niedziela, 14 kwietnia, 2024
32 220 35 21biuro@omegasoft.pl
spot_img
Strona głównaKasperskyŚledzenie w Internecie

Śledzenie w Internecie

Kaspersky Lab w kolejnym badaniu potwierdza obawy użytkowników dotyczące ich bezpieczeństwa i ochrony prywatności w sieci.

Prywatność a śledzenie w sieci

employee-internet-trackingZgodnie z wynikami najnowszej ankiety przeprowadzonej przez laboratorium Kaspersky użytkownicy czują się niekomfortowo, korzystając z witryn śledzących ich lokalizację oraz aktywność online, jednak mimo to nie podejmują oni żadnych kroków, aby temu zapobiec. To po raz kolejny potwierdza brak przestrzegania podstawowych zasad dotyczących ochrony prywatności i tożsamości w sieci.

Nasze codzienne, rutynowe działania w Internecie – zakupy, rozmowy, podróże – i prywatne dane z nimi związane są stale rejestrowane i przechowywane przez różnorodne serwisy online. Informacje te, choć zwykle zabezpieczone przez administratorów witryn, mogą stać się celem ataków, nielegalnego obrotu, a także przypadkowego wycieku, wskutek którego staną się one dostępne dla podmiotów nieuprawnionych do ich przetwarzania i wykorzystywane w nieznany sposób – najczęściej przez reklamodawców, ale to również informacje przydatne dla cyberprzestępców. Nic więc dziwnego, że większość ankietowanych przez Kaspersky Lab (79%) nie lubi być śledzona w sieci. Jednak aż 41% z nich nie robi nic, aby zwiększyć swoje bezpieczeństwo i uniknąć śledzenia, zaś 9% w ogóle nie jest świadoma, że do takiego śledzenia dochodzi. Jedynie nieco powyżej ¼ uczestników badania korzysta z trybu prywatności w swojej przeglądarce. Jeszcze mniej stosuje wyspecjalizowane wtyczki gwarantujące zachowanie prywatności podczas korzystania z Internetu.

Unikaj śledzenia i chroń swoją prywatność w Internecie

Istnieje jednak kilka łatwych do wdrożenia zasad, które zapewnią użytkownikom bezpieczeństwo i zagwarantują ochronę prywatności w sieci:

  1. Zmień ustawienia przeglądarki – warto wyłączyć automatyczne instalowanie dodatków, uruchomić obowiązkowe sprawdzenie certyfikatów SSL oraz wprowadzić blokowanie podejrzanych i potencjalnie niebezpiecznych stron www, wyskakujących pop-upów i plików cookie.
  2. Zwróć uwagę na to, co instalujesz na komputerze – podczas instalacji nowego darmowego oprogramowania odznacz pola oznaczające zgodę na instalację dodatkowych pasków narzędzi, wtyczek i rozszerzeń.
  3. Korzystaj z witryn HTTPS – adres strony rozpoczynający się od https:// oznacza szyfrowanie ruchu. Unikaj więc tych serwisów pocztowych, społecznościowych lub innych wymagających wprowadzenia prywatnych danych, których adres nie rozpoczyna się od HTTPS.
  4. Używaj dwóch przeglądarek – jednej podczas korzystania z podstawowych usług internetowych (portali społecznościowych, poczty, zakupów), zaś drugiej do przeglądania stron www – dopasuj ustawienia prywatności i bezpieczeństwa w każdej z nich.
  5. Używaj szyfrowanej sieci VPN.

 

Źródło: kaspersky.com

Marcin

PODOBNE ARTYKUŁY

Popularne artykuły

Recent Comments

komputerowiec z sacza on KTO CHCE NADGRYŹĆ JABŁKO?