niedziela, 14 kwietnia, 2024
32 220 35 21biuro@omegasoft.pl
spot_img
Strona głównaKasperskyDzieci w trybie online

Dzieci w trybie online

Według najnowszych badań Kaspersky Lab, dzieci w okresie dorastania zaczynają spędzać więcej czasu online niż offline.

Najmłodsi z nieodłącznym smartfonem

Internet głęboko przeniknął do życia dzieci – przesiadywanie przez nie przed ekranem monitora i korzystanie z sieci na smartfonie czy tablecie to dziś powszechne zjawisko, coraz mniej kontrolowane przez ich dorosłych opiekunów. Zgodnie z najnowszym badaniem Kaspersky Lab oraz IconKids&Youth, najmłodsi użytkownicy przez cały dzień nie rozstają się ze swoimi urządzeniami mobilnymi, tak aby w każdej chwili i w dowolnym miejscu przejść w tryb online. Nie dziwią więc wyniki ankiety – 40% dzieci niechętnie odkłada swój smartfon nawet przy posiłkach. Ponadto 23% rodziców dzieci w wieku 8-10 lat, 41% rodziców 11-13-latków oraz aż 64% rodziców 14-16-latków przyznało, że ich pociechy mogą zabierać urządzenie mobilne do łóżka i korzystać z niego przed snem.

Komunikacja i zdobywanie wiedzy online

409777_origAktywność w sieci dotyczy niemal każdego aspektu życia dzieci i nastolatków. Wraz ze wzrostem znaczenia portali społecznościowych diametralnie zmienił się sposób komunikowania się z przyjaciółmi i krewnymi, zwłaszcza wśród najmłodszych użytkowników. 20% 8-10-latków i już niemal połowa nastolatków twierdzi, że w żadnym wypadku nie zrezygnowałoby z korzystania z sieci społecznościowych. Badania wskazują również wyraźnie, że im starsza młodzież, tym częściej przenoszą oni komunikację z innymi osobami ze świata offline do świata online.

Ta tendencja coraz większej aktywności online w okresie dorastania dotyczy również innego niezwykle ważnego aspektu życia dzieci – edukacji. Wśród 8-10 latków 26% korzysta z Internetu, aby się uczyć; wśród młodzieży w wieku 14-16 lat liczba ta wzrasta do 39%.

Internet jest także najważniejszym źródłem wiedzy dla dzieci i miejscem poszukiwania informacji. Już tylko 13% z nich wyszukuje interesujące je dane offline. 49% młodych poszukuje odpowiedzi na nurtujące ich pytania online. Prawie ¾ woli korzystać z Internetu niż jakichkolwiek innych źródeł, aby uzyskać informacje.

Dzieci a zagrożenia online

Specjaliści Kaspersky Lab podkreślają istnienie tendencji do coraz większej aktywności online (kosztem aktywności w realnym świecie) wraz z dorastaniem dzieci w niemal każdej ważnej dla nich dziedzinie. Dla starszych dzieci i młodzieży niewyobrażalny staje się brak dostępu do Internetu, który jednak oprócz wielu wspaniałych możliwości niesie za sobą ogromną ilość zagrożeń. Kluczową rolą odpowiedzialnych opiekunów staje się więc edukowanie i ostrzeganie przed niebezpieczeństwami online. Co więcej, może okazać się, że wiedza dzieci na temat świata online i sposobów korzystania z niego może przekraczać świadomość rodziców. W takich przypadkach warto zadbać o odpowiednie narzędzia kontroli rodzicielskiej.

 

Źródło: kaspersky.com

Marcin

PODOBNE ARTYKUŁY

Popularne artykuły

Recent Comments

komputerowiec z sacza on KTO CHCE NADGRYŹĆ JABŁKO?