niedziela, 23 czerwca, 2024
32 220 35 21biuro@omegasoft.pl
spot_img
Strona głównaSymantec / NortonOchrona danych podczas urlopu

Ochrona danych podczas urlopu

Producent oprogramowania Norton podpowiada, jak zadbać o bezpieczeństwo poufnych danych podczas urlopu.

Bezpieczeństwo danych i urządzeń podczas wyjazdów

data-protectionRozpoczynamy Majówkę – oczekiwany przez wielu długi weekend to doskonała okazja na kilkudniowy wyjazd z rodziną lub przyjaciółmi. Niech jednak przygotowania do urlopu nie zakończą się na przeglądzie samochodu i spakowaniu walizek. Wakacje czy długie weekendy to okresy, w których szczególnie narażamy swoje prywatne dane na ryzyko – zrelaksowanie i rozleniwienie sprawiają, że stajemy się mniej czujni oraz sprzyjają brakowi zwykłej ostrożności. Warto więc poznać kilka najważniejszych zasad przygotowanych przez specjalistów firmy Symantec (producenta oprogramowania antywirusowego Norton Security), których zastosowanie pozwoli zachować pełne bezpieczeństwo podczas wyjazdów.

Zastosuj kod PIN lub hasło dostępu do urządzenia

Jeszcze przed wyjazdem zadbaj o zainstalowanie hasła lub PINU do smartfona, tabletu czy laptopa. To proste i szybkie rozwiązanie stanowi pierwszą linię obrony Twoich najcenniejszych danych w przypadku ich zgubienia lub kradzieży. Utrudniają one dostęp niepowołanych osób do poufnych informacji oraz zapewniają ich właścicielom więcej czasu na podjęcie kroków w celu usunięcia lub zmiany danych do logowania na kontach internetowych, powiadomienia operatorów telefonii komórkowej oraz policji.

Wyłącz automatyczne połączenie Bluetooth

Korzystanie z połączenia Bluetooth jest świetnym rozwiązaniem do komunikacji między urządzeniami w domu czy w samochodzie. Jeśli jednak znajdujemy się w miejscach publicznych należy je wyłączyć  – aktywne połączenie umożliwia odebranie sygnału i uzyskanie dostępu do urządzenia przez nieuprawnione osoby, nawet bez wiedzy i zgody właściciela.

Korzystaj z sieci Wi-Fi chronionej hasłem

Zarówno podczas wakacji, jak i w codziennych okolicznościach należy unikać korzystania z ogólnodostępnych sieci bezprzewodowych Wi-Fi. Naraża to użytkowników na próby ataków i uzyskanie dostępu do zawartości urządzeń przez osoby trzecie. Najbezpieczniejsze jest wówczas korzystanie z sieci hotelowych, chronionych hasłem. Zachowanie szczególnej ostrożności jest również zalecane w przypadku korzystania z publicznych komputerów – zawsze należy upewnić się, że wylogowaliśmy się ze swoich kont online oraz sprawdzić czy adres strony rozpoczyna się od https://.

Regularnie sprawdzaj najważniejsze konta

Podczas wyjazdów warto chociaż raz dziennie sprawdzić stan kont bankowych online. W razie stwierdzenia niepokojących lub nieuprawnionych transakcji należy natychmiast zgłosić je operatorowi oraz zmienić hasła dostępu.

Przechowuj wartościowe urządzenia w hotelowym sejfie

Niekiedy pokoje hotelowe wyposażone są w sejfy służące do przechowywania szczególnie cennych lub zawierających poufne dane przedmiotów – laptopa, nośników danych, zewnętrznych dysków. Jeśli nie będą one potrzebne w ciągu dnia, warto je pozostawić w zamkniętej skrytce i nie narażać na zgubienie lub kradzież.

Ogranicz publikowanie w serwisach społecznościowych

Chcesz podzielić się swoimi beztroskimi chwilami ze znajomymi? Publikujesz zdjęcia i swoją lokalizację co kilka godzin w social media? Przestępcy tylko czekają na takie informacje – to dla nich cenna wiedza o tym, że nikogo nie ma w domu, w którym znajdują się Twoje wartościowe przedmioty oraz dokumenty zawierające prywatne informacje. Lepiej zamieść swoje zdjęcia i wspomnienia po powrocie.

Powierz swoje bezpieczeństwo sprawdzonym rozwiązaniom

Nie psuj jednak sobie i swoim bliskim wakacji ciągłym zamartwianiem się o mobilne bezpieczeństwo. Przed wyjazdem zadbaj o zainstalowanie na wszystkich urządzeniach sprawdzonych i skutecznych programów, chroniących przed zagrożeniami internetowymi.

 

Źródło: community.norton.com

Marcin

PODOBNE ARTYKUŁY

Popularne artykuły

Recent Comments

komputerowiec z sacza NA KTO CHCE NADGRYŹĆ JABŁKO?