niedziela, 14 kwietnia, 2024
32 220 35 21biuro@omegasoft.pl
spot_img
Strona głównaKasperskyChroń się przed phishingiem

Chroń się przed phishingiem

Sierpniowe badania Kaspersky Lab dotyczące spamu, wykazują ogromny wzrost ataków phishingowych.

Spam – uciążliwy i groźny

Większość z nas traktuje spam jako irytujące, lecz niegroźne zjawisko, z którym korzystający z Internetu spotykają się niemal każdego dnia. Tymczasem spam to nie tylko masowo wysyłane niechciane wiadomości o charakterze reklamowym, ale również potężna broń w rękach cyberprzestępców. Zawierają one bowiem szkodliwe oprogramowanie (np. trojany), które po otworzeniu wiadomości infekują urządzenie, a co za tym idzie zagrażają bezpieczeństwu przechowywanych na nim danych oraz mogą służyć do przechwycenia poufnych informacji, np. do logowania do banku.

Coraz więcej ataków phishingowych

Tymczasem najnowszy raport firmy Kaspersky Lab, analizującej zjawisko spamu na świecie w sierpniu 2014 roku, wskazuje na gwałtowny wzrost ataków phishingowych drogą mailową – aż o 62% w porównaniu z lipcem. Oznacza to, że w okresie tym doszło do 32 milionów ataków, polegających na podszywaniu się niebezpiecznych wiadomości pod te wysyłane z doskonale znanych i zaufanych źródeł – portali społecznościowych, banków, a nawet sądów. Treść wiadomości nakazuje odbiorcy podanie poufnych danych lub odczytanie treści załącznika, którego otwarcie powoduje przedostanie się szkodliwego programu kradnącego osobiste dane.

W sierpniu najczęściej podszywano się pod serwis Google (12,6%), Facebook (10%) oraz Yahoo! (6,4%). Atakami phishingowymi najczęściej dotknięci byli Australijczycy (24,4%), Brazylijczycy (19,5%) oraz Brytyjczycy (15,2%).

Spam na świecie

Zgodnie z raportem Kaspersky Lab nie zmienił się jednak znacząco odsetek spamu wśród wszystkich wiadomości elektronicznych wysyłanych na świecie – wyniósł on 67,2% (wzrost o 0,2% w stosunku do poprzedniego miesiąca).
Krajem, stanowiącym największe źródło spamu pozostają Stany Zjednoczone (pochodzi stąd 16% niechcianych emaili). Kolejne miejsca zajęła Rosja (6%) oraz Chiny (4,7%). Atakowano najczęściej użytkowników z Wielkiej Brytanii (13,2%), Niemiec (9,6%) i USA (7,7%).

Źródło: kaspersky.com

Marcin

PODOBNE ARTYKUŁY

Popularne artykuły

Recent Comments

komputerowiec z sacza on KTO CHCE NADGRYŹĆ JABŁKO?