niedziela, 21 kwietnia, 2024
32 220 35 21biuro@omegasoft.pl
spot_img
Strona głównaG DataBezpieczne świąteczne zakupy online

Bezpieczne świąteczne zakupy online

Producent oprogramowania antywirusowego G Data ostrzega i radzi, jak uniknąć niebezpieczeństw podczas świątecznych zakupów internetowych.

Zagrożenia podczas zakupów online

christmas shopping_125148308-thumb-380xauto-2460Coraz więcej osób decyduje się uniknąć zatłoczonych sklepów i uciążliwych kolejek, decydując się na zakup świątecznych prezentów przez Internet. E-sklepy przeżywają prawdziwe oblężenie. Okres świąteczny to jednak nie tylko czas najwyższych wskaźników sprzedaży internetowej, ale również sezon największej aktywności cyberprzestępców, których celem jest kradzież prywatnych danych oraz pieniędzy użytkowników.

Na Internautów czekają coraz bardziej podstępne sztuczki oszustów, którzy wykorzystują świąteczne kampanie mailowe czy oczekiwane przez klientów sklepów informacje o dostawie i płatnościach online, do przesyłania złośliwego oprogramowania i przejęcia poufnych danych. Równie częstą metodą jest podszywanie się pod znane serwisy, zachęcające do dokonywania płatności na fałszywe rachunki należące do przestępców.

Świąteczne okazje – nie dajmy się oszukać

Z pomocą Internautom planującym zakupy świąteczne online przychodzą specjaliści G Data, którzy przygotowali kilka informacji o najczęstszych sposobach wyłudzania danych lub pieniędzy przez osoby niepowołane.

W sezonie gwiazdkowym popularne stają się nieprawdopodobnie korzystne superokazje. Użytkownicy często bombardowani są ofertami sprzedaży zwykle drogich i ekskluzywnych produktów (np. sprzętu elektronicznego lub biżuterii) w zaskakująco niskich cenach. Powinny one natychmiast wzbudzić podejrzenia – najczęściej bowiem kierują one użytkowników na fałszywe strony internetowe lub witryny infekujące urządzenia złośliwym oprogramowaniem. A to już prosta droga do wyłudzenia pieniędzy lub przejęcia poufnych danych. Na podobnych zasadach działają fałszywe maile przesyłane do osób oczekujących na przesyłki oraz wiadomości z życzeniami i pozdrowieniami świątecznymi. Cyberprzestępcy manipulują również transakcjami bankowymi online, przekierowując użytkowników na strony podszywające się pod prawdziwe, zaufane strony banków lub serwisów płatności.

Najważniejsze zasady bezpieczeństwa podczas zakupów online

Aby uchronić się przed zagrożeniami i uniknąć przykrych niespodzianek w tym radosnym świątecznym czasie, warto skorzystać z kilku rad i wskazówek przygotowanych przez ekspertów G Data:

  • Zadbaj o właściwą ochronę podczas korzystania z Internetu. Wykorzystaj zaawansowane i kompleksowe narzędzia oprogramowania antywirusowego, które powinny być nieodłącznym wyposażeniem każdego urządzenia połączonego z siecią, chroniąc użytkowników i ich dane przed różnorodnymi zagrożeniami w czasie rzeczywistym.
  • Zainstaluj aktualizacje oprogramowania. Wszystkie aktualizacje posiadanych programów powinny być zainstalowane najszybciej jak to możliwe – mają one na celu nie tylko poprawę działania aplikacji czy ich unowocześnienie, ale również wyeliminowanie luk bezpieczeństwa.
  • Dbaj o bezpieczeństwo transakcji bankowych. Zachowaj szczególną ostrożność podczas dokonywania płatności – sprawdź adres internetowy i symbol kłódki obok bezpiecznego adresu rozpoczynającego się od https://, numer konta (szczególnie jeśli było kopiowane) itp.
  • Kupuj w sprawdzonych sklepach. Przed dokonaniem zakupu w wybranym sklepie internetowym warto sprawdzić informacje i opinie na jego temat. Należy też zapoznać się z warunkami zakupów i dostawy.
  • Pozbądź się spamu. Wiadomości z podejrzanymi ofertami handlowymi lub wzbudzające niepokój należy natychmiast usunąć ze swoje skrzynki mailowej. Pod żadnym pozorem nie otwieraj dołączonych do nich załączników ani nie klikaj w linki w nich zawarte.

Źródło: gdatasoftware.com

Marcin

PODOBNE ARTYKUŁY

Popularne artykuły

Recent Comments

komputerowiec z sacza on KTO CHCE NADGRYŹĆ JABŁKO?