poniedziałek, 27 maja, 2024
32 220 35 21biuro@omegasoft.pl
spot_img
Strona głównaBezpieczeństwoJak zabezpieczyć plik hasłem?

Jak zabezpieczyć plik hasłem?

Szukasz prostej odpowiedzi na pytanie: “jak zahasłować plik”? Zanim to zrobisz, zastanów się w jakim dokładnie celu chcesz założyć hasło na plik i czy jest to na pewno dla Ciebie najlepsze rozwiązanie – tak naprawdę sposób zabezpieczenia będzie się różnić, w zależności od tego, co chcesz uzyskać.

Dlaczego warto założyć hasło na plik?

Pierwszym powodem – w zasadzie pojawiającym się w głowie od razu – jest chęć ukrycia zawartości konkretnego pliku przez innymi użytkownikami komputera, przede wszystkim w pracy lub np. kiedy z Twojego domowego urządzenia korzystają dzieci. Najczęściej zabezpieczamy hasłem zdjęcia, pliki tekstowe czy też dokumenty w formacie .pdf. Oczywiście zdarzają się też pliki muzyczne i filmowe.

Kiedy jednak zabezpieczenie plików powinno być konieczne? Zdecydowanie wtedy, kiedy ważny plik, często zawierający wrażliwe dane, chcesz przesłać przez internet. Nie bez powodu mówi się, że to co trafi tam raz, pozostaje tam na zawsze. Jak to możliwe?

Algorytmy hostów i chmur wykorzystywanych do przesyłania plików przez internet, automatycznie czytają, zapisują i kopiują zawartość tych dokumentów. A to oznacza, że wszystko co trafia do internetu nie jest bezpieczne. Chyba, że… plik jest zahasłowany. Wtedy algorytmy nie potrafią odczytać jego zawartości.

Jak zahasłować plik?

Najprostszym i najczęściej stosowanym sposobem na zahasłowanie pliku na domowym lub firmowym komputerze jest skorzystanie z programu do archiwizacji danych np. 7-zip. Za jego pomocą możesz dodać plik (a tak właściwie to nawet wiele plików lub całych folderów) do archiwum chronionego ustalonym przez Ciebie hasłem.

Wystarczy kliknąć prawym przyciskiem na wybrany plik, wybrać nasz przykładowy 7-zip i dodać do archiwum. Kolejnym krokiem jest wprowadzenie hasła właściwego i jego powtórzenie. Jeżeli zabezpieczasz więcej niż 1 plik pamiętaj, aby zaznaczyć opcję “zaszyfruj nazwy plików”. Pozwoli to uzyskać dodatkowe zabezpieczenie, które ukryje nazwy wszystkich plików znajdujących się w stworzonym archiwum.

Po dodaniu pliku (lub plików) do archiwum możesz skasować niezabezpieczone wersje plików – albo ręcznie, albo dzięki skorzystaniu z opcji “usuń plik po skompresowaniu”. I gotowe. Trwa to zaledwie kilka sekund, a zdecydowanie zwiększa poziom bezpieczeństwa przechowywanych danych.

Hasłowanie vs. szyfrowanie plików

Założenie hasła na plik rzeczywiście potrafi uchronić przed wieloma zagrożeniami. Jednak ta metoda nie jest odporna na działanie hakerów. Aby zabezpieczyć przed nimi dostęp do zawartych w plikach danych, warto skorzystać z dodatkowych metod ograniczania dostępu. Jest to istotne zwłaszcza w przypadku filmowych plików lub folderów, zawierających poufne informacje. Tym bardziej, że zgodnie z unijną dyrektywą RODO, przedsiębiorstwa mają obowiązek zabezpieczyć wszystkie wrażliwe dane osobowe w swojej firmie. I to zabezpieczyć w sposób najlepszy z możliwych. Ich wyciek może bowiem bardzo dużo kosztować. Trzeba pamiętać o tym, że w tym wypadku samo hasło dostępu może być niewystarczające. Tu jednak z pomocą przychodzi szyfrowanie – dysków i pojedynczych plików.

Najlepszymi i najbardziej kompleksowymi rozwiązaniami w dziedzinie szyfrowania plików, będzie zastosowanie tak naprawdę najprostszych i najwszechstronniejszych metod. Nie musisz szukać kolejnego programu specjalizującego się w szyfrowaniu plików – wystarczy zainwestowanie w dobrego jakościowo antywirusa, wyposażonego w odpowiedni moduł, który oprócz tego zapewni ochronę przed zagrożeniami online. Ich przewagą są częste aktualizacje i mnogość przydatnych funkcji wbudowanych w program. Programy antywirusowe, takie jak Bitdefender, ESET czy Kaspersky, mają wbudowane funkcje pozwalające na szyfrowanie poszczególnych plików czy nośników wymiennych.

Czym się różni szyfrowanie pliku od szyfrowania danych na dysku?

Niektórzy producenci oferują oprogramowanie nie tylko do szyfrowania plików, ale również do szyfrowania całych dysków. Różnice w tych pojęciach nie są bez znaczenia. Otóż szyfrując plik lub folder, zabezpieczasz tylko ten mały, wybrany fragment danych, jaki jest przechowywany na dysku. Szyfrując dysk, szyfrujesz wszystko co się na nim znajduje.

Ale – ważna uwaga – szyfrowanie dysku chroni pliki i foldery tylko kiedy komputer jest wyłączony. A to oznacza, że podczas pracy komputera haker może się do niego włamać i przechwycić klucze deszyfrujące. Więc jak w tym wypadku ochronić pliki? Połączyć szyfrowanie dysku z szyfrowaniem plików! To świetna metoda uzupełniająca podstawowe działanie programów antywirusowych. Prowadząc firmę i przechowując dane na komputerze, ale także laptopie, nie będziesz musiał się martwić o ich bezpieczeństwo, nawet w razie kradzieży lub zgubienia urządzenia. Dzięki szyfrowaniu dostęp do Twoich danych będzie maksymalnie utrudniony.

PODOBNE ARTYKUŁY

Popularne artykuły

Recent Comments

komputerowiec z sacza NA KTO CHCE NADGRYŹĆ JABŁKO?