środa, 17 lipca, 2024
32 220 35 21biuro@omegasoft.pl
spot_img
Strona głównaMicrosoftPrzełomowe funkcje bezpieczeństwa Windows 10

Przełomowe funkcje bezpieczeństwa Windows 10

Laboratorium Panda Security przeanalizowało i podsumowało informacje dotyczące nowych środków bezpieczeństwa w systemie Windows 10.

Ochrona Windows 10 przed złośliwym oprogramowaniem

bezpieczenstwo-windowsa-10Premiera Windows 10 coraz bliżej – zgodnie z zapowiedzią firmy Microsoft nastąpi ona 29 lipca. Nowa wersja systemu ma być wyposażona w zaawansowane funkcje gwarantujące maksymalne bezpieczeństwo jego użytkowników. Zapowiadany katalog środków ochrony w Windows 10 jest rzeczywiście szeroki – pojawią się narzędzia do tej pory nieznane oraz niespotykane we wcześniejszych edycjach systemu. Laboratorium Panda Security postanowiło przyjrzeć się bliżej trzem najbardziej znaczącym funkcjom bezpieczeństwa w Windows 10.

Pierwszym z nich jest Device Guard – narzędzie chroniące właścicieli i ich urządzenia przed złośliwym oprogramowaniem. Jego zadaniem jest nieustanne monitorowanie aplikacji i kontrolowanie ich dostępu do systemu. W praktyce aktywność tej funkcji będzie polegać na blokowaniu działania wszystkich programów, które nie pochodzą z najbardziej zaufanego źródła dla Microsoft, czyli Windows Store lub które nie będą w stanie udowodnić swojej wiarygodności. O wynikach tego badania użytkownik będzie na bieżąco informowany. Dla większej skuteczności i bezpieczeństwa, analiza wiarygodności programów będzie odbywać się w izolowanym, dodatkowo chronionym środowisku, dzięki czemu nie będzie możliwości przedostania się szkodliwego oprogramowania na urządzenie przed sprawdzeniem jego zawartości.

Biometryczne zabezpieczenia Windows 10

Jak już wcześniej informowaliśmy, bezpieczeństwo Windows 10 ma opierać się także na indywidualnych dla każdego użytkownika danych biometrycznych, chroniących przed dostępem innych, niepowołanych osób. Wykorzystanie takich danych uznawane jest za rozwiązanie, które w przyszłości stanie się powszechne i będzie skutecznym narzędziem w identyfikacji osób. Microsoft nie jest wyjątkiem – w nowej wersji Windows ma pojawić się Windows Hello – system uwierzytelniania oparty na danych biometrycznych, który potwierdza tożsamość użytkowników na podstawie np. rozpoznania twarzy. To przełomowe rozwiązanie może w praktyce okazać się drogą do wyeliminowania uciążliwych i niebezpiecznych (bo łatwych do wyłudzenia lub przechwycenia) haseł i loginów.

Do wyeliminowania problemu zapamiętywania i słabej ochrony haseł może się również przyczynić narzędzie Passport – rodzaj zaawansowanego menadżera haseł. Aby go odblokować, osoba korzystająca z urządzenia będzie musiała udowodnić swoją tożsamość za pomocą kodu PIN lub informacji biometrycznych zgromadzonych przez system Windows Hello. Zweryfikowanie i potwierdzenie danych oznaczać będzie uzyskanie cyfrowego paszportu, który umożliwi nieograniczone poruszanie się wewnątrz i na zewnątrz systemu operacyjnego, bez konieczności wielokrotnego wprowadzania hasła. Dzięki temu wszystkie wykorzystywane przez użytkownika hasła, np. do serwisów społecznościowych, bankowości czy sklepów online, będą maksymalnie zabezpieczone przed dostępem innych osób.

Zestaw nowych, zaawansowanych technologicznie zabezpieczeń oferowanych przez Windows 10 ma szansę znacząco zwiększyć bezpieczeństwo użytkowników i ich danych przed cyberprzestępcami i niepowołanymi osobami, np. w przypadku kradzieży lub zgubienia urządzenia. Ma to być także ochrona przed złośliwym, groźnym oprogramowaniem przedostającym się na komputery i wyrządzającym niekiedy poważne szkody i przynoszącym znaczne straty. Mają one szansę wyraźnie wzmocnić bezpieczeństwo nowego systemu, o czym będziemy mogli przekonać się już wkrótce.

 

Źródło: pandasecurity.com

Marcin

 | Website
PODOBNE ARTYKUŁY

Popularne artykuły

Recent Comments

komputerowiec z sacza NA KTO CHCE NADGRYŹĆ JABŁKO?