poniedziałek, 4 marca, 2024
32 220 35 21biuro@omegasoft.pl
spot_img
Strona głównaKasperskyZagraniczne podróże a dostęp do Internetu

Zagraniczne podróże a dostęp do Internetu

Potrzeba stałego i jak najszybszego połączenia z Internetem może stanowić duże zagrożenie, zwłaszcza podczas zagranicznych podróży

Dostęp do Internetu kosztem bezpieczeństwa

internet-42584_960_720Chęć połączenia z Internetem podczas podróży zagranicznych natychmiast po dotarciu na miejsce to nic zaskakującego. Tuż po wylądowaniu samolotu uruchamiamy smartfony i tablety oraz łączymy się z dostępną siecią bezprzewodową, sprawdzając pocztę, portale społecznościowe czy wiadomości. Tymczasem, zgodnie z najnowszymi badaniami laboratorium Kaspersky, korzystanie z niezabezpieczonych sieci Wi-Fi to poważne ryzyko dla bezpieczeństwa najcenniejszych danych osobowych.

W ankiecie przeprowadzonej przez specjalistów Kaspersky Lab wzięło udział niemal 12 tysięcy osób z różnych regionów świata – Europy, Rosji, Ameryki Łacińskiej, Azji i Stanów Zjednoczonych, którzy podczas międzynarodowych podróży narażeni byli na ataki cyberprzestępców. Niemal połowa z nich zdążyła połączyć się z Internetem jeszcze przed opuszczeniem lotniska docelowego, najczęściej korzystając z bezpłatnych, niewymagających dodatkowych opłat roamingowych sieci Wi-Fi. Najczęściej potrzeba ta jest mocno uzasadniona – chcą oni poinformować swoich bliskich, że bezpiecznie dotarli na miejsce (69%) lub pobrać przechowywane online informacje dotyczące ich dalszej podróży (39%). Uczestnicy badania przyznali jednak również, że natychmiastowe połączenie z siecią nakazują im obowiązki i presja związana z pracą (38%), ale również chęć niezwłocznego korzystania z serwisów społecznościowych. 34% ankietowanych twierdzi także, że przechodzi do trybu online instynktownie, najszybciej jak to jest możliwe.

Groźne publiczne sieci Wi-Fi

Takie szybkie działanie nie sprzyja zastanowieniu się nad sposobem połączenia z Internetem oraz bezpieczeństwem podczas korzystania z publicznej sieci Wi-Fi. Aż 82% użytkowników przyznaje, że łączą się z darmowymi ogólnodostępnymi sieciami bezprzewodowymi bez dodatkowych zabezpieczeń – na lotniskach, w hotelach, kawiarniach czy restauracjach. A ponad połowa z nich nie pamięta, że na ich urządzeniach przechowywane są wrażliwe osobiste informacje. Podczas zagranicznych podróży nie zmieniają się również nawyki użytkowników – 61% z nich korzysta wówczas bez ograniczeń z bankowości, a 55% z zakupów online. Co więcej, w wielu przypadkach podróżujący podczas pobytu za granicą zaczynają korzystać z Internetu w sposób wykraczający poza ich zwykłe przyzwyczajenia – np. umieszczając wiele informacji na portalach społecznościowych lub chętniej korzystając z karty kredytowej podczas zakupów. Tymczasem brak zachowania najważniejszych zasad bezpieczeństwa podczas łączenia z Internetem przez nieznaną i niezaufaną sieć stanowi ogromne zagrożenie i doskonałą okazję do przechwycenia najważniejszych danych przez cyberprzestępców. Przyznaje to zresztą 18% ankietowanych przez Kaspersky Lab turystów, którzy stali się ofiarami ich ataków.

 

Źródło: kaspersky.com

Marcin

PODOBNE ARTYKUŁY

Popularne artykuły

Recent Comments

komputerowiec z sacza on KTO CHCE NADGRYŹĆ JABŁKO?