niedziela, 16 czerwca, 2024
32 220 35 21biuro@omegasoft.pl
spot_img
Strona głównaKasperskyRośnie ilość zagrożeń dla urządzeń mobilnych

Rośnie ilość zagrożeń dla urządzeń mobilnych

Nowy raport Kaspersky Lab podsumowuje szczegóły dotyczące incydentów zagrażających bezpieczeństwu użytkowników podczas korzystania z Internetu.

Bezpieczeństwo internetowe w III kwartale 2015 roku

kaspersky-lab-wzrost2Najnowszy raport Kaspersky dotyczy danych zgromadzonych przez Kaspersky Security Network – sieć produktów zabezpieczających Kaspersky, z których korzystają miliony użytkowników w 213 krajach – w III kwartale 2015 roku. Dokument ten wyraźnie wskazuje na wzrost ilości zagrożeń dla urządzeń mobilnych, a także ataków mających na celu kradzież pieniędzy z kont bankowych oraz ukierunkowanych cyberataków.

W badanym okresie pakiety antywirusowe Kaspersky wykryły i zablokowały 235,4 miliona ataków mających swoje źródło na całym świecie, co oznacza spadek ich liczby o 38% w porównaniu do drugiego kwartału. Wzrosła natomiast ilość unikalnych adresów URL zawierających groźne elementy (wzrost o 16%) oraz szkodliwych obiektów (wzrost o 46,9%).

Więcej zagrożeń mobilnych

Tym razem programy Kaspersky chroniące urządzenia przenośne zetknęły się aż z ponad 323 tysiącami szkodliwych programów. Stanowi to znaczący wzrost w stosunku do poprzedniego kwartału – o 10,8%. Jednak w porównaniu do okresu styczeń – marzec 2015 różnica jest już ogromna – nastąpił bowiem ponad trzykrotny wzrost liczby tego rodzaju złośliwego oprogramowania.

Wśród nich najważniejszym sposobem na zarabianie pieniędzy, stanowiącym znaczną uciążliwość dla użytkowników, jest wyświetlanie niechcianych reklam. Co więcej, tego typu zagrożenia często zakorzeniają się w urządzeniu, przejmując uprawnienia administratora, co sprawia że pozbycie się ich stanowi duży problem.

Ataki finansowe

W badanym okresie rozwiązania firmy Kaspersky zarejestrowały 5,68 milionów zgłoszeń o próbach ataków złośliwego oprogramowania, które ma na celu uzyskanie dostępu do bankowości internetowej użytkowników i kradzież ich pieniędzy. I choć tego typu działań jest o 17,2% mniej niż w poprzednim kwartale, to jednak w stosunku do analogicznego okresu w 2014 roku oznacza to wzrost o 5,7%.

Tym razem na celowniku cyberprzestępców znaleźli się przede wszystkim użytkownicy z Austrii (5% wszystkich użytkowników Kaspersky Lab z tego kraju), którzy zdeklasowali dotychczasowego lidera tego niechlubnego rankingu – Singapur (4,2%). Na trzecim miejscu znaleźli się natomiast mieszkańcy Turcji (3%).

 

Źródło: kaspersky.com

Marcin

PODOBNE ARTYKUŁY

Popularne artykuły

Recent Comments

komputerowiec z sacza NA KTO CHCE NADGRYŹĆ JABŁKO?