poniedziałek, 27 maja, 2024
32 220 35 21biuro@omegasoft.pl
spot_img
Strona głównaKasperskyZagrożenia mobilne według Kaspersky Lab

Zagrożenia mobilne według Kaspersky Lab

Raport Mobile CyberThreats wskazuje na najważniejsze cele ataków na urządzenia przenośne.

Roczne badania zagrożeń dla Android

Rozpoczęcie współpracy Kaspersky Lab z Interpolem zaowocował przeprowadzeniem badań dotyczących zagrożeń mobilnych dla urządzeń z systemem Android. Opublikowany raport obejmuje okres od sierpnia 2013 do lipca 2014 roku – jego wyniki są więc przekrojowe i pozwalają poznać ogólne tendencje w zakresie ataków na smartfony i tablety. Analizę przeprowadzono na podstawie wszystkich ataków na urządzenia z systemem Android zarejestrowanych przez oprogramowanie antywirusowe Kaspersky (dotyczyło ono użytkowników oprogramowania Kaspersky zabezpieczającego urządzenia mobilne).

Ogromna liczba zagrożeń

Ogólne rezultaty badań wskazują na ogromny wzrost liczby zagrożeń dla smartfonów i tabletów. W ciągu 10 miesięcy (sierpień 2013 – marzec 2014) jest to niemal dziesięciokrotny wzrost – z 69 tys. w sierpniu 201 do 644 tys. w marcu 2014. A co za tym idzie, gwałtownie zwiększyła się liczba osób, których ataki bezpośrednio dotyczyły (w sierpniu 2013 roku było ich 35 tys., a w marcu 2014 już 242 tys.).

Cyberprzestępcy najczęściej atakowali użytkowników z Rosji, Ukrainy, Hiszpanii, Wielkiej Brytanii, Wietnamu, Malezji, Niemiec, Indii i Francji. Również posiadacze urządzeń z Polski znaleźli się w pierwszej dziesiątce najczęściej atakowanych – zajęli 10. miejsce (dotyczyło ich 1,52% wszystkich światowych ataków).

Najważniejsze cele cyberprzestępców

Według Mobile CyberThreats 59,06% ataków miało na celu kradzież pieniędzy użytkowników smartfonów i tabletów. Oznacza to, że w podanym okresie 588 tysięcy właścicieli urządzeń na całym świecie miało do czynienia z zagrożeniami tego typu, co stanowi sześciokrotny wzrost w porównaniu do analogicznego okresu rok wcześniej.

Wśród finansowych zagrożeń, z jakimi zetknęli się użytkownicy, najczęstszym były trojany, które bez ich wiedzy i zgody przesyłały drogie wiadomości SMS na numery premium. Często pojawiały się również inne rodzaje trojanów, wyłudzających dane związane z bankowością internetową, kartami kredytowymi itp.

Kolejne miejsca zajęły programy RiskTool (21,52%), które z zasady nie są szkodliwe, lecz bywają wykorzystywane przez przestępców np. do przekazywania danych geolokacyjnych oraz adware (7,37%) – wykorzystujące reklamy pojawiające się na odwiedzanych stronach do przekazywania wrażliwych danych użytkowników.

 

Źródło: kaspersky.com

Marcin

PODOBNE ARTYKUŁY

Popularne artykuły

Recent Comments

komputerowiec z sacza NA KTO CHCE NADGRYŹĆ JABŁKO?