środa, 21 lutego, 2024
32 220 35 21biuro@omegasoft.pl
spot_img
Strona głównaAktualnościGarmin zhakowany. Jak sobie z tym poradził?

Garmin zhakowany. Jak sobie z tym poradził?

Przez prawie tydzień, użytkownicy usług firmy Garmin byli pozbawieni możliwości korzystania z aplikacji. Amerykańska firma padła ofiarą ataku hakerskiego, do którego wykorzystano oprogramowanie ransomware o nazwie WastedLocker. Obecnie robi wszystko, aby poradzić sobie jak najlepiej z następstwami ataku ransomware, z którego udało im się wyjść obronną ręką.

Aktualnie uruchomiona została z powrotem część usług Garmina, a firma wydała oświadczenie, że żadne dane, w tym również informacje o płatnościach Garmin Pay, nie zostały wykradzione, udostępnione ani utracone. Firma obecnie stara się przywrócić pełną funkcjonalność ich usług, ale jak sami informują W czasie przywracania naszych systemów wystąpić mogą pewne opóźnienia związane z przetwarzaniem danych. Jesteśmy wdzięczni za cierpliwość i zrozumienie naszych klientów. Dążymy do zapewnienia wsparcia i obsługi klientów na wyjątkowym poziomie, który zawsze był naszą wizytówką i tradycją.

Aby odblokować dostęp do danych użytkowników oraz swoich usług, Garmin prawdopodobnie zdecydował się zapłacić okup, którego żądali hakerzy w zamian za uzyskanie kodu deszyfrującego dane oraz pliki. Firma jednak nie przyznaje się do przekazania jakichkolwiek pieniędzy i nie ujawnia w jaki sposób udało im się odzyskać zablokowane dane. Niektóre z funkcjonalności usług oferowanych przez Garmina zostały przywrócone, jednak niektóre z nich wciąż są przetwarzane, stąd wynika brak dostępności pełnych zasobów. Na specjalnych stronach firma udostępnia informacje na temat aktualnego statusu przywracania funkcji aplikacji Garmin Connect oraz Garmin Aviation.

Ciekawym faktem jest to, że w przypadku ataków ransomware na tak wielką skalę, odszyfrowanie danych bez płacenia okupu jest bardzo ryzykowne i praktycznie niemożliwe. SkyNews donosi, iż ich wiarygodne źródło potwierdza zapłacenie okupu przez firmę Garmin i to jednej z najgroźniejszych rosyjskich grup hakerskich Evil Corp. Przedsiębiorstwo jednak odmawia przyznania się do tej transakcji, stwierdzając że nie będzie komentował plotek. Ich milczenie w tej sprawie może być spowodowane również tym, że zgodnie z regulacjami prawnymi w USA, które zabraniają amerykańskim podmiotom udziału w transakcjach z cyberprzestępcami, firma może zostać dotkliwie ukarana.

Czy firmie Garmin udało się złamać kod szyfrujący Evil Corp czy może zapłacili okup mimo narażenia na sankcje Departamentu Skarbu USA? W tej sprawie prowadzone jest śledztwo i jedynie dokumenty potwierdzające dokonanie transakcji mogą udowodnić popełnienie przestępstwa przez Garmina.  

PODOBNE ARTYKUŁY

Popularne artykuły

Recent Comments

komputerowiec z sacza on KTO CHCE NADGRYŹĆ JABŁKO?