane strony internetowe

Historia stron, które przeglądasz, może przydać się wielu osobom. Hakerzy sprzedają takie dane np. firmom marketingowym.

 • Przesyłane pliki

Publiczne sieci są bardzo podatne na przechwytywanie plików. Kiedy przesyłasz pliki między komputerami lub pobierasz coś z Internetu, haker może przejrzeć przechwycone pakiety i odczytać zawartość plików bez większej trudności. Jeśli nie wyłączysz udostępniania na swoim sprzęcie, haker może nawet dostać się do dokumentów czy obrazów z Twojego dysku i zapisać je na swoim.

 • Loginy i hasła bankowe

To dane, które wymagają szczególnej ochrony. Dawniej policjanci przestrzegali przed skimmingiem, czyli nakładkami na bankomatach wyłudzającymi dane. Dziś, w dobie bankowości internetowej, przestępcy używają do tego celu m. in. publicznego WiFi. Mogą np. zainfekować Twój komputer oprogramowaniem szpiegującym (np. pod przykrywką aktualizacji), które będzie podszywać się pod szyfrowane strony banków. Gdy wpiszesz login i hasło do takiej fałszywej witryny, podasz oszustowi wszystkie informacje na tacy.

 • Dane z portali społecznościowych

Mówi Ci coś kradzież tożsamości w internecie? Cyberprzestępcy mogą wykorzystać Twoje konto do wielu niecnych celów, przez które możesz stracić pieniądze i reputację.

Jak widzisz, dane o Tobie to naprawdę cenny towar. Pamiętaj o tym, korzystając z otwartego WiFi. Zanim połączysz się z hotspotem, skorzystaj z naszych 11 zasad korzystania z publicznych sieci.

11 zasad bezpiecznego korzystania z publicznych sieci

Najłatwiej byłoby w ogóle nie korzystać z ogólnodostępnych hotspotów. Kiedy jednak pojawia się taka potrzeba, te zasady pomogą Ci bezpiecznie korzystać z publicznych sieci WiFi:

 1. Wybieraj sieci chronione hasłem

Hasło zapewnia ochronę, nawet jeśli jest dostępne dla wszystkich. Dlaczego? Ponieważ jest wykorzystywane do generowania dla każdego użytkownika unikalnych kluczy sesji. Gdy masz taką możliwość, sieć z hasłem to zawsze lepszy wybór.

 1. Sprawdź, czy łączysz się z właściwą siecią

Jeśli zamierzasz skorzystać z darmowego WiFi, upewnij się, czy to na pewno ten punkt, z którym chcesz się połączyć. Zdarza się, że hakerzy tworzą sieci, które podszywają się pod oficjalne. Zapytaj obsługi hotelu czy restauracji, jak brzmi dokładna nazwa sieci. Różnica może być niewielka – nawet jedna literka ma tu znaczenie.

 1. Uważaj na automatyczne łączenie

Unikaj automatycznego łączenia się z publicznymi WiFi – to poważne zagrożenie dla Twojego sprzętu. Wyłącz w swoim telefonie czy komputerze opcję podłączania się do wszystkich napotykanych sieci bez konieczności wyrażenia zgody. Jeśli tego nie zrobisz, Twoje urządzenie jest narażone na połączenie z szpiegującą siecią stworzona przez przestępcę.

 1. Wyłącz udostępnianie plików

Twoje pliki będa chronione przed przechwytywaniem, kiedy wyłączysz usługi udostępniania plików na Twoim komputerze. Jeśli korzystasz z systemu Windows, znajdziesz tę opcję w ustawieniach sieci i Internetu. Gdy używasz MAC-a, przejdź do preferencji systemowych, a następnie do udostępniania.

 1. Sprawdź profil sieci

Pracujesz w środowisku Windows? Zwróć uwagę, jaki jaki profil masz aktywny dla bezpłatnej sieci. Windows może ją traktować jako publiczną lub domową. W przypadku drugiej opcji Twoje pliki, np. dokumenty, obrazy, są udostępniane dla wszystkich użytkowników sieci. To bardzo niebezpieczne dla Twoich danych.

 1. Korzystaj z Firewalla

Firewall to zapora systemowa, która monitoruje połączenia. Nie zapewnia pełnej ochrony, ale powinna być zawsze włączona. To zabezpieczenie jest szczególnie ważne, kiedy korzystasz z publicznej sieci, bo już jedno wejście na nieodpowiednią stronę wystarczy, by Twój komputer został zainfekowany złośliwym oprogramowaniem. Firewall potrafi powstrzymać taki atak.

 1. Zainstaluj program antywirusowy

Antywirus to kluczowe narzędzie w walce z cyberprzestępcami. Program, który wybierzesz, ma być skuteczny. A żeby tak było, musi spełniać dwie zasady.

Po pierwsze, antywirus powinien pochodzić z dobrego źródła. Znane są przypadki darmowych programów, które podczas instalacji infekowały komputery programami szpiegującymi. Nie takiej “ochrony” potrzebujesz. Wybieraj zawsze sprawdzone marki, jak Norton, Kaspersky, Panda, ESET oraz Bitdefender.

Po drugie, oprogramowanie musi być aktualne. Tylko zaktualizowany antywirus chroni Twój sprzęt przed najnowszymi zagrożeniami. Nie bądź lekkomyślny – wyłączanie aktualizacji w celu np. przyspieszenia włączania komputera może się skończyć włamaniem na Twój sprzęt.

 1. Chroń swoje hasła

Używaj silnych haseł dla wszystkich swoich kont. Nigdy nie powtarzaj tego samego hasła w różnych serwisach. Dzięki temu, unikniesz sytuacji, gdy wykradzenie hasła z jednej witryny da hakerowi dostęp do innych Twoich kont.

Jeśli masz problem z zapamiętaniem haseł, warto rozważyć korzystanie z  menedżera haseł oferowanego przez programy antywirusowe. Taką opcję znajdziesz w pakiecie oprogramowania firmy Kaspersky, Norton, Panda, ESET.

 1. Używaj podwójnego uwierzytelniania

Dwuetapowa weryfikacja zapewnia bezpieczeństwo Twojego konta nawet, jeśli hasło wpadnie w niepowołane ręce. Na czym to polega? Logujesz się w dwóch etapach: pierwszy to podanie hasła w panelu logowania, drugi – wpisanie kodu, który otrzymasz poprzez SMS lub e-mail. Każde logowanie na nowym urządzeniu będziesz musiał potwierdzić przy użyciu otrzymanego kodu. Ochroni to Twoje konta przed nieautoryzowanym dostępem.

 1. Korzystaj z HTTPS

Zwróć uwagę na pasek przeglądarki i to, czy po prawej stronie znajduje się symbol kłódki, a adres strony zaczyna się od HTTPS. Korzystając z publicznych sieci, lepiej powstrzymać się od przeglądania niezabezpieczonych stron, rozpoczynających się od HTTP.

HTTPS oznacza, że strona używa protokołu SSL do szyfrowania transmisji. W takim wypadku masz pewność, że pakiety sieciowe, które Twoje urządzenie wysyła i odbiera z serwerów zewnętrznych, są  szyfrowane i dobrze zabezpieczone. Aby przeglądarka używała HTTPS za każdym razem, nawet w przypadku niezabezpieczonych stron, użyj pluginu – HTTPS Everywhere.

 1. Włącz VPN

Na koniec najskuteczniejszy sposób na bezpieczne korzystanie z publicznych sieci – VPN, czyli wirtualna sieć prywatna. VPN zapewni Ci anonimowe przeglądanie Internetu dzięki szyfrowaniu danych i fałszywemu adresowi IP. Dzięki VPN haker nie będzie w stanie przejąć Twoich danych.

Mówiąc najprościej –  dzięki VPN skorzystasz z dobrodziejstwa bezpłatnej sieci WiFi przy równoczesnym zachowaniu bezpieczeństwa sieci prywatnej.

Jakie VPN wybrać? Możesz skorzystać z bezpłatnych usług VPN, oferowanych przez serwisy komercyjne. Pamiętaj jednak, że “darmowe” zawsze ma swoją cenę. Serwis oferujący bezpłatny VPN musi w jakiś sposób zrekompensować sobie koszty. Może się to wiązać z obniżeniem jakości lub bezpieczeństwa.

Darmowe VPN może znacznie spowolnić połączenie internetowe. Nie daje Ci też żadnej gwarancji, czy Twoje dane są rzeczywiście chronione i nie wyciekną do sieci.

Płatny VPN, np. oferowany w pakiecie oprogramowania antywirusowego, zagwarantuje Ci niezawodne bezpieczeństwo w sieci podczas korzystania z publicznych hotspotów. Usługę VPN ma w pakiecie np. popularny Norton 360.

Dobre programy do VPN

Zastanawiasz się, jaki program do VPN będzie najlepszy, aby uczynić korzystanie z publicznych WiFi bezpiecznym? Polecamy Ci wybranie jednego z narzędzi z naszej listy programów do VPN. Dzięki nim internet może być lepszy – bardziej otwarty, prywatny i bezpieczny. Kupując jeden z tych programów, zyskujesz z najprostszych sposobów na zapewnienie sobie prywatności, anonimowości i bezpieczeństwa online.

Warto zwrócić uwagę szczególnie na Surfshark VPN. To najszybszy, wielokrotnie nagradzany VPN, który zapewnia ochronę nieograniczonej liczbie urządzeń pracujących na różnych systemach –  Windows, MacOS, Linux, iOS i Android. Surfshark VPN silnie szyfruje przesyłane dane i ukrywa adres IP, chroniąc przed śledzeniem i zapewniając ochronę prywatności i tożsamości swoich użytkowników. Zakup tego programu umożliwia Ci nieograniczone korzystanie z usługi bez limitu urządzeń.

Jak widzisz, opcji zabezpieczenia się podczas korzystania z publicznych WiFi jest wiele. Zadbaj o ich stosowanie i ciesz się darmowym WiFi, gdziekolwiek przebywasz.

PODOBNE ARTYKUŁY

Popularne artykuły

Recent Comments

komputerowiec z sacza on KTO CHCE NADGRYŹĆ JABŁKO?