wtorek, 20 lutego, 2024
32 220 35 21biuro@omegasoft.pl
spot_img
Strona głównaAVGSkuteczne usuwanie szkodliwych programów z komputera

Skuteczne usuwanie szkodliwych programów z komputera

Ośrodek AV-Comparatives sprawdził, który antywirus najskuteczniej usuwa szkodliwe oprogramowanie z zainfekowanego komputera.

Czyszczenie zainfekowanego komputera

removal_2015Najnowsze przedstawione przez AV-Comparatives badanie wyjątkowo nie polegało na sprawdzeniu skuteczności ochrony pakietów antywirusowych. Tym razem specjaliści analizowali możliwe scenariusze na wypadek przedostania się różnorodnych zagrożeń do urządzenie i skupili się wyłącznie na zdolności do usuwania złośliwych programów oraz pozostałości infekcji z komputerów. To z takimi sytuacjami do czynienia mają najczęściej użytkownicy, którzy korzystają z przestarzałych wersji oprogramowania antywirusowego lub wcale go nie stosują. Dopiero w razie kłopotów z działaniem komputera instalują na swoich już zainfekowanych, wymagających czyszczenia urządzeniach program antywirusowy, licząc na skuteczne usunięcie wszystkich zagrożeń i przywrócenie komputera do pełnej sprawności.

Test skutecznego usuwania infekcji

Ten długotrwały test przeprowadzony został w okresie od marca do września 2015 roku na urządzeniach z systemem Microsoft Windows 8.1 64-bit. Wzięło w nim udział 16 popularnych i cieszących się zaufaniem pakietów antywirusowych w ich najbardziej aktualnych wersjach (mogły one dokonywać automatycznych aktualizacji w trakcie badania).

Podczas testu musiały one zmierzyć się z 35 próbkami szkodliwych programów – trojanami, robakami czy zagrożeniami typu backdoor. Po dokonaniu przez pakiety antywirusowe pełnego skanowania dysku, przeprowadzono postępowanie zgodnie z instrukcjami wyświetlanymi dla użytkowników, aby usunąć złośliwe programy i wyeliminować wszelkie ich pozostałości.

W badaniu wyróżniono 5 programów, które okazały się najskuteczniejsze w usuwaniu infekcji z komputerów i nadano im certyfikat AV-Comparatives Advanced+. Wśród nich znalazły się produkty Kaspersky Internet Security (uzyskując 93 na 100 możliwych do zdobycia punktów), Avast Free Antivirus (89/100 pkt.), Bitdefender Internet Security (89/100 pkt.), AVG Internet Security (87/100 pkt.) oraz Avira Antivirus Pro (86/100 pkt.). Na przeciwległym biegunie znalazł się natomiast pakiet ThreatTrack Vipre Internet Security, który zakończył test z najsłabszym wynikiem 65 pkt.

 

Źródło: av-comparatives.org

Marcin

PODOBNE ARTYKUŁY

Popularne artykuły

Recent Comments

komputerowiec z sacza on KTO CHCE NADGRYŹĆ JABŁKO?