niedziela, 23 czerwca, 2024
32 220 35 21biuro@omegasoft.pl
spot_img
Strona głównaBitDefenderNajlepsza ochrona smartfonów z Android

Najlepsza ochrona smartfonów z Android

AV-Test zaprezentował wyniki testu pakietów zabezpieczających urządzenia mobilne z systemem Android przed zagrożeniami internetowymi.

Android celem ataków internetowych

mobile-2015Smartfony opanowały nowoczesną komunikację – na całym świecie używa ich (wyposażonych w system Android) już ponad 1,5 miliarda użytkowników – a ich funkcje telefoniczne stały się drugorzędne. To podstawowe narzędzie do łączenia się z Internetem, korzystania z serwisów społecznościowych, dokonywania płatności online itp.

O ile stosowanie oprogramowania antywirusowego na komputerach PC stało się właściwie oczywiste, to do bezpieczeństwa smartfonów użytkownicy podchodzą znacznie bardziej nonszalancko. A przecież w przypadku wszystkich rodzajów urządzeń podłączonych do Internetu, przechowujących prywatne dane, pliki czy wrażliwe informacje bankowe czy firmowe, ryzyko ich utraty i wykorzystania przez niepowołane osoby jest ogromne. Smartfony z systemem Android stanowią dziś atrakcyjny cel ataków dla cyberprzestępców, a ilość nowych rodzajów złośliwych programów gwałtownie wzrasta z miesiąca na miesiąc.

Test antywirusów dla smartfonów z Android

Dla wszystkich dbających o niezbędną ochronę swoich urządzeń mobilnych i chcących poznać liderów wśród oferowanych na rynku rozwiązań, AV-Comparatives przeprowadził test oprogramowania antywirusowego przeznaczonego dla smartfonów z Android. Miał on miejsce w lipcu i sierpniu 2015 roku na LG Nexus 5 z systemem Android 5.1.1. W badaniu wzięło udział 16 czołowych rozwiązań, popularnych wśród użytkowników tego rodzaju urządzeń, w ich najbardziej aktualnych wersjach.

Fundamentalnymi cechami, jakimi powinny się charakteryzować wszystkie rozwiązania chroniące urządzenia przenośne według specjalistów AV-Comparatives była ochrona antykradzieżowa, możliwość zdalnego blokowania urządzenia i usuwania z niego danych, jego lokalizacji, blokada SIM oraz ochrona przed zagrożeniami internetowymi.

To ostatnie kryterium wydaje się być szczególnie ważne podczas codziennego korzystania z Internetu na smartfonach. Skuteczność programów sprawdzono, korzystając z ponad 2300 groźnych aplikacji, które musiały zostać wykryte i zablokowane. W teście wyszczególniono również ilość fałszywych alarmów zgłoszonych przez poszczególne pakiety.

Najskuteczniejsze programy antywirusowe dla Android

Rezultaty badania okazały się bardzo dobre – aż 12 spośród 16 programów może poszczycić się ponad 99% skutecznością, zaś żaden nie zgłosił więcej niż 5 fałszywych alarmów. Najefektywniejszymi pakietami antywirusowymi dla Android okazały się Trend Micro Mobile Security and Antivirus, Bitdefender Mobile Security and Antivirus, G Data Internet Security oraz Antiy AVL, które osiągnęły maksymalny możliwy do osiągnięcia wynik, wykrywając wszystkie zagrożenia. Jedyną różnicą między nimi była ilość fałszywych alarmów, jakie zgłosiły podczas testu: Trend Micro – 0, Bitdefender i G Data – po 3 oraz Antiy – 5.

Tuż za nimi, z minimalnie gorszymi rezultatami znalazły się m. in. CM Security Antivirus (99,9% i 0 fałszywych alarmów), ESET Mobile Security and Antivirus (99,9% i 1), Tencent Mobile Manager (99,9% i 2 alarmy), Avast Mobile Security and Antivirus (99,9% i 4), Kaspersky Internet Security (99,7% i 0).

Niezwykle istotnym kryterium sprawdzanymi podczas testu był także wpływ aktywnej ochrony na zużycie baterii smartfona. Jednak wbrew powszechnej opinii wszystkie z uczestniczących w badaniu programów wypadły rewelacyjnie, w minimalnym stopniu oddziałując na jej żywotność. Wszystkie 15 z 16 pakietów zużywało do 3% baterii. Jedynym programem, który powodował większe jej zużycie był McAfee Security and Antivirus (od 3 do 8%).

Źródło: av-comparatives.org

Marcin

PODOBNE ARTYKUŁY

Popularne artykuły

Recent Comments

komputerowiec z sacza NA KTO CHCE NADGRYŹĆ JABŁKO?