poniedziałek, 4 marca, 2024
32 220 35 21biuro@omegasoft.pl
spot_img
Strona głównaKasperskyBezpieczeństwo firmowych danych na prywatnych urządzeniach

Bezpieczeństwo firmowych danych na prywatnych urządzeniach

Ankieta Kaspersky Lab wskazuje, że użytkownicy nie martwią się o bezpieczeństwo firmowych danych przechowywanych na prywatnych urządzeniach mobilnych.

Czy dane firmowe są bezpieczne na prywatnych urządzeniach?

klp_smartfon_blokadaNajnowsze badanie Kaspersky Lab skupia się na wykorzystywaniu prywatnych urządzeń przenośnych – laptopów czy tabletów – do pracy i przechowywania na nich dokumentów oraz innych firmowych danych. Okazuje się bowiem, że połowa ankietowanych używa własnych urządzeń w pracy, lecz zaledwie 11% z nich jest zaniepokojona bezpieczeństwem przechowywanych na nich informacji firmowych. 36% użytkowników przechowuje na własnym laptopie pliki robocze, 34% – wiadomości email związane z pracą. Co więcej, na prywatnych urządzeniach można znaleźć również o wiele bardziej wrażliwe dane, które ponad wszelką wątpliwość powinny pozostać poufne. Mowa tu zwłaszcza o hasłach do firmowych kont email (18%), sieci lub VPN (Virtual Private Network) (11%).

Wygodna i bezpieczna praca na własnym urządzeniu

Nie jest zbyt dużym zaskoczeniem fakt, że tego typu informacje stanowią łakomy kąsek dla cyberprzestępców, których przechwycenie może powodować ogromne straty finansowe dla przedsiębiorstw. Mimo to model biznesowy BYOD (bring your own device) jest coraz popularniejszy i przynosi wiele korzyści zarówno dla pracowników, jak i pracodawcy. Jednak należy mieć na uwadze, że niesie on za sobą ryzyko niewłaściwego przechowywania plików. Dlatego podczas wykorzystywania urządzeń prywatnych do celów firmowych tak ważna jest prawidłowa i bezpieczna integracja urządzeń mobilnych z siecią korporacyjną oraz zapewnienie im maksymalnej ochrony.

Aby skutecznie zabezpieczyć prywatne urządzenia mobilne wykorzystywane do celów firmowych, należy korzystać z kompleksowych rozwiązań, które zapewniają ochronę całej sieci korporacyjnej, a nie tylko skupiają się na urządzeniach mobilnych. Warto też zadbać o odpowiednie procedury usuwania prywatnych urządzeń z sieci firmowej i zawartych na nich danych oraz zablokowania dostępu do sieci w przypadku ich kradzieży lub zgubienia oraz odejścia pracownika z firmy.

 

Źródło: kaspersky.com

Marcin

PODOBNE ARTYKUŁY

Popularne artykuły

Recent Comments

komputerowiec z sacza on KTO CHCE NADGRYŹĆ JABŁKO?