niedziela, 14 kwietnia, 2024
32 220 35 21biuro@omegasoft.pl
spot_img
Strona głównaKasperskyOchrona kont internetowych i danych do logowania

Ochrona kont internetowych i danych do logowania

Najnowszy raport Kaspersky Lab potwierdza, że 25% Internautów stało się ofiarą hakerskich ataków na ich konta online.

Hasła do kont internetowych na celowniku cyberprzestępców

ochrona-kont-logowania-i-danychSpecjaliści od lat wskazują na szczególne znaczenie tworzenia silnych haseł do kont internetowych oraz konieczność właściwego obchodzenia się z nimi – nieujawniania ich osobom trzecim, zapamiętywania ich lub przechowywania w bezpiecznym miejscu, np. korzystanie z menedżera haseł, a nie zapisywanie w pliku na pulpicie. Najnowsze badania Kaspersky Lab oraz B2B International ujawniły jednak, że nadal jest ogromna grupa Internautów, którzy ignorują te zalecenia i stają się łatwymi ofiarami ataków.

Zgodnie z wynikami ankiety aż 25% użytkowników przyznało, że w ciągu ostatnich 12 miesięcy co najmniej jedno ich konto internetowe zostało skutecznie zaatakowane przez cyberprzestępców. Ma to ogromne znaczenie dla bezpieczeństwa poufnych danych, tożsamości oraz pieniędzy Internautów. Działania hakerów mogą bowiem skutkować wykorzystaniem kont pocztowych do przesyłania nieautoryzowanych, zawierających groźną zawartość wiadomości e-mail, a także użyciem danych osobowych bez wiedzy ich właścicieli. 32% uczestników badania przyznało również, że konta osób z ich bliskiego otoczenia zostały zaatakowane.

Groźne skutki przejęcia kont internetowych

Najczęstszym celem hakerów były konta pocztowe (11%), profile w sieciach społecznościowych (11%), konta bankowe lub w sklepach internetowych (7%) – są to więc konta, z których użytkownicy korzystają każdego dnia, popularne, służące do kontaktu z przyjaciółmi i rodziną. Okazało się też, że w wielu przypadkach te relacje zostały zaburzone – 35% ofiar ataków odkryło, że z ich kont zostały bez ich wiedzy i zgody wysłane wiadomości lub opublikowane nieautoryzowane treści. Aż 29% ankietowanych otrzymało również informację, że ich bliscy zetknęli się z niebezpieczną zawartością ich wiadomości, uważając że pochodzą z zaufanego źródła.

To jednak nie koniec. Najcenniejszą zdobyczą dla cyberprzestępców są dane osobowe i tożsamość Internautów. W przypadku 26% ofiar hakerów ich dane zostały wykorzystane do działalności przestępczej w późniejszym czasie (np. nieautoryzowanych transakcji finansowych).

Jednocześnie jednak tylko 38% respondentów tworzy silne, trudne do złamania hasła, indywidualne dla każdego konta. Natomiast aż 57% przechowuje je w niezabezpieczonych miejscach – np. zapisuje na papierze lub w pamięci telefonu komórkowego. Prawdopodobnie wynika to z uciążliwości zapamiętywania wielu haseł. W takim wypadku warto skorzystać z wyspecjalizowanych narzędzi typu menedżer haseł, które umożliwiają tworzenie skomplikowanych haseł i bezpieczne ich przechowywanie, bez konieczności ich zapamiętywania.

Źródło: kaspersky.com

Marcin

PODOBNE ARTYKUŁY

Popularne artykuły

Recent Comments

komputerowiec z sacza on KTO CHCE NADGRYŹĆ JABŁKO?