niedziela, 23 czerwca, 2024
32 220 35 21biuro@omegasoft.pl
spot_img
Strona głównaBitDefenderSkuteczny antywirus dla smartfonów

Skuteczny antywirus dla smartfonów

Ośrodek AV-Comparatives przetestował dostępne programy zabezpieczające smartfony z systemem Android.

mobile_rev_14Smartfony popularne jak nigdy dotąd

Chyba nikogo nie trzeba przekonywać, że urządzenia mobilne to przyszłość nowoczesnej komunikacji, których podstawowa rola nie ogranicza się do prowadzenia rozmów telefonicznych. Smartfony to niemal nieograniczone możliwości – łatwy dostęp do Internetu z każdego miejsca, robienie zakupów, nagrywanie filmów, robienie zdjęć i natychmiastowa ich publikacja, obsługa poczty elektronicznej – na jednym niedużym i poręcznym urządzeniu. Nic dziwnego, że ilość sprzedawanych smartfonów osiąga z każdym kolejnym rokiem rekordowe wartości.

Należy jednak pamiętać, że tak jak chronimy przed zagrożeniami zawierające poufne dane domowe lub firmowe komputery, powinniśmy też chronić wykorzystywane do tych samych celów smartfony. Tym bardziej, że ilość ataków oraz szkodliwych programów atakujących urządzenia mobilne, zwłaszcza z systemem Android, rośnie w niebywałym tempie.

Kolejny test antywirusów dla Android

W podjęciu decyzji o wyborze właściwego oprogramowania pomóc może kolejny, wrześniowy test przeprowadzony przez ceniony ośrodek AV-Comparatives. Obejmował on wyłącznie smartfony z systemem Android, których dotyczy 99% wszystkich zagrożeń dla urządzeń przenośnych. W badaniu wzięło udział 20 czołowych producentów oprogramowania.

Niemal wszystkie spośród testowanych programów zapewniają nie tylko ochronę przed zagrożeniami internetowymi. Większość z nich wyposażona została m. in. w moduły zabezpieczeń antykradzieżowych, zlokalizowania urządzenia oraz blokady dostępu przez nieuprawnionych użytkowników.

Wpływ na żywotność baterii smartfona

W teście dużą uwagę zwrócono na wpływ działania i aktywnej ochrony zainstalowanego oprogramowania antywirusowego na zużycie baterii. Okazało się jednak, że wbrew popularnym opiniom, zaledwie jeden spośród badanych programów powodował większe zużycie zasobów baterii – Baidu Mobile Manager. Pozostałe aplikacje bardzo dobrze wypadły w tym badaniu – ich aktywność nie wpływała na szybsze rozładowanie się akumulatorów smartfona.

Skuteczna ochrona

Najistotniejsze wydają się jednak być wyniki testu w zakresie skuteczności w wykrywaniu zagrożeń i szkodliwego oprogramowania. Okazało się jednak, że mimo coraz bardziej wyrafinowanych metod cyberprzestępców i coraz bardziej skomplikowanych sposobów ataków na urządzenia mobilne, programy poradziły sobie całkiem dobrze z zapewnieniem im ochrony. 14 spośród 20 testowanych programów osiągnęły ponad 99% skuteczność w wykryciu zagrożeń.

Maksymalną, stuprocentową skuteczność ochrony osiągnęły AhnLab V3 Mobile, G Data Internet Security oraz Quihoo 360 Antivirus. Świetnie poradziły sobie również: Avira Antivirus Security (99,9%), Bitdefender Mobile Security (99,9%), produkty Cheetah (99,9%), ESET Mobile Security (99,7%) i Kaspersky Internet Security (99,7%).

Źródło: av-comparatives.org

Marcin

PODOBNE ARTYKUŁY

Popularne artykuły

Recent Comments

komputerowiec z sacza NA KTO CHCE NADGRYŹĆ JABŁKO?