niedziela, 16 czerwca, 2024
32 220 35 21biuro@omegasoft.pl
spot_img
Strona głównaPanda SecurityRosną koszty działań cyberprzestepców

Rosną koszty działań cyberprzestepców

Laboratorium Panda Security przestrzega przed rosnącymi stratami finansowymi użytkowników indywidualnych i biznesowych spowodowanych cyberprzestępczością.

Straty finansowe i wizerunkowe spowodowane zagrożeniami internetowymi

Szkodliwe efekty różnorodnych zagrożeń internetowych uderzają nie tylko w wizerunek oraz reputację, ale mają znaczący wpływ na straty finansowe, zarówno firm, jak i osób prywatnych. Ze względu na coraz bardziej zaawansowane metody ataków, a także większą liczbę niewzbudzających podejrzeń oszustw, straty te w ostatnim okresie wyraźnie wzrosły.

Powoływany przez Panda Security raport “The Future of Cybercrime & Security: Financial & Corporate Threats & Mitigation” szacuje, że już w 2019 roku globalny koszt naruszeń bezpieczeństwa danych osiągnie 2,1 biliona dolarów. Zgodnie z bieżącymi ocenami dotyczącymi skali strat w 2015 roku oznaczałoby to aż czterokrotny wzrost w ciągu 4 lat. Ma to być przede wszystkim efektem postępującej digitalizacji życia oraz wykorzystywania nowych rozwiązań technologicznych przez użytkowników indywidualnych oraz firmy na całym świecie.

Nowe technologie – nowe zagrożenia

Zgodnie z raportem na coraz większą liczbę zagrożeń muszą przygotować się właściciele urządzeń mobilnych. Mowa tu zwłaszcza o smartfonach i tabletach z systemem Android – już dziś najczęściej atakowanych przez cyberprzestępców. Przewidywana jest przede wszystkim aktywność złośliwych programów typu ransomware, polegających na blokowaniu możliwości korzystania z urządzeń i wymuszających okup za ich odblokowanie, przynoszących atakującym bezpośrednie korzyści finansowe.

Specjaliści z zakresu bezpieczeństwa IT wskazują jednak również na rosnące znaczenie naruszeń bezpieczeństwa związanych z rozwojem Internetu rzeczy (Internet of Things). Zgodnie z analizami w przyszłym roku już 9 na 10 sieci technologicznych połączonych urządzeń ucierpi z powodu ataków.

Największa ilość naruszeń bezpieczeństwa ma dotyczyć mieszkańców Ameryki Północnej i liczba ta ma stale rosnąć. Już w tym roku przewiduje się, że 60% ataków dotknie właśnie tego regionu geograficznego.

Źródło: pandasecurity.com

Marcin

PODOBNE ARTYKUŁY

Popularne artykuły

Recent Comments

komputerowiec z sacza NA KTO CHCE NADGRYŹĆ JABŁKO?