niedziela, 23 czerwca, 2024
32 220 35 21biuro@omegasoft.pl
spot_img
Strona głównaKasperskyJak zapewnić dzieciom bezpieczeństwo online?

Jak zapewnić dzieciom bezpieczeństwo online?

Zgodnie z najnowszymi badaniami Kaspersky Lab aż połowa dzieci ukrywa swoje ryzykowne zachowania online przed opiekunami.

Zagrożenia internetowe a dzieci

bezpieczeństwo dzieci w InternecieW dzisiejszym świecie Internet i urządzenia połączone z siecią są fundamentem pracy, nauki, rozrywki i spędzania czasu zarówno przez dorosłych, jak i przez dzieci. Większość tego czasu najmłodsi spędzają przed ekranem monitora lub smartfona bez kontroli opiekunów. I to oni, rodzice, stają twarzą w twarz z pytaniem: jak zapewnić swoim podopiecznym i ich prywatności pełną ochronę?

Zgodnie z najnowszym raportem przygotowanym przez laboratorium Kaspersky wspólnie z IconKids And Youth Agency, dzieci podczas samodzielnego korzystania z Internetu narażone są na niezliczoną ilość zagrożeń, a zwłaszcza na dostęp do szkodliwych lub nieodpowiednich dla nich treści. Co więcej, prawie połowa z nich (44%) ukrywa potencjalnie niebezpieczną aktywność online przed swoimi rodzicami.

Wyniki badań wyraźnie wskazują, że im starsze dzieci, tym więcej ukrywają przed rodzicami. Wśród maluchów w wieku 8-10 lat tylko 33% nie informuje opiekunów o groźnych zdarzeniach w sieci. Ta liczba jednak wzrasta w grupie nastolatków, 14-16 – letnich, których ponad połowa utrzymuje niebezpieczne wydarzenia w tajemnicy. Opiekunowie nie wiedzą również zbyt wiele na temat ilości czasu, jaki spędzają ich dzieci w Internecie (56%). Matki i ojcowie nie mają także zbyt dużej wiedzy o potencjalnych zagrożeniach sieciowych. Prawie 70% z nich nie ma pojęcia o cyberprzemocy oraz nielegalnym ściąganiu plików z Internetu.

Jeszcze skuteczniejsza kontrola rodzicielska

Dzieci z kolei nie tylko milczą na temat swojego zachowania i ukrywają informacje na temat zagrożeń, ale również podejmują działania mające na celu ominięcie kontroli rodzicielskiej – przyznało się do tego 30% z nich. Używają na swoich urządzeniach haseł, których rodzice nie znają, łączą się z siecią, kiedy dorośli są nieobecni czy usuwają historię swoich działań online. 14% z nich stosuje także specjalistyczne programy, które mają na celu ukrycie informacji o otwieranych aplikacjach.

Większość najmłodszych użytkowników Internetu nie podejmuje jednak żadnych działań mających na celu ominięcie kontroli rodzicielskiej, a 75% z nich jest pomocnych i z ochotą podejmuje rozmowy z dorosłymi na temat zagrożeń cybernetycznych. I wydaje się, że to najważniejsza zasada, która powinna przyświecać rodzicom – od najmłodszych lat dyskutować z dziećmi o niebezpieczeństwach czyhających w Internecie, zwiększać ich świadomość oraz budować zaufanie, tak aby stać się aktywnym uczestnikiem ich życia – nie tylko offline, ale również online. Nie bez znaczenia jest też korzystanie z wyspecjalizowanych programów wyposażonych w rozbudowane moduły kontroli rodzicielskiej na wszystkich urządzeniach, z których korzystają podopieczni. Staną się one skutecznym filtrem, chroniącym przed dostępem do szkodliwych treści i witryn oraz źródłem informacji o ich aktywności online dla rodziców.

 

Źródło: kaspersky.com

Marcin

PODOBNE ARTYKUŁY

Popularne artykuły

Recent Comments

komputerowiec z sacza NA KTO CHCE NADGRYŹĆ JABŁKO?