poniedziałek, 22 lipca, 2024
32 220 35 21biuro@omegasoft.pl
spot_img
Strona głównaAVGJak chronić się przed ransomware?

Jak chronić się przed ransomware?

Eksperci AVG przygotowali zestaw porad pozwalających uniknąć zainfekowania złośliwym oprogramowaniem typu ransomware.

AVG ostrzega przed ransomware

Ransomware to jedno z najczęściej wymienianych w ciągu ostatnich miesięcy zagrożeń internetowych. To szkodliwe oprogramowanie blokuje możliwość korzystania z urządzenia i ma na celu wyłudzenie od użytkowników okupu za jego odblokowanie. Eksperci AVG alarmują o stale wzrastającej liczbie coraz bardziej zaawansowanych nowych próbek, rozprzestrzeniających się najczęściej przez linki i maile phishingowe lub wykorzystujących luki w systemie operacyjnym czy zainstalowanych na urządzeniu aplikacjach, żądających niekiedy astronomicznych sum za uzyskanie ponownego dostępu do własnego komputera.

Specjaliści AVG opublikowali kilka najważniejszych zasad bezpieczeństwa, które pomogą ochronić urządzenia i sieci. Choć dotyczą one w szczególności zagrożeń typu ransomware, to ich przestrzeganie zapewnia skuteczniejszą obronę przed większością złośliwych i szkodliwych programów.

Jak ochronić swoje urządzenia przed zagrożeniami typu ransomware?

  1. Nie ufaj żadnym linkom lub załącznikom w otrzymywanych wiadomościach e-mail – phishing jest nadal najczęściej wykorzystywanym sposobem do zainfekowania programami ransomware. Jeśli nie spodziewasz się otrzymanego maila lub masz wobec niego wątpliwości, to na wszelki wypadek nie otwieraj go i usuń ze skrzynki.
  2. Aktualizuj oprogramowanie – zadbaj o to, aby system operacyjny oraz oprogramowanie na Twoim urządzeniu były zawsze aktualne. Gdy pojawią się nowe aktualizacje, niezwłocznie je instaluj, niezależnie czy korzystasz z komputerów z systemem Windows, Mac, czy Linux – obejmują one nie tylko udoskonalenia i nowe funkcje, ale także eliminują luki bezpieczeństwa.
  3. Pozbądź się nieużywanych lub najbardziej podatnych na ataki programów – w przypadku zawartości swoich urządzeń stosuj zasadę minimum i przechowuj jedynie te aplikacje, z których rzeczywiście stale korzystasz. Pozostałe odinstaluj. Pozbądź się także, jeśli to możliwe, wyjątkowo wrażliwych programów, np. Adobe Flash Player.
  4. Stosuj najnowsze rozwiązania antywirusowe – wybierz sprawdzone oprogramowanie zabezpieczające, gwarantujące wielopoziomową i skuteczną ochronę w czasie rzeczywistym, blokujące nawet najnowsze zagrożenia internetowe.
  5. Regularnie twórz kopie zapasowe – zabezpiecz się dodatkowo na wypadek ataku i systematycznie zapisuj kopię zapasową systemu i zawartości dysków. Pamiętaj, aby przechowywać ją na zewnętrznym nośniku odłączonym od komputera (w przeciwnym razie może także zostać zainfekowany) lub w chmurze.

Źródło: now.avg.com

Marcin

 | Website
Poprzedni artykuł
Następny artykuł
PODOBNE ARTYKUŁY

Popularne artykuły

Recent Comments

komputerowiec z sacza NA KTO CHCE NADGRYŹĆ JABŁKO?