niedziela, 14 kwietnia, 2024
32 220 35 21biuro@omegasoft.pl
spot_img
Strona głównaAktualnościSpoofing mailowy – czym jest i dlaczego wykorzystują go cyberprzestępcy?

Spoofing mailowy – czym jest i dlaczego wykorzystują go cyberprzestępcy?

Wykradanie danych, które  następnie wykorzystywane są na  przykład do kradzieży pieniędzy z naszych kont bankowych czy danych do logowania w serwisach to dzisiaj zupełnie „normalne”. Chociaż o bezpieczeństwie mówi się coraz więcej, statystyki pokazują, że stare i mocno prymitywne metody wyłudzania danych wciąż mają się  doskonale i zbierają swoje żniwo.

Spoofing się nasila

O atakach spoofingowych wiemy od dobrych kilkunastu lat, jednak w ostatnim czasie można zauważyć spory wzrost ataków tego typu. Dzieje się tak za sprawą rozpowszechniającego się e-biznesu oraz przenoszenia wielu procesów, w jakich biorą udział firmy, właśnie do sieci. Spoofing znamy doskonale, chociaż niekoniecznie „po imieniu”. Rozpowszechnione na spora skalę podszywanie się pod inne firmy to właśnie to groźne zjawisko. Celem ataku jest oczywiście zawsze wykradnięcie wrażliwych danych adresata.

Dlaczego łapiemy się na to oszustwo?

Problem polega na tym, że oczywiście – jesteśmy lub przynajmniej staramy się, jak to tylko możliwe, zachować bezpieczeństwo podczas korzystania z Internetu, jednak w chwili otrzymywania wiadomości od znanych firm, z których sami korzystamy każdego dnia, pojawia się problem.

Jakie firmy są na celowniku?

Aby działanie spoofingowe było skuteczne, najłatwiej przestępcom jest podszywać się pod  wszystkie duże i znane przedsiębiorstwa. I faktycznie tak się właśnie dzieje. Najczęściej wykorzystywanymi do celu firmami są: Amazon, USPS, PayPal, FedEx, Microsoft, Apple, Walgreens, Eharmony, facebook oraz Lyft.

Liczba przypadków wciąż rośnie

Podszywanie się cyberprzestepców pod coraz to nowe, kolejne firmy, to dzisiaj prawdziwa plaga. Jeszcze niedawno w Polsce mieliśmy problem z fałszywy wiadomościami rozsyłanymi rzekomo przez Pocztę Polską, w Niemczej z kolei najczęściej odnotowywane przypadki spoofingu dotyczą firm eBay oraz Giroplay. Dla odmiany w Szwecji najchętniej wykorzystywany jest Nordea Bank oraz Ikea. Zwiększenie szans na sukces w danym rejonie uzależnione jest od wybrania odpowiednich, budzących zaufani marek.

Rodzaje spoofingu

Spoofing mailowy to nie jedyne próby wyłudzenia naszych danych wrażliwych przez cyberprzestepców. Innymi odmianami tego przestępstwa są: spoofing DNS, związane z przenoszeniem nas na fałszywą stronę, podszywającą się pod oryginał, spoofing IP, fałszujący faktyczne IP, a także spoofing ARP, czyli przejmowanie korespondencji, mającej dotrzeć do jakiegoś konkretnego, określonego adresata.

PODOBNE ARTYKUŁY

Popularne artykuły

Recent Comments

komputerowiec z sacza on KTO CHCE NADGRYŹĆ JABŁKO?