niedziela, 16 czerwca, 2024
32 220 35 21biuro@omegasoft.pl
spot_img
Strona głównaF-SecureWzrasta liczba zagrożeń wymuszających okup

Wzrasta liczba zagrożeń wymuszających okup

Laboratorium F-Secure w najnowszym raporcie wskazuje na coraz częstsze ataki przy pomocy oprogramowania typu ransomware.

Raport dotyczący zagrożeń internetowych od F-Secure

fsecure-raportSpecjaliści stale przestrzegają użytkowników komputerów i Internetu przed zagrożeniami, szczególnie tymi, których celem jest zdobycie ich pieniędzy. Ich liczba stale rośnie, a metody wykorzystywane przez cyberprzestępców są coraz bardziej wyszukane i zaawansowane. Najnowszy raport producenta oprogramowania antywirusowego F-Secure dostarcza ważnych informacji na temat aktualnych zagrożeń cyfrowych oraz wyraźnie wskazuje na wzrost ilości szkodliwych programów przeznaczonych do wyłudzania pieniędzy od właścicieli zarówno urządzeń przenośnych, jak i komputerów PC. Na podstawie danych zebranych w II połowie 2014 roku szczegółowo analizuje zmiany i trendy w tym zakresie.

Ransomware coraz groźniejszy

Badania F-Secure wskazują przede wszystkim na gwałtowne rozprzestrzenianie się złośliwego oprogramowania typu ransomware, które blokuje możliwość korzystania z urządzeń i oferuje ich odblokowanie po zapłaceniu wskazanej sumy pieniędzy – okupu. Ten typ działania przestępców dotyka zarówno użytkowników komputerów PC, jak i coraz częściej urządzeń przenośnych mających dostęp do sieci.

Specjaliści odnotowali także coraz powszechniejszą obecność zagrożeń wykorzystujących słabe punkty w systemie lub zainstalowanych aplikacjach, nawet tych doskonale znanych i pochodzących ze sprawdzonego źródła. Dlatego tak ważne staje się instalowanie kolejnych aktualizacji posiadanego oprogramowania, eliminujących luki bezpieczeństwa.

Raport przestrzega także przed zagrożeniami dla użytkowników serwisów społecznościowych. Dzięki złośliwym rozszerzeniom przeglądarek internetowych cyberprzestępcy atakują ich konta, przechwytując wrażliwe dane oraz publikując niechciane informacje. Nadal bardzo aktywne są także inne rodzaje zagrożeń internetowych – wirusy i robaki.

Drogie wiadomości SMS

W krajobraz dzisiejszych zagrożeń internetowych wpisały się także szczególnie ważne dla posiadaczy smartfonów trojany, które powodują wysyłanie kosztownych wiadomości sms premium bez ich wiedzy i zgody. To najszybciej rozwijająca się rodzina zagrożeń mobilnych, które dotyka właścicieli smartfonów z systemem Android (niemal połowę z nich zidentyfikowano w II połowie 2014 roku).

 

Źródło: f-secure.com

Marcin

PODOBNE ARTYKUŁY

Popularne artykuły

Recent Comments

komputerowiec z sacza NA KTO CHCE NADGRYŹĆ JABŁKO?