piątek, 14 czerwca, 2024
32 220 35 21biuro@omegasoft.pl
spot_img
Strona głównaAktualnościJak unikać fałszywych sklepów internetowych?

Jak unikać fałszywych sklepów internetowych?

Czas przedświątecznych zakupów to prawdziwy raj dla przestępców – nie tylko kieszonkowców i innego rodzaju złodziei. Jak pokazują policyjne statystyki, przestępczość coraz częściej z ulic i sklepów stacjonarnych przenosi się do Internetu. Spam, phishing i fałszywe strony internetowe to ulubione narzędzia cyberprzestępców do wyłudzania danych osobowych i pieniędzy. Równie często spotyka się fałszywe sklepy internetowe. Na szczęście istnieje kilka prostych sposobów na sprawdzenie, czy właśnie odwiedzana strona internetowa jest prawdziwym sklepem online czy też witryną stworzoną przez przestępców.

Jak sprawdzić sklep internetowy?

Robiąc zakupy online warto dokładnie przyjrzeć się sklepowi internetowemu.

  1. Nie wchodzić na stronę za pomocą linka dostarczonego w e-mailu. Bezpieczniej będzie wpisać adres strony internetowej w przeglądarce.
  2. Sprawdzić, czy dane kontaktowe sklepu internetowego są dostępne i czy łatwo można je znaleźć. Uczciwy sprzedawca powinien w widocznym miejscu podać dane firmy: imię i nazwisko, nazwę przedsiębiorstwa, adres, numer telefonu, adres e-mail. Dobrze będzie, jeśli nie zabraknie również numerów NIP i REGON. Jeśli takie dane są niedostępne, może to oznaczać, że przedsiębiorstwo w ogóle nie istnieje, a strona jest wytworem oszustów.
  3. Odnaleźć i przeczytać regulamin sklepu internetowego. Powinny znaleźć się w nim dane firmy, a także informacje o prawach konsumenta – prawie do reklamacji, możliwości odstąpienia od umowy i rękojmi.
  4. Dokładnie sprawdzić, jakie sposoby płatności są dostępne. Czym więcej jest dostępnych opcji, tym lepiej świadczy to o sklepie internetowym. Jeśli dostępny będzie jedynie przelew na konto osoby prywatnej lub ekspresowy przelew na konto zagraniczne, to najlepsze dowody na to, że sklep internetowy w najgorszym razie jest fałszywy, a w najlepszym nie godny zaufania.
  5. Sprawdzić, czy system płatności jest właściwie zabezpieczony. Przed adresem strony internetowej musi widnieć https:// i symbol zamkniętej kłódki.
  6. Uważać na ceny. Jeśli promocja wygląda na zbyt atrakcyjną, może się okazać, że jest to oszustwo.

Brak ostrożności przy robieniu zakupów online może skutkować przekazaniem danych finansowych osobom niepowołanym, stratą pieniędzy i niepotrzebnym stresem.

PODOBNE ARTYKUŁY

Popularne artykuły

Recent Comments

komputerowiec z sacza NA KTO CHCE NADGRYŹĆ JABŁKO?