niedziela, 14 kwietnia, 2024
32 220 35 21biuro@omegasoft.pl
spot_img
Strona głównaKasperskyTest funkcji kontroli rodzicielskiej

Test funkcji kontroli rodzicielskiej

Specjalnie dla wszystkich rodziców i opiekunów – sprawdźcie najnowszy test narzędzi kontroli rodzicielskiej AV-Test.

Odpowiednia ochrona dla dzieci korzystających z Internetu

internet child security concept with laptopNajmłodsi coraz częściej mają dostęp do Internetu bez kontroli osób dorosłych, co więcej – pewniej i sprawniej poruszają się po wirtualnym świecie niż ich rodzice czy opiekunowie. Nikogo jednak nie trzeba przekonywać, jak ogromna jest ilość treści dla nich nieodpowiednich, które niekiedy zupełnie przypadkiem – jako wynik wyszukiwania lub efekt kliknięcia w niepozorny baner – wyświetlają się na ekranie komputera, z którego korzysta dziecko.

Dlatego też laboratorium AV-Test przeprowadziło pierwszą dogłębną i szczegółową analizę oprogramowania oferującego narzędzia kontroli rodzicielskiej – stanowiących wbudowany element pakietów ochrony antywirusowej lub samodzielne programy przeznaczone dla urządzeń z systemem Windows 8 i Mac OS X. Wśród 17 testowanych rozwiązań 7 to aplikacje przygotowane specjalnie dla ochrony najmłodszych, pozostałe to doskonale znane pakiety antywirusowe oferujące funkcje kontroli rodzicielskiej oraz narzędzia wbudowane w system Windows i OS X.

Test kontroli rodzicielskiej

Wszystkie produkty biorące udział w teście skonfigurowano z domyślnymi ustawieniami dla 7-letniego dziecka. Podczas badania szczególne znaczenie miała skuteczność narzędzi zapewniających bezpieczne wyszukiwanie we wszystkich popularnych wyszukiwarkach Internetowych, możliwość ustanowienia limitów czasowych korzystania z komputera i Internetu czy funkcja kontroli programów, udostępniająca dziecku wyłącznie aplikacje, które są dla niego przeznaczone. Dodatkowo testowano blokady odtwarzaczy wideo i pobierania programów, ochronę w portalach społecznościowych, ochronę przed szkodliwymi linkami i spamem oraz zapisywanie historii przeglądanych stron. Nie bez znaczenia jest obecność w niektórych programach możliwości zdalnego monitorowania działań dziecka w sieci za pośrednictwem strony internetowej lub urządzeń mobilnych. Najważniejszą funkcją kontroli rodzicielskiej jest jednak analizowanie zawartości stron www i ich blokowanie po stwierdzeniu niepożądanych treści.

Wybierz najskuteczniejszą ochronę dziecka

Test AV-Test okazał się prawdziwym wyzwaniem. Nie ma bowiem wzorcowego, idealnego zestawu rozwiązań, które mogłyby być punktem odniesienia dla testowanych rozwiązań. Każdy z badanych programów oferuje ogromną liczbę opcji, różnią się one sposobem wykrywania, filtrowania i blokowania groźnych treści. Jedno jest jednak pewne – mają one skutecznie obniżyć ryzyko napotkania przez najmłodszych nieodpowiednich informacji. I w tym zakresie, mając w teście do czynienia z 25 tys. stron www, najlepiej wypadły Norton Security, Quickheal Internet Security oraz Trend Micro Internet Security. Największą ilość dodatkowych funkcji zwiększających zakres ochrony najmłodszych odnotowano w pakietach BullGuard Premium Protection, Kaspersky Internet Security, Salfeld oraz Trend Micro Internet Security. Jeśli zaś chodzi o dostępność oraz szczegółowość raportów dotyczących odwiedzanych stron i uruchamianych aplikacji przez dzieci to największe możliwości i zróżnicowane funkcje w tym zakresie oferuje Kaspersky Internet Security, Kaspersky Safe Kids Beta, BullGuard Premium Protection, Microsoft Family Safety i programy Salfeld.

 

Źródło: av-test.org

Marcin

PODOBNE ARTYKUŁY

Popularne artykuły

Recent Comments

komputerowiec z sacza on KTO CHCE NADGRYŹĆ JABŁKO?