poniedziałek, 27 maja, 2024
32 220 35 21biuro@omegasoft.pl
spot_img
Strona głównaBezpieczeństwoJak stworzyć bezpieczną, otwartą sieć WiFi dla gości i klientów?

Jak stworzyć bezpieczną, otwartą sieć WiFi dla gości i klientów?

Posiadanie dostępu do internetu to obecnie bardzo ważny element naszego życia. Jeśli przyjmujesz gości w domu lub firmie, pewnie coraz słyszysz prośby o umożliwienie skorzystania z Twojej sieci bezprzewodowej. Jak więc zbudować sieć dla gości, która będzie łatwa w użytkowaniu, a zarazem bezpieczna? Odpowiedź znajdziesz w poniższym poradniku.

Dlaczego warto stworzyć odrębną sieć dla gości?

Tworząc sieć bezprzewodową w swoim domu lub firmie, być może zabezpieczyłeś ją jak najlepiej, dobierając silne hasło i najmocniejsze dostępne szyfrowanie (a jeśli jeszcze tego nie zrobiłeś, to nadeszła ku temu świetna okazja). Wszystko po to, aby ochronić swoje łącze i dane przechowywane w sieci przed niepowołanym dostępem.

Sytuacja komplikuje się, jeśli podłączenia do sieci potrzebują Twoi goście. Chcąc zapewnić im dostęp do internetu, nigdy nie decyduj się na podanie im hasła swojej sieci. Ujawnienie tej informacji może stanowić zagrożenie dla bezpieczeństwa Twoich danych.

Przykładowo – telefon lub laptop gościa może być zainfekowany szkodliwym lub szpiegującym programem, gość może też przez przypadek pobrać taki program podczas korzystania z Twojej sieci. Wiele programów szpiegujących potrafi samodzielnie rozprzestrzeniać się na sieć lokalną, co może doprowadzić do rozszerzenia infekcji na pozostałe sprzęty mające kontakt z siecią WiFi.

Rozwiązaniem tego problemu jest stworzenie sieci dla gości – tzw. guest WiFi. Taka sieć powinna być bezpieczna, logicznie odseparowana od Twojej sieci domowej i firmowej, a zarazem korzystająca z istniejącej infrastruktury sieciowej tak, aby zakup dodatkowego sprzętu nie zrujnował Twojego budżetu.

Jak skonfigurować WiFi dla gości?

Aby skonfigurować sieć gościnną, potrzebny jest odpowiedni router, który taką sieć obsłuży. Wiele nowych routerów jest wyposażonych w tę funkcję, a to wszystko dzięki temu, że router może nadawać nawet do trzech sieci w paśmie 2, 4 lub 5 Ghz.

Stworzona sieć dla gości to niezależna sieć o odrębnej nazwie SSID. Może być otwarta lub chroniona hasłem. Korzystając z panelu konfiguracyjnego, możesz ustalić różne ustawienia, zapewniające bezpieczeństwo takiej sieci, jak np. czas trwania czy maksymalna przepustowość połączenia internetowego. Podłączenie do sieci musi być tak skonfigurowane, aby goście nie mieli dostępu do macierzystej sieci, a tym samym do Twoich urządzeń i zasobów.

Konfiguracja sieci gościnnej krok po kroku

Na szczęście, konfiguracja sieci gościnnej na potrzeby domu lub małej firmy nie jest trudne. Co więcej, tworząc taką sieć nie poniesiesz najprawdopodobniej żadnych dodatkowych kosztów –  nie potrzebujesz dodatkowego routera, kabla, nie będziesz też podwójnie płacić za internet. Jedyne co musisz zrobić, to przejść do ustawień routera, aktywować sieć dla gości i odpowiednio ją skonfigurować. Zobacz, jak to zrobić w kilku prostych krokach.

 1. Zaloguj się do panelu konfiguracyjnego

Aby zalogować się do panelu konfiguracyjnego swojego routera, wpisz w pasku adresu przeglądarki odpowiedni odnośnik, który znajdziesz w podręczniku użytkownika urządzenia. Zwykle jest to adres IP routera (np. 192.168.1.1 lub 192.168.0.1).

Wprowadź nazwę użytkownika oraz hasło. Jeśli nigdy z nich nie korzystałeś – możesz je znaleźć w instrukcji obsługi swojego sprzętu. Warto jednak zdecydować się na ich zmianę, bo zapewni to większy poziom bezpieczeństwa Twojej sieci. Aby nie zapomnieć swojego loginu i hasła, możesz skorzystać z menedżera haseł oferowanego przez profesjonalne programy antywirusowe, takie jak Kaspersky, Norton, Bitdefender, Panda czy ESET.

 1. Włącz sieć dla gości

Znajdź w ustawieniach routera opcję “Sieć gościnna”. Zazwyczaj znajduje się ona w jednej z sekcji z ustawieniami sieci WiFi. Jeśli masz problem ze znalezieniem tej opcji, poszukaj jej w instrukcji lub wpisz nazwę modelu swojego routera w Google. Starsze lub tańsze routery mogą nie posiadać funkcji ustawienia sieci gościnnej, warto więc zadbać o to przy wyborze sprzętu – jeśli sieć gościnna będzie potrzebna w Twoim domu lub firmie.

 1. Wprowadź nazwę sieci gościnnej

Sieć dla gości już włączona? Teraz pora na wprowadzenie jej nazwy. W niektórych routerach w panelu sterowania występuje ona jako SSID. Nazwę, którą wprowadzisz, będą widzieć Twoi goście lub klienci na liście dostępnych połączeń, warto więc by była ona łatwo rozpoznawalna.

 1. Rozważ ustawienie hasła

Otwarta sieć jest bardzo wygodna dla użytkowników, jeśli jednak chcesz dodatkowo zwiększyć bezpieczeństwo stworzonej przez Ciebie sieci gościnnej, możesz ustawić hasło, które zabezpieczy nową sieć przed użytkowaniem przez przypadkowe osoby. Hasło udostępnisz tylko swoim gościom, możesz również regularnie je zmieniać.

Jeśli zrezygnujesz z sieci otwartej na rzecz sieci chronionej hasłem, wybierz dla niej najlepszy dostępny rodzaj szyfrowania danych – WPA2.

 1. Izoluj sieć gościnną od lokalnej

Znajdź w ustawieniach opcję, która sprawi, że goście nie będą widzieli Twoich plików, multimediów i innych informacji przechowywanych na Twoich urządzeniach. W zależności od ustawień routera, należy zaznaczyć opcję “Izoluj” lub usunąć zaznaczenie pola o nazwie “Zezwól gościom na dostęp do zasobów sieciowych” lub podobnej.

 1. Zablokuj gościom dostęp do ustawień

Sprawdź, czy Twój router pozwala użytkownikom sieci gościnnej na dostęp do ustawień. Jeśli to możliwe, usuń zaznaczenie pola o nazwie “Zezwól na dostęp do ustawień” lub podobnej.

Dzięki skonfigurowaniu guest WiFi możesz umożliwić swoim gościom i klientom dostęp do internetu, równocześnie chroniąc swoją sieć macierzystą i podłączone do niej urządzenia.

Na co jeszcze warto zwrócić uwagę?

Jak zabezpieczyć otwartą sieć WiFi? Przygotowując bezpieczną sieć gościnną, zapoznaj się dokładnie z opcjami, które oferuje Ci Twój router w panelu konfiguracyjnym. W zależności od Twoich potrzeb, możesz włączać, wyłączać lub ograniczać pewne opcje.

 • Niektóre routery dają możliwość stworzenia panelu dostępu do WiFi dla gości. Jest to tzw. Captive Portal. Kiedy Twój gość będzie chciał nawiązać połączenie z dowolną stroną www, zostanie przekierowany do panelu, w którym możesz np. wymagać podania adresu e-mail jako identyfikatora użytkownika lub zaakceptowania regulaminu korzystania z WiFi. Dopiero po wykonaniu tych akcji gość uzyska dostęp do internetu.
 • Możesz zmniejszyć prędkość połączenia, np. do 30 Mb/s. Ograniczy to możliwość ściągania dużych plików.
 • Upewnij się, że zapora sieciowa (tzw. firewall) jest włączona na Twoim routerze.
 • Zablokuj dostęp do nielegalnych stron, w tym pornograficznych. Aby to zrobić, znajdź w ustawieniach routera funkcje “kontrola rodzicielska”, “czarne listy stron” lub podobne.
 • Zablokuj gościom dostęp do sieci P2P (np.torrenty). Możesz to zrobić, blokując odpowiednie porty w panelu konfiguracji. Dokładnych wskazówek szukaj w instrukcji użytkownika Twojego modelu routera lub wpisując jego nazwę w Google.
 • Korzystając z ustawień, odizoluj od siebie wszystkich klientów sieci gościnnej. Dzięki temu użytkownicy w tej sieci nie będą mogli nawiązywać ze sobą połączeń, a nawet dostrzec swojej obecności w jej obrębie.
 • Warto identyfikować użytkowników korzystających z Twojej sieci gościnnej i przechowywać dane o nawiązywanych przez nich połączeniach z siecią przez dwa lata. Taki zabieg może uchronić Cię przed odpowiedzialnością karną, jeśli gość wykorzystałby WiFi do nielegalnych celów.
 • Zadbaj o bezpieczeństwo wszystkich swoich sprzętów podłączonych do sieci, instalując na nich program antywirusowy chroniący przed cyberatakami, np. Norton, ESET, Kaspersky, Panda lub Bitdefender.

Tworząc sieć WiFi dla gości pamiętaj również o dostosowaniu liczby punktów dostępowych (tzw. access points) do liczby osób i pomieszczeń, która Twoja sieć ma obsługiwać. W zależności od tego, czy ma być to sieć dla gości w domu, restauracji, sali konferencyjnej czy w hotelu, ich ilość może być różna. Jeden prawidłowo zainstalowany punkt dostępowy może przykładowo obsłużyć od trzech do ośmiu pokoi hotelowych, oczywiście w zależności od ich powierzchni i konstrukcji ścian. Twoi goście będą mogli korzystać z internetu bez opóźnień i problemów z zasięgiem, dzięki odpowiednio rozmieszczonym punktom dostępowym.

Guest Wifi to coraz bardziej popularne rozwiązanie w domach, ale przede wszystkim w wielu branżach, zwłaszcza hotelarskiej i gastronomicznej. Gościnna sieć WiFi zachęci Twoich klientów do ponownych odwiedzin. Jej odpowiednie skonfigurowanie zapewni Tobie i Twoim gościom wygodne i bezpieczne korzystanie z internetu.

PODOBNE ARTYKUŁY

Popularne artykuły

Recent Comments

komputerowiec z sacza NA KTO CHCE NADGRYŹĆ JABŁKO?