środa, 17 lipca, 2024
32 220 35 21biuro@omegasoft.pl
spot_img
Strona głównaAVGJak skasować i odzyskać pliki?

Jak skasować i odzyskać pliki?

Z prostym procesem, jakim jest kasowanie plików zetknął się każdy, kto kiedykolwiek używał komputera. Plik można usunąć, korzystając z polecenia dostępnego w menu kontekstowym lub wpisując odpowiednią komendę. W ten sposób dokument umieszczany jest w koszu lub kasowany. Jednak nawet wtedy, gdy plik zostanie skasowany w opisany wyżej sposób, nadal istnieje spora szansa jego odzyskania. Jest to dobra informacja dla tych, którzy omyłkowo skasowali wiadomość e-mail lub ważny dokument. Zacznijmy jednak od początku, czyli procesu usunięcia pliku.

Jak wygląda kasowanie plików z dysków twardych?

Najczęściej spotykane dyski twarde to HDD i SSD. Na dyskach HDD posiadających talerze dane zapisywane są za pomocą nośnika magnetycznego. Procesy zapisu i odczytu danych odbywają się na ścieżkach, które z kolei są podzielone na sektory. Nowo wprowadzane dane są do nich zapisywane. Wolne sektory oznaczone są za pomocą flagi. Gdy użytkownik skasuje plik, na dysk dociera informacja, że miejsce to nadaje się do zapisu nowych danych. Dane są więc nie tyle kasowane, co nadpisywane.
Inaczej sytuacja przedstawia się w przypadku kasowania plików z dysków SSD. Nie mają one bowiem talerzy, ani żadnych innych ruchomych elementów. Pliki zatem są rzeczywiście kasowane, a dane zapisywane zostają na wolnej przestrzeni dyskowej. Dzięki temu dyski SSD pracują szybciej.

Jak trwale kasować pliki?

Bywa tak, że decydujemy się na sprzedanie komputera, pożyczenie go innej osobie lub oddanie do serwisu. W takich i podobnych sytuacjach warto trwale skasować wrażliwe dane znajdujące się na dysku twardym. Nie wystarczy jedynie usunąć pliku przy pomocy polecenia z menu kontekstowego. Nie wystarczy również opróżnienie kosza. Należy sięgnąć po program, który skasuje pliki naprawdę skutecznie.
Jednym z ciekawych i pomocnych rozwiązań jest program WipeFile. Aplikacja ta posiada wiele zalet: nie wymaga instalacji, umożliwia trwałe usuwanie plików z urządzeń przenośnych oraz posiada polski interfejs i prostą obsługę.
Kolejnym rozwiązaniem jest użycie niszczarki plików, która znajduje się w popularnych programach antywirusowych tj.: AVG Internet Security, AVG PC TuneUp, Avast w wersji Premium, Panda Global Protection czy Kaspersky. Właściwie każdy bardziej popularny antywirus obecnie posiada skuteczne narzędzie do usuwania plików.
Pamiętajmy, że pliki lub foldery usunięte z kosza można stosunkowo łatwo odzyskać, to dokumenty skasowane przy pomocy odpowiedniego programu lub niszczarki są praktycznie nie do odtworzenia.

Jak odzyskać skasowane pliki?

Bywa tak, że opróżnimy kosz lub usuniemy plik przy pomocy kombinacji klawiszy Shift-Delete, po czym zdamy sobie sprawę, że usunęliśmy niewłaściwy dokument. Jeśli jest to plik mało ważny, to zwykle przymykamy oko i godzimy się z taką niewielką stratą. Co jednak zrobić, gdy okaże się, że usunęliśmy dane naprawdę nam potrzebne?
Tutaj ważne okazuje się pytanie, z jakiego rodzaju dysku dane zostały skasowane. Jeśli plik był wymazany z dysku HDD należy mieć nadzieję, że żadne nowe dane nie zostały umieszczone w miejscu usuniętego dokumentu. Szczęście będziemy mieć również wtedy, gdy okaże się, że skasowany dokument został nadpisany tylko raz. Zasada jest prosta – czym więcej razy jest nadpisany usunięty plik, tym mniejsza szansa na jego odzyskanie.
Sytuacja ma się zdecydowanie gorzej w przypadku, gdy plik zostanie skasowany z dysku SSD. Jest on bowiem usuwany z niego fizycznie i żadne narzędzia do odzyskiwania plików tu nie pomogą.
Efektywną aplikacją do odzyskiwania plików jest EaseUS Data Recovery Wizard. W wersji darmowej pozwala na odzyskanie do 2 gb skasowanych danych.
Kolejnym, bardzo znanym programem, jest Recuva. Pozwala na odzyskanie danych skasowanych z kosza, dysków twardych, kart pamięci, urządzeń przenośnych i wiadomości e-mail. W ten sposób mogą być odzyskane dane skasowane nie tylko przez samego użytkownika, ale także wirusy i inne rodzaje szkodliwego oprogramowania. Zaletą jest prostota obsługi i małe wymagania systemowe. Program będzie miał duże trudności z odzyskaniem plików, które zostały już nadpisane przez inne dane.
Niewielkich i darmowych narzędzi do odzyskiwania danych jest całkiem sporo. O ile z utraty ważnego pliku zdamy sobie sprawę stosunkowo szybko, mamy duże szanse na to, że aplikacje te okażą się pomocne.

 | Website
PODOBNE ARTYKUŁY

Popularne artykuły

Recent Comments

komputerowiec z sacza NA KTO CHCE NADGRYŹĆ JABŁKO?