poniedziałek, 27 maja, 2024
32 220 35 21biuro@omegasoft.pl
spot_img
Strona głównaKasperskyChroń swoje internetowe transakcje finansowe

Chroń swoje internetowe transakcje finansowe

Kaspersky Lab ostrzega: prawie 1/3 użytkowników nie podejmuje żadnych środków zabezpieczających swoje płatności online.

Najważniejsze zasady bezpieczeństwa podczas płatności online

Najnowsze badanie przeprowadzone przez laboratorium Kaspersky wyraźnie wskazuje, ze wielu użytkowników nie zachowuje podstawowych zasad bezpieczeństwa podczas dokonywania płatności online lub korzystania z bankowości internetowej. Okazuje się bowiem, że zaledwie połowa z nich przed zalogowaniem się do serwisu finansowego sprawdza autentyczność witryny, zaś niemal 1/3 uważa za całkowicie zbędne podjęcie jakichkolwiek kroków w celu ochrony swoich pieniędzy.

Podczas ankiety użytkownicy mieli wskazać kroki jakie podejmują przed zalogowanie się do serwisów finansowych. Zgodnie z jej rezultatami jedynie 51% badanych potwierdziło, że sprawdza autentyczność strony, 21% wykorzystuje wirtualną klawiaturę w celu ochrony swoich haseł i loginów przed przejęciem ich przez złośliwe oprogramowanie, zaś 20% sprawdza działanie zainstalowanych rozwiązań bezpieczeństwa.

Sprawdź adres witryny

Badanie przeprowadzono online aż na 18 tysiącach ankietowanych, którzy musieli zmierzyć się z potencjalnie niebezpiecznymi sytuacjami związanymi z dokonywaniem transakcji finansowych w sieci. Zostali oni poproszeni o zidentyfikowanie autentycznej strony bankowej spośród 4 zaprezentowanych. Tylko połowa uczestników była w stanie prawidłowo rozpoznać bezpieczną witrynę, o niezmodyfikowanej nazwie i adresie rozpoczynającym się od https, oznaczającym szyfrowane połączenie. Co więcej, 5% respondentów wybrało strony z wyraźnie przekręconymi adresami, typowymi dla działań cyberprzestępców i ataków phishingowych mających na celu podszywanie się pod zaufane witryny i wyłudzanie pieniędzy.

Nie licz na zabezpieczenia banków i serwisów finansowych

Co jednak najciekawsze, 29% użytkowników przyznaje się do braku podejmowania jakichkolwiek środków zabezpieczających, jednocześnie ufając instytucjom finansowym, że dostatecznie chronią swoje witryny. Tymczasem taka ochrona nie daje żadnej gwarancji bezpieczeństwa – cyberprzestępcy mogą ingerować w proces płatności lub urządzenie, z którego korzystamy podczas logowania, może być zainfekowane i stanowić furtkę do przejęcia środków finansowych.

Okazało się również, że wielu z ankietowanych zachowuje się równie nieostrożnie w realnym świecie w zakresie ochrony swoich pieniędzy. Na przykład 20% z nich nie widzi zagrożenia, kiedy podczas dokonywania płatności kartą w restauracji traci ją z oczu, umożliwiając przygotowanie jej kopii.

Źródło: kaspersky.com

Marcin

PODOBNE ARTYKUŁY

Popularne artykuły

Recent Comments

komputerowiec z sacza NA KTO CHCE NADGRYŹĆ JABŁKO?