piątek, 14 czerwca, 2024
32 220 35 21biuro@omegasoft.pl
spot_img
Strona głównaKaspersky1/3 użytkowników traci pieniądze przez szkodliwe programy

1/3 użytkowników traci pieniądze przez szkodliwe programy

Najnowsze badania Kaspersky Lab wskazują na negatywne skutki infekcji dla urządzeń i ich użytkowników.

Raport Kaspersky o problemach użytkowników zainfekowanych komputerów

kaspersky-raport-money-safeOpublikowane właśnie wyniki badań przeprowadzonych wspólnie przez laboratorium Kaspersky oraz B2B International wskazują, że niemal połowa Internautów – 45% – w ciągu ostatniego roku zetknęło się ze szkodliwym oprogramowaniem. Ze względu na ogromną popularność, najczęściej zagrażało ono komputerom z systemem Windows – aż 83% ich użytkowników potwierdziło naruszenie ich bezpieczeństwa. Jednak właściciele urządzeń mobilnych z systemem Android w ciągu ostatniego roku również borykali się z infekcjami – przyznaje się do nich 13%. Nawet uznawany za wyjątkowo bezpieczny system Mac OS X nie pozostał całkiem odporny na szkodliwą działalność złośliwych programów – w przypadku 6% zostało naruszone bezpieczeństwo jego użytkowników.

Najczęstsze źródła infekcji

Badanie wskazuje również na najczęstsze źródła infekcji. 12% użytkowników uważa, że doszło do niej w wyniku odwiedzenia podejrzanej strony internetowej. Kolejnych 8% twierdzi, że szkodliwe oprogramowanie przedostało się na ich komputer przez należące do innej osoby pamięci USB lub inne podłączane urządzenia. Tylu samo ankietowanych wskazało podszywanie się złośliwego programu pod zaufaną aplikację. W przypadku 7% badanych źródłem infekcji stało się otwarcie załącznika do wiadomości email. Jednak w 13% przypadków użytkownicy nie są w stanie wyjaśnić, w jaki sposób szkodliwe oprogramowanie znalazło się na ich urządzeniach.

Szkodliwe skutki ataków dla urządzeń i użytkowników

Co jednak najważniejsze, aż 81% biorących udział w badaniu Kaspersky Lab przyznaje, że infekcja spowodowała negatywne skutki dla urządzeń lub samych użytkowników. Wśród nich najczęściej wymieniano spadek wydajności komputera (35%), wyświetlanie niepożądanych reklam (30%), obecność niechcianych programów na urządzeniu (20%). Skutki te mogą być jednak o wiele groźniejsze – 17% użytkowników zauważyło zmiany w ustawieniach przeglądarki lub systemu operacyjnego dokonane bez ich wiedzy, które mogą mieć ogromny wpływ na ich bezpieczeństwo. W przypadku 10% cyberprzestępcy uzyskali dostęp, zaś kolejnych 7% skradli dane osobowe. Pojawiały się również nieautoryzowane publikacje oraz polubienia w serwisach społecznościowych (9%) oraz szpiegowanie przez kamerę internetową (6%).

Badanie wykazało również jednoznacznie, że 33% użytkowników poniosło finansowe straty wynikające z zainfekowania urządzeń złośliwym oprogramowanie. Ich średnia wysokość to 160 dolarów. Zwykle wydatki te są związane z koniecznością zapłacenia okupu przestępcom za odblokowanie zainfekowanego urządzenia w przypadku ransomware (11%), deszyfrowania osobistych danych (6%), ale również naprawą lub usunięciem skutków ataku oraz przywróceniem danych, zaś w skrajnych przypadkach – zakupem nowego urządzenia lub komputera zastępczego.

 

Źródło: kaspersky.com

Marcin

PODOBNE ARTYKUŁY

Popularne artykuły

Recent Comments

komputerowiec z sacza NA KTO CHCE NADGRYŹĆ JABŁKO?