poniedziałek, 27 maja, 2024
32 220 35 21biuro@omegasoft.pl
spot_img
Strona głównaPinnacle / AvidSuwalska policja ostrzega przed wirusem Weelsof

Suwalska policja ostrzega przed wirusem Weelsof

Użytkownicy komputerów z systemem Windows znów mają się czego bać. Tym razem policja na Suwalszczyźnie ostrzega przed nową wersją wirusa Weelsof, przejmującą komputer oraz blokującą dostęp. Co ciekawe, hakerzy w tym wypadku wykorzystują również kamerki internetowe. Podczas ataku wyświetlana jest informacja o nagrywaniu użytkownika w celu zweryfikowania jego tożsamości. Dlaczego ostrzega lokalna policja akurat przed tym wirusem? Dlatego, że po zainfekowaniu na ekranie monitora wyświetla się komunikat o zablokowaniu komputera. Wyświetla się również logo policji z Sępólna Krajeńskiego wraz ze zdjęciem samego komendanta policji.

Czego chcą hakerzy?

Jak w każdej tego typu akcji, tak i tutaj hakerzy chcą zwyczajnie wyłudzić pieniądze od zszokowanego sytuacja użytkownika. Kod dostępu, który ma rzekomo likwidować blokadę, kosztuje pięćdziesiąt euro, a więc wcale niemało. Nie wiadomo, czy komputer faktycznie zostaje odblokowany po zapłaceniu okupu. Nie wiadomo również do końca, w jakich sytuacjach wirus infekuje komputer – czy ma to miejsce po wejściu na określoną stronę internetową czy na przykład za pomocą otwartego na komputerze zainfekowanego załącznika. Wiadomo jedno – należy uważać.

Jak chronić się przed tego typu sytuacjami?

Warto zagłębić  się w temat zabezpieczeń komputera – jedną z podstawowych rzeczy, jakie są potrzebne w takich chwilach, jest posiadanie kopii zapasowej, której można użyć w celu przywrócenia systemu sprzed zainfekowania. Warto zawsze również posiadać chociażby darmowe zabezpieczenie w postaci programu antywirusowego, którego nie brakuje od najlepszych producentów – również za darmo. Jeśli często korzystasz z komputera, dobrze jest również zabezpieczyć się płatnym antywirusem – jeśli stać cię na zapłacenie haraczu to znak, że stać cię również na zakupienie dobrej jakości programu chroniącego przed tego typu niesympatycznymi sytuacjami.

Najlepsze programy antywirusowe

Jeśli nie do końca orientujesz się w temacie dobrych programów antywirusowych, a chcesz go idealnie dopasować do swoich potrzeb, skorzystaj z rankingów umieszczanych zwykle regularnie z aktualnymi danymi o najlepszych i najsłabszych antywirusach, jakie są dostępne na przykład na stronach producentów. Odpowiednie dopasowanie programu antywirusowego jest w stanie uchronić ciebie oraz przede wszystkim twoje cenne, poufne dane przed wyciekiem, a komputer przed zablokowaniem w celu na przykład wyłudzenia haraczu. Warto również zawsze być bacznym i ostrożnym.

PODOBNE ARTYKUŁY

Popularne artykuły

Recent Comments

komputerowiec z sacza NA KTO CHCE NADGRYŹĆ JABŁKO?