niedziela, 14 kwietnia, 2024
32 220 35 21biuro@omegasoft.pl
spot_img
Strona głównaKasperskyMłodzi użytkownicy smartfonów celem ataków

Młodzi użytkownicy smartfonów celem ataków

Młodzi użytkownicy urządzeń przenośnych są szczególnie narażeni na ataki i utratę prywatnych danych – twierdzi laboratorium Kaspersky.

Najczęściej gubią smartfony i tracą cenne dane

stolen-iphone1Urządzenia mobilne stanowią niejednokrotnie centrum naszego życia. Mamy je zawsze przy sobie, pomagają w kontaktach z bliskimi i znajomymi, umożliwiają dokonanie zakupów czy transakcji finansowych. Większość z nas przechowuje na nich poufne i osobiste informacje – zdjęcia rodziny, dane bankowe, osobiste wiadomości e-mail lub hasła dostępu do kont online.

Kaspersky Lab (wraz z B2B International) przeprowadziło badanie dotyczące najmłodszych dorosłych użytkowników urządzeń mobilnych, dotyczące zwłaszcza ich utraty oraz przykrych następstw takich zdarzeń. Zgodnie z ankietą to młodzi użytkownicy w wieku 16-24 lat tracą je częściej niż osoby starsze. Podczas gdy jedynie 14% wszystkich posiadaczy urządzeń przenośnych stało się ofiarą ich kradzieży lub zgubienia, to wśród osób młodych odsetek ten wyraźnie wzrasta. Ponad ¼ z użytkowników poniżej 24 roku życia przyznaje, że doświadczyła kradzieży (13%) lub zgubienia (17%) smartfona lub tabletu. Co więcej, 83% z nich twierdzi, że poniosła tego negatywne konsekwencje (średnio zdarza się to w przypadku 77% osób).

Kłopoty związane z utratą smartfona

Ich kłopoty zwykle nie kończyły się jednak na braku dostępu do swoich danych, np. kontaktów. Większość z nich traciła dostęp również do swoich kont internetowych, a także odczuwała skutki utraty prywatnych danych. W 32% przypadków, dzięki danym zapisanym na smartfonie, doszło do ataku na konta online użytkowników. 25% z nich nie udało się odzyskać lub odtworzyć cennych osobistych zdjęć i filmów. Niemal tyle samo (24%) użytkowników przyznało, że doszło do wycieku ich osobistych i poufnych informacji.

Po zgubieniu lub kradzieży tylko ok. 40% młodych posiadaczy urządzeń mobilnych zgłosiło ten fakt policji i swojemu operatorowi telefonii komórkowej, a jeszcze mniej (29%) zdalnie usunęło z nich dane lub próbowało wyśledzić je za pomocą dostępnego oprogramowania. Tymczasem specjaliści wciąż wskazują na konieczność chronienia urządzeń co najmniej za pomocą hasła. Dla zapewnienia bezpieczeństwa niezbędne jest również szyfrowanie wszystkich poufnych danych oraz stosowanie aktualnych aplikacji zabezpieczających. Niezwykle przydatne są zwłaszcza funkcje antykradzieżowe umożliwiające zablokowanie dostępu, pomagające zlokalizować urządzenie i usunąć z jego pamięci dane osobowe.

 

Źródło: kaspersky.com
Marcin

PODOBNE ARTYKUŁY

Popularne artykuły

Recent Comments

komputerowiec z sacza on KTO CHCE NADGRYŹĆ JABŁKO?