niedziela, 23 czerwca, 2024
32 220 35 21biuro@omegasoft.pl
spot_img
Strona głównaAVGJak chronić dzieci przed zagrożeniami internetowymi?

Jak chronić dzieci przed zagrożeniami internetowymi?

AV-Comparatives przeprowadził analizę działania i skuteczności oprogramowania kontroli rodzicielskiej.

Najskuteczniejsza kontrola rodzicielska według AV-Comparatives

parental_control_2_2015Aplikacje kontroli rodzicielskiej pozwalają zadbać rodzicom o bezpieczeństwo dzieci podczas korzystania z Internetu. Ich najważniejszym zadaniem jest filtrowanie stron www i blokowanie dostępu do takich, które zawierają nieodpowiednie treści – pornografię, hazard, narkotyki itp.

Niezależnie od tego, z jakiego urządzenia korzystają najmłodsi, warto zadbać o ich odpowiednią ochronę. Dlatego też specjaliści AV-Comparatives przetestowali zarówno produkty służące wyłącznie do zapewnienia bezpieczeństwa najmłodszym, jak i klasyczne rozwiązania antywirusowe zawierające moduły Kontroli rodzicielskiej przeznaczone na różne rodzaje urządzeń. Wśród analizowanych pakietów znalazły się 3 dla sprzętu z systemem iOS, 5 dla Android oraz 22 dla Windows.

Na wyniki badania największy wpływ miały funkcje i narzędzia, w jakie zostały wyposażone poszczególne programy, a także łatwość instalacji, konfigurowania i codziennej obsługi – monitorowania działań dzieci. Każdy z pakietów musiał zmierzyć się również z niemal 600 stronami www, które mogły być uznane za nieodpowiednie dla najmłodszych w celu sprawdzenia skuteczności ich blokowania.

Wyniki testu kontroli rodzicielskiej

Aby sprawdzić skuteczność kontroli rodzicielskiej, każdy produkt został automatycznie skonfigurowany dla 9-letniej dziewczynki. Tam gdzie nie było to możliwe zostały wskazane kategorie treści, które powinny zostać zablokowane. Następnie na przykładzie 586 nieodpowiednich stron oraz 50 przeznaczonych dla najmłodszych sprawdzono działanie modułu kontroli rodzicielskiej – prawidłowego blokowania szkodliwych witryn i brak fałszywych zgłoszeń.

Wśród produktów przeznaczonych dla urządzeń z systemem Windows najlepszą skuteczność w wykrywaniu groźnych stron uzyskały produkty Microsoft Windows Live Family Safety (100%), Telekom Kinderschutz (100%), JusProg (99,8%), KinderServer (99%), których działanie związane było jednak z pokaźną liczbą fałszywych alarmów i blokowaniem dostępu do stron skierowanych do najmłodszych (np. Disney). W przypadku Microsoft było to 31 alarmów, Telekom – 47, JusProg – 43, zaś KinderServer – 39. Pod tym względem lepiej wypadły doskonale znane pakiety antywirusowe z modułem kontroli rodzicielskiej, które uzyskały również wysoki stopień efektywności i nieznaczną ilość fałszywych zgłoszeń – ESET Smart Security (91% i 8 alarmów) czy Norton Family (89% i 3).

W przypadku programów dla urządzeń mobilnych z systemem iOS najskuteczniejszy okazał się program Surfgarden (100%), który jednak również zidentyfikował znaczną ilość stron jako szkodliwe dla dzieci – 48. Tuż za nim uplasował się pakiet AVG Family Safety, ze 87% skutecznością i jedynie 14 fałszywymi zgłoszeniami. Zwycięzcą wśród oprogramowania dla Android okazał się natomiast pakiet Mobicip Safe Browser – 77% i 7 alarmów.

Wskazówki dla rodziców

Eksperci wskazali też na pewne ograniczenia oprogramowania. Przede wszystkim nie istnieje jedna, uniwersalna definicja treści odpowiednich i nieodpowiednich dla dzieci – o ich charakterze powinni decydować rodzice, których poglądy mogą znacząco się różnić od tych proponowanych przez producentów oprogramowania. Problemem okazuje się również to, że pakiety uznają za groźne i blokują strony nawiązujące do wrażliwych tematów, które jednak nie zawierają szkodliwych treści – np. związanych z historią lub profilaktycznych, przestrzegających młodzież przed zagrożeniami. AV-Comparatives zachęca również do sprawdzenia działania pakietów przez rodziców przed ich instalacją na urządzeniach, z których korzystają dzieci. No i oczywiście jako najważniejszy środek ochronny wskazują na rozmowę i informowanie o potencjalnych niebezpieczeństwach.

 

Źródło: av-comparatives.org

Marcin

PODOBNE ARTYKUŁY

Popularne artykuły

Recent Comments

komputerowiec z sacza NA KTO CHCE NADGRYŹĆ JABŁKO?