niedziela, 14 kwietnia, 2024
32 220 35 21biuro@omegasoft.pl
spot_img
Strona głównaNEWSZagrożeniaKupujesz węgiel? Uważaj na oszustów!

Kupujesz węgiel? Uważaj na oszustów!

Przedstawiciele spółki PGG ostrzegają przed fałszywymi SMS-ami, za pomocą których oszuści próbują wyłudzić gotówkę od nieostrożnych użytkowników. Wszystko pod przykrywką okazji zakupu węgla, który – jak wiadomo – ostatnio stał się towarem deficytowym. Na czym dokładnie polega przekręt?

SMS, link do fałszywej strony i wyłudzony przelew

To nie pierwszy raz, kiedy oszuści wykorzystują aktualną sytuację w Polsce, aby wysyłać SMS-y, których zadaniem jest oszukanie nieświadomych osób. Fałszywe wiadomości trafiały na telefony Polaków m.in. w związku ze szczepieniami na Covid19 czy rozliczeniem podatków.

Zwykle celem przestępców było tu wyłudzanie danych osobowych lub danych do bankowości internetowej. Tym razem oszuści postanowili ułatwić sobie zadanie, oferując w fałszywym sklepie internetowym deficytowy towar, jakim jest w ostatnim czasie węgiel. A że jest to surowiec drogi, na konto oszustów mogą trafić całkiem spore sumy.

Jak przebiega oszustwo? Na telefon otrzymujesz SMS informujący, że na półkę sklepową został wystawiony węgiel. Do wiadomości dołączony jest link kierujący do fałszywej strony e-sklepu PGG. Wszystko wygląda wiarygodnie – w adres witryny wpleciono nazwę firmy, a na stronie użyto elementów graficznych, które imitowały jej logotyp.

Jeśli zdecydujesz się na “zakup” węgla na spreparowanej stronie, w ręce oszustów wpadną wpisane przez Ciebie dane osobowe, a także przelane pieniądze za towar, którego nigdy nie dostaniesz.

Policja informuje, że są już pierwsze ofiary przekrętu – mieszkaniec Mazowsza przelał przestępcom 8 tys. złotych za pośrednictwem fałszywego sklepu w przekonaniu, że płaci za zakupiony węgiel. Takich zdarzeń – jeszcze nie zgłoszonych – może być więcej.

Jak chronić się przed oszustwem?

Ta sytuacja pokazuje, że kupując przez internet, warto zachowywać daleko posuniętą ostrożność. Pomogą w tym podstawowe zasady bezpieczeństwa w sieci, których warto się trzymać. Oto one:

  • Nie klikaj w linki przesyłane w SMS-ach, e-mailch czy przez komunikatory internetowe, dopóki nie upewnisz się, czy są prawdziwe. Często zdarza się, że wiadomości z linkiem do stron to fałszywe odnośniki, które sprawiają wrażenie autentycznych, a w rzeczywistości prowadzą do spreparowanych witryn. Najlepiej wpisz adres strony samodzielnie w pasek wyszukiwarki.
  • Zawsze sprawdzaj adres strony, zanim dokonasz zakupu. Liczy się każda literka! W przypadku PGG prawidłowy adres to: https://sklep.pgg.pl/.
  • Pamiętaj, że większość firm nie wysyła do klientów wiadomości w formie SMS – częściej informują o aktualnościach poprzez strony internetowe czy fanpage na Facebooku. Warto mieć tę świadomość i być wyczulonym na SMSy. PGG S.A. również  nie wysyła do klientów e-sklepu wiadomości w formie SMS. Wszystkie komunikaty są zamieszczane w aktualnościach sklepu lub na stronie w Facebooku „Fanpage PGG – polski węgiel prosto od producenta”.
  • Zanim dokonasz zakupów przez internet, sprawdź, czy firma, u której kupujesz, faktycznie prowadzi sprzedaż w ten sposób. W przypadku oszustwa z węglem okazało się, że spółka, pod którą podszywali się oszuści, w ogóle nie handluje przez internet, jednak poszkodowany mieszkaniec Mazowsza nie sprawdził tego przed dokonaniem transakcji.
  • Zainstaluj na swoich urządzeniach program antywirusowy – zarówno tych stacjonarnych, jak i mobilnych. Antywirusy sprawdzonych marek, jak Norton, Panda, ESET, Bitdefender, McAfee czy AVG są w stanie wykryć oszustwa i ostrzec przed fałszywymi mailami czy SMS-ami.
  • Stosuj bezpieczne hasła i w miarę możliwości korzystaj z uwierzytelniania dwuskładnikowego – to dodatkowa warstwa zabezpieczeń dla Twoich kont.
  • Uważaj, gdzie wpisujesz swoje dane. Jeśli na stronie proszą Cię o podanie większej ilości danych, niż wydaje się to potrzebne, podwój czujność.
  • Regularnie aktualizuj system, programy i aplikacje. Szczególnie ważne są aktualizacje przeglądarek internetowych oraz poczty, ponieważ są używane najczęściej.
  • Śledź najnowsze zagrożenia i oszustwa w internecie – to pozwoli Ci uchronić się przed niebezpieczeństwem i nauczy rozpoznawać groźne sytuacje.

Zainteresowanie kupujących węglem jest tak duże, że trzeba mieć wiele szczęścia, aby móc wypełnić towarem koszyk i za niego zapłacić. Nie warto jednak działać pochopnie – intratna “okazja” może okazać się przekrętem. Zachowaj ostrożność i nie daj się oszukać!

PODOBNE ARTYKUŁY

Popularne artykuły

Recent Comments

komputerowiec z sacza on KTO CHCE NADGRYŹĆ JABŁKO?