środa, 17 lipca, 2024
32 220 35 21biuro@omegasoft.pl
spot_img
Strona głównaSymantec / NortonOchrona urządzeń mobilnych Android

Ochrona urządzeń mobilnych Android

Symantec radzi, jak chronić szczególnie narażone na zagrożenia urządzenia przenośne z systemem Android.

Urządzenia Android szczególnie narażone na ataki

ochrona urzadzen androidSpecjaliści laboratorium firmy Symantec przygotowali wskazówki bezpieczeństwa dla użytkowników smartfonów i tabletów. To ważne zwłaszcza dla właścicieli urządzeń z systemem Android, które są szczególnie narażone na zagrożenia związane z korzystaniem z Internetu.

Zgodnie z badaniami Uniwersytetu Cambridge, na które powołuje się producent oprogramowania Norton Security, urządzenia Android są niezwykle podatne na ataki. Aż 90% z nich posiada co najmniej jedną istotną, krytyczną lukę bezpieczeństwa, która stanowi otwartą drogę do przeprowadzenia ataku przez zainstalowanie złośliwego oprogramowania, pobranie szkodliwego kodu przez używane aplikacje lub jego przedostanie się bezpośrednio do systemu. Zapobiec tym zagrożeniom może przede wszystkim szybka reakcja twórców systemu Android i przygotowanie przez nich aktualizacji bezpieczeństwa, które powinny zostać jak najszybciej zainstalowane na urządzeniu przez ich właścicieli. Tymczasem zgodnie z powoływanymi wynikami badań średnio zaledwie nieco ponad 1 aktualizacja w ciągu roku, do jakich uzyskują dostęp użytkownicy, skutecznie naprawia luki.

Dlatego też tak istotne znaczenie ma ostrożność i stosowanie się do najważniejszych zasad bezpieczeństwa przez właścicieli smartfonów i tabletów z systemem Android. To one bowiem mogą  pomóc skuteczniej chronić dane osobowe i inne cenne informacje przechowywane w ich pamięci.

Blokowanie urządzenia

Podstawowym środkiem ostrożności, jaki mogą zastosować użytkownicy, jest skonfigurowanie blokady ograniczającej dostęp do urządzenia niepowołanym osobom. Kod PIN, wzór lub hasło znane wyłącznie właścicielowi nie ochroni co prawda przed zagrożeniami online, lecz pozwoli zabezpieczyć dane w przypadku zgubienia lub kradzieży telefonu.

Uruchomienie szyfrowania

Właściciele nowszych modeli smartfonów mogą także skorzystać z możliwości szyfrowania ich pamięci (w przypadku starszych funkcje szyfrowania mogą powodować spowolnienie ich działania). To jeszcze skuteczniejszy sposób na zabezpieczenie danych, zapewniający dwuetapowe uwierzytelnianie ograniczające dostęp do najcenniejszej zawartości urządzenia.

Sprawdzenie aplikacji

Przed zainstalowaniem nowych aplikacji, zwłaszcza pochodzących spoza sklepu Google, warto upewnić się co do ich bezpieczeństwa. Jeśli istnieją jakiekolwiek wątpliwości i cokolwiek wzbudza podejrzenia użytkowników, powinni oni zrezygnować z instalowania ich na swoim urządzeniu.

Ochrona oprogramowania antywirusowego

Fundamentem ochrony przed zagrożeniami online jest korzystanie ze sprawdzonego i zaufanego oprogramowania zabezpieczającego. Pozwoli ono skanować nowe aplikacje przed ich zainstalowaniem i sprawdzić czy nie zawierają złośliwej zawartości.

Wyłączenie łączności Bluetooth

Podczas przebywania w miejscach publicznych należy dezaktywować Bluetooth. Jego uruchomienie umożliwia nawiązania połączenia z Twoim urządzeniem osobom niepowołanym bez wiedzy i zgody właściciela oraz przejęcie najważniejszych danych.

Źródło: community.norton.com

Marcin

 | Website
PODOBNE ARTYKUŁY

Popularne artykuły

Recent Comments

komputerowiec z sacza NA KTO CHCE NADGRYŹĆ JABŁKO?