niedziela, 14 kwietnia, 2024
32 220 35 21biuro@omegasoft.pl
spot_img
Strona głównaKasperskyNadal używasz jednego hasła do wielu kont?

Nadal używasz jednego hasła do wielu kont?

Najnowsza ankieta Kaspersky Lab przedstawia obraz niebezpiecznych nawyków użytkowników dotyczących tworzenia haseł do kont internetowych.

Silne hasła dla każdego konta = bezpieczeństwo online

passwordsOpublikowane właśnie wyniki ankiety przeprowadzonej przez laboratorium Kaspersky, mającej na celu zbadanie podejmowanych przez internautów środków bezpieczeństwa w sieci, wyraźnie wskazała, że wielu z nich nadal nie jest wystarczająco ostrożnych w zakresie tworzenia haseł online.

Według danych Kaspersky jedynie 38% użytkowników tworzy silne hasła dla każdego swojego konta. Na przeciwległym biegunie znajduje się 14% ankietowanych, którzy mają jedno hasło do wszystkich kont internetowych, mimo że ryzykują oni uzyskanie dostępu do wszystkich swoich kont przez niepowołane osoby w razie wykradzenia lub wycieku tych wrażliwych informacji.

Należy także przyznać, że niewiele mniejsze ryzyko ponoszą internauci, którzy używają kilku haseł dla wielu kont (przyznaje się do tego 36% z nich), jak również stosują odmiany tego samego hasła dla wielu kont (12%). Zestawiając te dane z wynikami wcześniejszych badań laboratorium Kaspersky, wskazującymi że 10% ankietowanych wykorzystuje hasła krótsze niż 8 znaków oraz 12% z nich nie podejmuje żadnych starań, aby ich hasła stały się trudniejsze do rozszyfrowania (np. za pomocą dużych i małych liter, cyfr, wprowadzania znaków interpunkcyjnych itp.), można spodziewać się że w wielu przypadkach odgadnięcie haseł nie nastręcza większych problemów.

Bezpieczne przechowywanie haseł

Co gorsza, badanie Kaspersky wykazały także, że użytkownicy domowi ponoszą dodatkowe ryzyko, przechowując swoje najcenniejsze hasła w łatwo dostępnych lub niezabezpieczonych miejscach. Ponad połowa respondentów (57%) przyznała, że zapisuje hasła na kartce papieru, w pamięci telefonu, w plikach tekstowych na swoich urządzeniach lub zapisuje je w przeglądarce. Co do tej ostatniej metody przechowywania haseł, to aż 36% ankietowanych jest gotowa zgodzić się na zachowanie haseł i loginów w pamięci przeglądarki, nie bacząc na możliwość ich przejęcia w razie utraty, zgubienia lub kradzieży urządzenia.

Ten wyjątkowo niedbały stosunek do haseł do kont internetowych może wynikać z nieświadomości internautów co do zagrożeń i konsekwencji przejęcia tych danych przez niepowołane osoby. Wielu z ankietowanych jest także przekonana, że nie posiada na swoim komputerze poufnych danych, nie zdając sobie sprawy, że hasła i loginy są jednym z ulubionych celów cyberprzestępców.

Jednocześnie eksperci Kaspersky Lab podkreślają, że najskuteczniejszym sposobem ochrony swoich kont online jest tworzenie indywidualnych, silnych, skomplikowanych haseł oraz ich właściwe przechowywanie, a najlepiej zapamiętywanie. Polecają oni także stosowanie specjalistycznych programów do tworzenia i bezpiecznego przechowywania haseł i loginów, które nie obciążają pamięci użytkowników i wymagają zapamiętania wyłącznie jednego hasła głównego.

 

Źródło: kaspersky.com

Marcin

PODOBNE ARTYKUŁY

Popularne artykuły

Recent Comments

komputerowiec z sacza on KTO CHCE NADGRYŹĆ JABŁKO?