poniedziałek, 4 marca, 2024
32 220 35 21biuro@omegasoft.pl
spot_img
Strona głównaKasperskyAtaki finansowe w 2014 roku

Ataki finansowe w 2014 roku

Kaspersky Lab podsumowuje informacje dotyczące zeszłorocznych ataków phishingowych, ich celów i metod stosowanych przez oszustów.

Internetowe zagrożenia finansowe

Laboratorium Kaspersky przygotował coroczny raport dotyczący zagrożeń finansowych, z jakimi mieli do czynienia użytkownicy korzystający z oprogramowania Kaspersky na całym świecie. Zgodnie z ‘Financial Cyberthreats in 2014’, produkty antywirusowe odnotowały 22,9 miliona różnorodnych ataków finansowych, skierowanych przeciw 2,7 milionom osób.

Mimo, że liczby te robią ogromne wrażenie, to informacje napawają optymizmem. W porównaniu bowiem do poprzedniego roku oznacza to realny spadek liczby ataków o 19,23% oraz zmniejszenie ilości dotkniętych nimi użytkowników o 29,77%. To pocieszające wiadomości, trudno jednak na razie mówić o stałej tendencji.

Phishing – internetowa plaga

Phishing to bijąca rekordy metoda wykorzystywana przez cyberprzestępców. To jeden z rodzajów oszustw internetowych polegający na podszywaniu się za pomocą fałszywych stron internetowych lub wiadomości e-mail pod znane, budzące zaufanie serwisy i wyłudzanie danych. Najczęściej przez użytkowników nieświadomie ujawniane są loginy i hasła kont internetowych oraz inne dane osobiste. Jest to tym bardzie podstępne zagrożenie, że nowoczesne strony phishingowe są coraz bardziej zaawansowane i wyrafinowane, a przez to coraz trudniejsze do rozpoznania przez Internautów.

Pieniądze na celowniku

Zgodnie z raportem Kaspesrky Lab spośród wszystkich ataków phishingowych w 2014 roku, 28,8% miało na celu kradzież danych finansowych, umożliwiających uzyskanie dostępu do pieniędzy użytkowników. Co prawda oznacza to spadek o 2,7% w porównaniu do 2013 roku, lecz wynika on z modyfikacji metod oszustów. Do niedawna do ataków wykorzystywano przede wszystkim wizerunek doskonale znanych, międzynarodowych banków (w 2013 roku 22,2%). Ze względu jednak na liczne akcje informacyjne oraz coraz większą świadomość użytkowników, oszuści, aby wzbudzać mniejszą podejrzliwość, zaczęli podszywać się pod inne serwisy – systemów płatniczych (przede wszystkim Visa, PayPal, American Express), sklepów i portali zakupowych (Amazon, Apple, eBay).

Co ciekawe, w 2014 roku odnotowano wzrost finansowych ataków phishingowych na użytkowników urządzeń Mac OS X. W porównaniu do 2013 roku ich liczba wzrosła o 9,6% i stanowiła 48,5% wszystkich ataków phishingowych na urządzenia Mac.

Mając na uwadze liczbę ataków należy więc zadbać o swoje bezpieczeństwo i wybrać odpowiedną ochronę. Z pomocą przychodzi oprogramowanie antywirusowe, przed decyzją warto jednak zwrócić uwagę, czy jest ono wyposażone w wyspecjalizowany moduł antyphishingowy. Zwłaszcza, że skutki finansowego phishingu mogą być dla nas i naszych bliskich bardzo dotkliwe.

 

Źródło: kaspersky.com
Marcin

PODOBNE ARTYKUŁY

Popularne artykuły

Recent Comments

komputerowiec z sacza on KTO CHCE NADGRYŹĆ JABŁKO?