poniedziałek, 27 maja, 2024
32 220 35 21biuro@omegasoft.pl
spot_img
Strona głównaBiznesPracaZnajomość pakietu Office w CV

Znajomość pakietu Office w CV

[et_pb_section fb_built=”1″ admin_label=”section” _builder_version=”3.22″ global_colors_info=”{}”][et_pb_row admin_label=”row” _builder_version=”3.25″ background_size=”initial” background_position=”top_left” background_repeat=”repeat” global_colors_info=”{}”][et_pb_column type=”4_4″ _builder_version=”3.25″ custom_padding=”|||” global_colors_info=”{}” custom_padding__hover=”|||”][et_pb_text admin_label=”Text” _builder_version=”3.27.4″ background_size=”initial” background_position=”top_left” background_repeat=”repeat” global_colors_info=”{}”]

Chcesz napisać skuteczne CV i szybko znaleźć dobrą pracę? To wymagające zadanie, ale stosując się do kilku istotnych zasad, stworzysz zawodowy życiorys, który przyciągnie uwagę pracodawcy.

Współcześni rekruterzy poszukują przede wszystkim osób, które są w stanie wykazać się konkretnymi umiejętnościami. Wykształcenie schodzi na dalszy plan na rzecz specjalistycznych kompetencji, zdobywanych np. podczas kursów czy szkoleń. Coraz popularniejsze staje się też przebranżowienie, dlatego wykształcenie może mieć dla pracodawcy dużo mniejsze znaczenie niż Twoje praktyczne umiejętności.

Jedną z istotnych kompetencji jest obsługa pakietu Office. Umiejętnie ją opisując, możesz już na wstępie uzyskać przewagę nad innymi kandydatami. Jak przedstawić znajomość pakietu Office w CV? Podpowiadamy.

Podstawy Office w szkole to za mało

Na początek zapamiętaj sobie jedną rzecz – podawanie w CV informacji typu “podstawowa znajomość obsługi komputera” czy “dobra obsługa komputera” to jeden z najczęstszych błędów popełnianych w CV! Obecnie praktycznie każdy umie korzystać z komputera na podstawowym poziomie, nie jest to więc żadna godna uwagi informacja.

To, jak wygląda przygotowanie w zakresie pakietu Office dla szkół, często pozostawia wiele do życzenia. Nauczyciele rzadko uczą konkretnych umiejętności, które mogą przydać się w pracy. Jeśli Twoja znajomość pakietu Office skończyła się na umiejętności tworzenia tabelki w Wordzie, czas nadrobić zaległości.

Aby Twoje CV miało wartość dla pracodawcy, musisz wymienić w nim konkretne programy, które umiesz obsługiwać, a także określić poziom ich znajomości. Dodatkowo możesz potwierdzić swój stopień zaawansowania, podając funkcje, z których korzystasz, lub dodać link do wykonanych przez siebie prac w konkretnym programie.

W którym miejscu w CV opisać znajomość pakietu Office?

Twoje praktyczne umiejętności są najważniejsze dla pracodawcy – dlatego powinieneś dodać je w widocznym miejscu. Najlepiej umieścić je tuż pod tzw. podsumowaniem zawodowym, czyli krótkim opisem Twoich celów jako pracownika – swoistą autoreklamą, o której niestety wiele osób piszących CV zapomina.

Umiejętności i doświadczenie zawodowe są o wiele ważniejsze, niż wykształcenie – dlatego w takiej kolejności powinieneś zamieszczać je w CV. Dla rekruterów najważniejsze są umiejętności – to tę część czytają w pierwszej kolejności. Zadbaj więc, aby znaleźli w niej wszystko, co może ich interesować.

Opisując umiejętności w CV, możesz podzielić je na dwie kategorie – kompetencje twarde oraz miękkie. Znajomość pakietu Office umieść na liście kompetencji twardych. Obejmują one Twoje umiejętności specjalistyczne, merytoryczną wiedzę, którą łatwo zmierzyć i zweryfikować, jak np. znajomość języków obcych, prawo jazdy kat. B czy właśnie obsługa programów komputerowych. Kompetencje miękkie związane są z osobowością człowieka i dotyczą np. radzenia sobie ze stresem, zarządzania czasem czy współpracy w grupie.

Opisując swoje kompetencje w CV, w tym znajomość pakietu Office, pamiętaj również o atrakcyjnym graficznym przedstawieniu informacji o sobie. Odpowiednie wyróżnienie poszczególnych cech zwróci uwagę rekrutera i da Ci większe szanse na zdobycie wymarzonej pracy.

Jakie programy z pakietu Office warto wpisać do CV?

Określając znajomość pakietu Office w CV, pamiętaj o podstawowej zasadzie – wszystkie umiejętności powinny być opisane w sposób dostosowany do oferty pracy. Błędem jest więc tworzenie uniwersalnego CV i wysyłanie go do wielu pracodawców – chyba, że faktycznie pochodzą z jednej branży.

Ważne jest, aby opisywać swoje kwalifikacje w taki sposób, by wiązały się z wymaganiami podanymi w ogłoszeniu. Zupełnie inne umiejętności będą przecież interesowały pracodawcę, który szuka księgowego, a zupełnie inne osobę rekrutującą na stanowisko pracownika drukarni.

Pamiętaj więc, aby w pierwszej kolejności skupić się na tych programach, które dotyczą oferty pracodawcy. W żadnym wypadku jednak nie wyolbrzymiaj swoich umiejętności. Pisz o tym, co faktycznie umiesz i nie wymieniaj narzędzi, które znasz tylko z nazwy. Pracodawca łatwo może zweryfikować Twoje kompetencje podczas rozmowy rekrutacyjnej.

Może się też zdarzyć, że dane stanowisko nie wymaga znajomości szczególnych programów, a jedynie “sprawnej obsługi komputera”. W takiej sytuacji wypisz nazwy wszystkich narzędzi, z których korzystasz.

Zawartość pakietu Office, czyli na co warto zwrócić uwagę, pisząc CV

Większość pracodawców wymaga od swoich pracowników znajomości pakietu Office, zwłaszcza w przypadku pracy biurowej. Opis “Znajomość pakietu Office – dobra” jest jednak dość tajemniczy, biorąc pod uwagę, jak wiele programów zawiera się w pakiecie Office.

Dużo lepszą droga jest wymienienie poszczególnych programów, z których korzystasz i określenie poziomu jego znajomości. Możesz przecież doskonale radzić sobie z Wordem, ale Excela znać na podstawowym poziomie.

Jakie dokładnie programy zawiera pakiet Office? Większość zapewne znasz, ale niektóre mogą być dla Ciebie odkryciem. Pakiet Office zawiera programy podstawowe oraz programy dodatkowe, co razem daje pokaźną listę.

Programy podstawowe obejmują:

 • Word

Znany niemal każdemu edytor tekstu. Pozwala tworzyć, formatować i edytować teksty na komputerze lub urządzeniu przenośnym.

 • Excel

Program dający możliwość organizacji danych w arkuszach kalkulacyjnych oraz na wykresach. Posiada rozbudowane menu, które pozwala na szybkie i proste zarządzanie oraz przechowywanie danych potrzebnych do analiz, prognoz itp.

 • OneNote

Program do tworzenia i organizowania notatek – swego rodzaju notatnik pracujący w trybie graficznym, w którym można przemieszczać notatki i łączyć je z innymi.

 • Outlook

Menedżer informacji osobistych i program komunikacyjny. Kojarzy się głównie z pocztą e-mail, jednak zapewnia również miejsce do zarządzania kalendarzami, kontaktami i innymi informacjami.

 • PowerPoint

Pozwala na tworzenie prezentacji multimedialnych, w których tekst, grafika, filmy lub inne obiekty są łączone w slajdy przez użytkownika.

Lista programów dodatkowych wchodzących w skład pakietu Office jest długa. Znajdziesz wśród nich m.in.:

 • Acces

System obsługi relacyjnych baz danych, używany przez małe i średnie firmy do analizy i przetwarzania danych.

 • Entourage

Ten program to odpowiednik Microsoft Outlook dla systemu Mac OS.

 • Project

Aplikacja wspomagająca zarządzanie projektami, zasobami, czasem i finansami projektu. Oferuje rozbudowany interfejs do zarządzania ważnymi aspektami projektu.

 • Publisher

Program służący do tworzenia materiałów marketingowych. Za jego pomocą możesz je przygotować do druku, zamieszczać w sieci oraz przesyłać pocztą elektroniczną. Firmy używają go np. do tworzenia wizytówek, folderów, gazetek itp.

Opis obsługi pakietu Office w CV powinien więc zawierać konkretne programy, które znasz i z których korzystasz wraz z określeniem Twojego poziomu zaawansowania. Oto przykładowy wzór takiego opisu:

Znajomość pakietu Office:

 • Word – poziom zaawansowany,
 • Excel – poziom zaawansowany,
 • PowerPoint – poziom średniozaawansowany,
 • Publisher – poziom podstawowy.

Pamiętaj – kluczowe jest zapoznanie się z ofertami i rozeznanie się w tym, które programy są najistotniejsze w branży, w której poszukujesz pracy. Zawsze warto skorzystać z kursów online oraz szkoleń stacjonarnych, aby poszerzyć wiedzę i zwiększyć swoją szansę na zdobycie wymarzonego stanowiska.

[/et_pb_text][/et_pb_column][/et_pb_row][/et_pb_section]
PODOBNE ARTYKUŁY

Popularne artykuły

Recent Comments

komputerowiec z sacza NA KTO CHCE NADGRYŹĆ JABŁKO?