wtorek, 27 lutego, 2024
32 220 35 21biuro@omegasoft.pl
spot_img
Strona głównaMicrosoftNajpopularniejsze systemy operacyjne w Polsce

Najpopularniejsze systemy operacyjne w Polsce

Badania z ostatnich 12 miesięcy potwierdzają niesłabnącą popularność systemu Windows 7 wśród polskich użytkowników.

Kolejne zwycięstwo Windows 7

Na podstawie kompleksowych analiz statystycznych, przeprowadzanych regularnie przez firmę Gemius, możemy lepiej poznać preferencje w wyborze rodzaju oprogramowania i urządzeń wykorzystywanych przez polskich użytkowników oraz ich zachowania w sieci. Podstawą rankingu są dane o systemach operacyjnych używanych przez internautów łączących się z obszaru Polski z polskimi witrynami.

Zgodnie z aktualnymi wynikami badania (z grudnia 2014 roku) najczęściej wybieranym systemem operacyjnym jest Windows 7, z którego korzysta 45,91% użytkowników. Na kolejnych miejscach znajdują się Windows XP (14,85%), Android (12,75%), Windows 8.1 (10,81%), Windows Vista (4,84%), Windows 8 (3,69%), iOS (3,24%), Linux (1,32%), Mac OS X (1,09%) oraz Windows Phone 8 (0,64%).

Wyniki te jednoznacznie potwierdzają pozycję Windows 7 jako lidera wśród najczęściej wybieranych systemów operacyjnych wśród polskich Internautów. W ciągu roku (od grudnia 2013 roku) liczba jego użytkowników spadła zaledwie o niecały procent, choć nie jest to najnowsza propozycja firmy Microsoft. Być może jednak sytuacja ta zacznie się zmieniać w związku z zakończeniem wsparcia technicznego dla tej edycji systemu przez jego producenta od stycznia 2015 roku, choć pewnie większość przywiązanych do niego użytkowników zdecyduje się na zmianę dopiero za pięć lat, kiedy Windows 7 zostanie pozbawiony aktualizacji z zakresu bezpieczeństwa (o czy niedawno informowaliśmy na naszym blogu: https://www.omegasoft.pl/blog/koniec-wsparcia-microsoft-dla-windows-7/ ).

ranking

Wzrosty i spadki

Z takim zjawiskiem mamy do czynienia w przypadku do niedawna również bardzo popularnego Windows XP. To ta wersja systemu utraciła największą liczbę użytkowników w ciągu ostatniego roku (spadek o ponad 11%), co jest wynikiem zakończenia wsparcia bezpieczeństwa Microsoft.

Imponująco wzrasta z kolei popularność najnowszej dostępnej wersji systemu Windows – 8.1. W grudniu 2013 roku korzystało z niego 1,49% polskich Internautów, zaś w grudniu 2014 roku – aż 10,89%. Z kolei wzrost zainteresowania i sprzedaży urządzeń przenośnych – smartfonów i tabletów – przełożył się na liczbę Internautów korzystających z systemu Android – z 6.66% do 12,75% w ciągu ostatnich dwunastu miesięcy.

 

Źródło: ranking.pl

Marcin

PODOBNE ARTYKUŁY

Popularne artykuły

Recent Comments

komputerowiec z sacza on KTO CHCE NADGRYŹĆ JABŁKO?