niedziela, 16 czerwca, 2024
32 220 35 21biuro@omegasoft.pl
spot_img
Strona głównaBitDefenderWpływ ochrony antywirusowej na wydajność komputera

Wpływ ochrony antywirusowej na wydajność komputera

AV-Test sprawdził, czy skuteczna ochrona przed zagrożeniami urządzeń z systemem Windows musi oznaczać pogorszenie ich wydajności.

Test wytrzymałościowy antywirusów

computer-performanceNajnowsze wyniki wyjątkowego, długotrwałego i obszernego testu pomogą rozwiać wątpliwości wielu użytkowników komputerów. Tym razem specjaliści niemieckiego ośrodka starają się rozstrzygnąć, czy efektywność ochrony musi oznaczać spadek wydajności urządzeń.

Badanie trwało aż 14 miesięcy (od stycznia 2014 r. do końca lutego 2015 r.) i zostało przeprowadzone w 7 etapach. Skomplikowane procedury pozwalały ocenić 23 produkty biorące udział w teście aż w 35 obszarach. Szybkość działania i wpływ na wydajność analizowano na urządzeniach wyposażonych w system operacyjnych Windows 7 oraz Windows 8.1.

Realistyczne badanie

Aby zapewnić najbardziej realistyczne warunki, test przeprowadzono podczas czynności wykonywanych przez wszystkich użytkowników komputerów każdego dnia – pobierania plików z Internetu, przeglądania stron www, instalowania aplikacji, uruchamiania aplikacji oraz kopiowania plików. Wyniki i szybkość działania komputerów z aktywną ochroną testowanych programów porównywano do osiągów urządzenia, na którym nie była zainstalowana i uruchomiona żadna aplikacja antywirusowa. Na każdym z pięciu obszarów badania podczas wszystkich 7 etapów przyznawano analizowanym pakietom punkty od 1 do 5 – im większa ich liczba, tym bardziej wpływały one na spadek wydajności komputera.

Wyniki testu wydajnościowego

Tym razem zwycięzcą testu i pakietem antywirusowym, który w najmniejszym stopniu wpływa na działanie chronionego urządzenia podczas codziennego korzystania okazał się Kaspersky Internet Security. Program ten uzyskał niemal idealną średnią 5,1 pkt. podczas wszystkich etapów badania, co wskazuje na niezauważalne obciążenie komputera przez to oprogramowanie. Tuż za nim uplasowały się Bitdefender Internet Security (średnia 5,3 pkt.) oraz Qihoo 360 Internet Security (5,7 pkt.).

Kolejnych 6 testowanych produktów osiągnęło również całkiem zadowalające wyniki zdobywając od 6,1 do 7,9 punktów obciążenia. Wśród nich znalazły się m. in. Trend Micro Internet Security, Norton Security czy F-Secure Internet Security.

Warto też zauważyć, że żaden z pakietów biorących udział w tym kompleksowym badaniu nawet nie zbliżył się do najgorszych możliwych wyników 25 pkt. Zajmujący ostatnie miejsce Threat Track Vipre Internet Security w całym teście osiągnął średnią 13,9 pkt.

Wydajność to nie wszystko

Rezultaty testu wyraźnie wskazują, że odpowiednie oprogramowanie bezpieczeństwa wcale nie musi powodować uciążliwych spowolnień w działaniu komputera. Oczywiście każde z nich wymaga wykorzystania niewielkich zasobów (tak jak każda inna uruchomiona aplikacja), lecz zwykle ich stosowanie może być zupełnie niezauważalne dla użytkownika. Warto więc porównać wyniki tego wyjątkowego testu wydajności z badaniami dotyczącymi skuteczności w wykrywaniu i blokowaniu zagrożeń, aby wybrać najodpowiedniejszy program do własnego użytku. Okazuje się bowiem, że liderzy tego badania gwarantują minimalny wpływ na wydajność przy jednoczesnym znakomitym poziomie ochrony.

Źródło: av-test.org

Marcin

PODOBNE ARTYKUŁY

Popularne artykuły

Recent Comments

komputerowiec z sacza NA KTO CHCE NADGRYŹĆ JABŁKO?