niedziela, 14 kwietnia, 2024
32 220 35 21biuro@omegasoft.pl
spot_img
Strona głównaEsetZagrożenia internetowe w 2015 roku

Zagrożenia internetowe w 2015 roku

Laboratoria ESET i Panda Security ostrzegają przed najbardziej prawdopodobnymi zagrożeniami, z jakimi mogą spotkać się Internauci w 2015 roku.

Prognozy bezpieczeństwa

Oprócz licznych podsumowań dotyczących bezpieczeństwa internetowego w minionym roku, eksperci przedstawiają prognozy na kolejnych 12 miesięcy. Z jakimi zagrożeniami mogą spotkać się użytkownicy urządzeń stacjonarnych i przenośnych w 2015 roku? Przed czym szczególnie należy się chronić i jakie kroki podjąć, aby nie narazić na niebezpieczeństwo swoje cenne dane? Na te pytania pomogą nam odpowiedzieć specjaliści ESET i Panda Security.

Ukierunkowane ataki

Eksperci z obydwu laboratoriów wskazują dalszy wzrost liczby zaplanowanych, spersonalizowanych ataków jako najważniejsze zjawisko z jakim możemy spotkać się w 2015 roku. Ich głównymi celami są instytucje oraz starannie wybrane osoby. Do tej pory stanowiły one niewielki odsetek wszystkich szkodliwych działań cyberprzestępców, gdyż wymagały precyzyjnego planowania, zaangażowania większej ilości czasu. Jednak ze względu na oczekiwane korzyści stają się coraz popularniejsze i na pewno będą ważnym punktem na mapie internetowych zagrożeń. Co więcej, na celownikach atakujących mogą także pojawiać się strategiczne organy i instytucje, zajmujące się np. energetyką czy bezpieczeństwem państwa.

Najpopularniejsze rodzaje złośliwego oprogramowania

Prognozowany jest także wyraźny wzrost liczby nowych rodzajów zagrożeń, z którymi użytkownicy będą mogli spotkać się każdego dnia. Miliony nowych próbek wykorzystywanych przez cyberprzestępców mają za zadanie przede wszystkim uzyskanie dostępu do wrażliwych danych i przejęcie pieniędzy użytkowników. Wśród nich na szczególną uwagę zasługują zagrożenia typu ransomware (blokujące dostęp do urządzeń) lub cryptolocker (szyfrujące pliki zapisane na urządzeniu). Odblokowują one dostęp do komputerów lub plików dopiero po opłaceniu „okupu”. Coraz częściej celem ataków będzie też wirtualna waluta – bitcoin.

Pieniądze na celowniku przestępców

Nasze finanse będą zagrożone nie tylko podczas korzystania z komputerów, smartfonów czy tabletów. Ogromna ilość kart płatniczych wydawanych na całym świecie także wzbudza zainteresowanie oszustów. Dlatego też w ciągu najbliższych miesięcy możemy spodziewać się ataków na terminale płatnicze i przechwytywanie danych kart kredytowych na coraz większą skalę.

Atak przez… telewizor

Wzrost sprzedaży różnorodnych urządzeń łączących się z Internetem – to również nie umknęło uwadze przestępców. Telewizory, drukarki, routery są coraz bardzie narażone na ataki, zwłaszcza jeśli połączone są w domowej lub firmowej sieci z innymi rodzajami sprzętu. Ich wykorzystanie jest tym łatwiejsze, że użytkownicy nie przywiązują do nich zbyt dużej wagi i nie dbają o bieżące aktualizacje bezpieczeństwa oraz właściwą ochronę.

Android w niebezpieczeństwie

Panda Security wskazuje na jeszcze jedno istotne zjawisko z jakim możemy mieć do czynienia w 2015 roku. Ataki na smartfony z systemem Android, których celem będzie uzyskanie haseł dostępu do najważniejszych danych, mają osiągnąć niespotykany do tej pory, rekordowy poziom.

 

Źródło: eset.pl, pandasecurity.com

PODOBNE ARTYKUŁY

Popularne artykuły

Recent Comments

komputerowiec z sacza on KTO CHCE NADGRYŹĆ JABŁKO?