niedziela, 14 kwietnia, 2024
32 220 35 21biuro@omegasoft.pl
spot_img
Strona głównaAktualnościZagrożenia we współczesnym Internecie

Zagrożenia we współczesnym Internecie

Wraz z coraz częstszym pojawianiem się nowych technologii oraz rozwojem Internetu i wdrażaniem go w życie codzienne pojawia się również coraz więcej zagrożeń, jakie czekają na użytkowników wspomnianych wcześniej dobrodziejstw XXI wieku. W dzisiejszych czasach nie tylko komputery korzystają z Internetu. Nie jest tu mowa również o telefonach komórkowych. Mianowicie coraz częściej pełną swoją funkcjonalność dopiero po podłączeniu do sieci internetowej takie urządzenia jak między innymi sprzęt RTV, AGD, zegarki, elementy wyposażenia biur, domu, przyrządy medyczne, czy nawet i całe budynki określane mianem inteligentnych domów. Internet odgrywa również wielką rolę w coraz większej ilości firm zajmujących się chociażby produkcją czy dystrybucją. Są to firmy transportowe, produkcyjne, firmy usługowe. Śmiało można rzec, że każdy biznes bardzo korzysta na funkcjonowaniu za pomocą Internetu. Niezmiernie popularne fanpage stają się powoli podstawą prowadzenia marketingu danej marki. Reklamy z radia, prasy, czy telewizji coraz częściej przenoszą się do świata wirtualnego a coraz większa liczba bardzo dochodowych projektów dotyczy tylko i wyłącznie Internetu.

Internet – potęga XXI wieku

Nie ma co ukrywać. Internet w dzisiejszych czasach jest potęgą. Wiele od niego zależy. Jednak nie tylko mniej lub bardziej legalnie działający na rynku przedsiębiorcy zaczęli zauważać jego potęgę. Internet przykuł uwagę również przestępców. Tych mniej i bardziej groźnych. Są to ludzie, którzy czekają na to, by dostać w swoje ręce nasze prywatne dane takie jak na przykład między innymi hasła do bankowości elektronicznej, dane do poczty e-mail czy chociażby informacje dotyczące nas samych, które z kolei sami często bezmyślnie wręcz udostępniamy za pośrednictwem coraz to większej ilości portali społecznościowych. Kiedyś wystarczył ludziom zwykły czat, zaś twórcy dzisiejszych portali społecznościowych ścigają się we wdrażaniu do swoich projektów coraz to nowszych, bardziej innowacyjnych funkcji. Dodawanie zdjęć, pisanie ze znajomymi czy zapraszanie ich do kręgu znajomych już nie wystarcza. Teraz potrzebujemy czegoś więcej. Korzystają z tego zarówno twórcy portali, z jakich my bez oporów używamy, jak i przestępcy którzy polują na nasze dane osobowe. Ludzie coraz bardziej zaczynają ufać mocy Internetu. Myślą, że są w nim całkowicie bezpieczni, przekładając na niego coraz więcej bardzo ważnych aspektów swojego życia. A przecież wystarczy, że używany przez nas sprzęt, a właściwie jego ochrona zostanie zaatakowana i ktoś przejmie nad nim kontrolę. Może on nie tylko wykradać wtedy nasze poufne dane ale i wprowadzać nas w błąd, co z kolei może stać się w przyszłości przyczyną tragedii. Ingerencja w nasze życie za pomocą podłączonego do sieci Internet sprzętu, czy portali społecznościowych może być naprawdę wielka a my możemy po prostu nie zdawać sobie z tego sprawy. Przestępcy idą z duchem czasu. Wystarczy, że dostaną się oni do naszego konta na którymś z portali społecznościowych lub do naszej skrzynki poczty elektronicznej e-mail. W takim przypadku bez większych problemów uda im się wykraść nasze poufne informacje, nie tylko hasła ale i prywatne zdjęcia, rozmowy, czy rzeczy, które z pozoru są ukryte, coś co sami chcemy ukryć przed innymi. Później mogą nas szantażować. Zarówno ujawnieniem do szerszego grona odbiorców informacji, jakie chcemy ukryć, jak i zablokowaniem nam dostępu do plików, na których nam z jakichś powodów bardzo zależy. Takie sprawy z reguły niezmiernie rzadko zgłaszane są organom ścigania, a nawet jeśli, to rasowi przestępcy zazwyczaj wiedzą, jak się przed nimi ukryć, szczególnie w Internecie, gdzie wystarczy wykonanie kilku tricków, by człowiek był niemal całkowicie anonimowy. A z całą pewnością na tyle, by niska szkodliwość społeczna czynu sprawiała, iż organy ścigania nie podejmą wystarczających środków, by znaleźć osobę, która nam zagraża.
Również firmy, zarówno te mniejsze jak i większe mogą zostać zaatakowane, jeśli tylko dana firma korzysta w jakikolwiek sposób z sieci czy to podłączając do niej swoje systemy czy to prowadząc kampanie reklamowe może liczyć się z tym, iż jeśli się odpowiednio nie zabezpieczy może zostać celem ataku cyberprzestępców. Wszystkie informacje mogą wypłynąć a marka może być szkalowana dopóki nie zapłacimy okupu czy nie spełni innych żądań przestępców. Należy również pamiętać, iż w samym 2015 roku ponad połowa, ponieważ aż 58% komputerów firmowych stało się celem przynajmniej jednej próby infekcji lub ataku przy pomocy złośliwego oprogramowania. Niestety dane te z roku na rok są coraz wyższe, a przestępczość przenosi się do Internetu.

Terroryści w Internecie

Coraz częściej słyszy się o atakach ugrupowań terrorystycznych na cele, które do tej pory nie były brane pod uwagę przez służby mające nas chronić przed terrorystami. Nic więc nie ma dziwnego w tym, iż terroryści coraz częściej korzystają z dobrodziejstw Internetu i to właśnie on odgrywa w ich planach znaczną rolę. Czasami jest to jedynie komunikacja pomiędzy różnymi osobami odpowiedzialnymi za dany atak. Innym razem może być to cały atak skierowany w newralgiczny punkt miejscowości, na który ugrupowanie zamierza przypuścić atak innymi środkami.

Inteligentne telefony w Internecie

Coraz więcej osób korzysta z tak zwanych smartphonów czyli inteligentnych telefonów, które posiadają wiele dodatkowych funkcji. Telefony te do sprawnego działania bardzo często potrzebują połączenia z Internetem. Wiąże się to nie tylko z samą funkcjonalnością danego telefonu, ale również i z tym, co chcemy za jego pośrednictwem robić. Chcielibyśmy mieć bankowość elektroniczną pod ręką? Nic trudnego. Wystarczy z oficjalnej strony banku pobrać aplikację i już bez skrępowania możemy korzystać ze swojego konta z poziomu telefonu. Jednak i tutaj czyhają na nas rozmaite pułapki zastawione przez cyberprzestępców. Strony internetowe do złudzenia przypominające te, które prowadzi dla nas bank. Z takich stron również bez żadnego większego problemu możemy pobrać aplikację, jednak korzystanie z niej może być dla nas wielce zgubne. Banki coraz częściej wprowadzają coraz to bardziej wyspecjalizowane rozwiązania mające na celu ochronę naszych danych, jednak cyberprzestępcy również nie pozostają w tyle. Z naszego telefonu można wykraść nie tylko dane do konta bankowego ale również listę naszych kontaktów, nasze wiadomości, zdjęcia, czyli innymi słowy, podsumowując, całą naszą sferę prywatności.
Niemal każda osoba, która w jakiś sposób istnieje w życiu publicznym jest zagrożona atakami cyberprzestępców. Jeśli chce się być zapamiętanym, trzeba o sobie przypominać ludziom. Rozmaite gwiazdy, artyści, politycy czy dziennikarze. Wszyscy oni, by osiągnąć oczekiwany sukces, muszą dotrzeć do ludzi. A jaki sposób na dotarcie do ludzi w dzisiejszych czasach jest najłatwiejszy? No właśnie. Odpowiedź sama się nasuwa. Internet. Może być on zarówno pomocny, jak i zgubny. Cyberprzestępcy mogą wykradać dane osób publicznych oraz grozić użyciem ich do zniszczenia kariery w zamian za spełnienie żądań. Czasami te żądania są naprawdę straszne a z sytuacji nie ma jednego, dobrego wyjścia. Lepiej unikać takich problemów. Jednak nie tylko osoby publiczne muszą na to uważać. Tak właściwie powinien uważać każdy kto zostawia w sieci choć namiastkę swojej prywatności i nie chciałby, by została ona wykorzystana w jakichś niecnych czynach. A chyba nikt nie chce być w sytuacji gdy ktoś na drugim końcu świata się za niego w jakiś sposób podszywa i korzysta z jego wizerunku.

Jak się zabezpieczyć?

Łatwość, z jaką korzystamy z dobrodziejstw techniki jest zaskakująca. Nie mamy większych problemów z nauką obsługi komputera czy z korzystaniem z nowych funkcji w telefonie. Oczywiście, technologia bardzo ułatwia nam życie zarówno prywatne jak i zawodowe. Jednak należy pamiętać, że życie nie kończy się tylko na niej. Najważniejsze jest to, byśmy byli świadomi zagrożeń jakie na nas czekają i jak w prawidłowy sposób się przed nimi ochronić. Musimy mieć również na oku wszelkie nowinki technologiczne, które pojawiają się niemal codziennie. Z racji tego, iż każde nowe urządzenie czy oferowana nam usługa z pozoru mająca ułatwiać nam życie ma również swoje ciemne strony i niedoskonałości. Pobierając aplikacje, należy korzystać z oficjalnych stron i sklepów. Wtedy to mamy pewność, że wraz z aplikacją nie pobierzemy programu który może wykradać nasze dane lub w inny sposób ingerować w nasze życie. Korzystając z technologii pamiętajmy po prostu, że to nasze życie i prywatność są najważniejszymi aspektami, a reszta jest zaś jedynie dodatkiem mającym nam to życie jedynie ułatwić lub umilić.

PODOBNE ARTYKUŁY

Popularne artykuły

Recent Comments

komputerowiec z sacza on KTO CHCE NADGRYŹĆ JABŁKO?